KOFÇAZ’A YENİ SINIR KAPISI

admin

HPIM2726          Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iyi ilişkiler her geçen gün artarak devam ediyor.

  Daha önce (1903–1948) yılları arasında faaliyette olup, daha sonra geçişlere kapatılan turizm amaçlı Türkiye- Bulgaristan arasındaki sınır kapısının yeniden açılması için, ihtiyaç duyulan yol fizibilite çalışmaları Kofçaz Belediyesi ile Bulgaristan Bolyarovo Belediyesi arasında Avrupa Birliği kapsamında başlatıldı.HPIM2767

 Kofçaz-Malkoçlar ile Bulgaristan Istıranca köyleri arasındaki sınır yolu bağlantıları için detaylı proje hazırlanması çalışmaları 14 Aralık 2012 tarihinde başladı.Bu proje Aralık 2013’te sona erecek.

   Proje kapsamında her iki ülke heyeti 18.Ağustos.2013 HPIM2778Pazar Günü Bulgaristan Bolyarovo belediyesine bağlı Kraynovo köyünde her yıl düzenlenen” Hemşerilik”  gününde  köy Muhtarı Bayan Angelino Bacuneba’nın  misafirliğinde bir araya geldiler.HPIM2786

 Törene Yanbol Milletvekili ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Atanos Mercenof,Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşar,Yanbol Valisi Nikolay Penev,Kofçaz Kaymakamı Haluk Koç,Kofçaz Belediye Başkanı Nuri Çalışkan,Hudut TB Komutanı yunus Emre Işıkoğlu,İlçe Emniyet Amiri Habip Esendemir,İlçe Milli Eğitim Müdürü Cahit Akın ve her iki ülkeden Davetliler katıldı.

 Törende Kofçaz Belediye Başkanı Çalışkan ve Bolyarovo Belediye Başkanı Hristov kısa bir konuşma  iki ülke arasında dostluğun arttırılması konusunda dileklerde bulundular. Bu projenin desteklenmesi uyarısında bulundular.  

Konulacak resimler2726,2800,2731,2774,2781.2786

VAYSAL KÖYLÜLERİNİN HEMŞERİLİK GÜNÜ

 Bulgaristan’ın Yanbol İli  Bolyarovo Belediyesi Kraynovo Köyü 18 Ağustos 2013 Pazar günü  her yıl düzenlenen “Hemşerilik” gününe ev sahipliği yaptı.

    Köy Muhtarı Bayan Angelino Bacuneba davetlilere “hoş geldiniz” diyerek katılımlarından dolayı mutluluğunu dile getirdi.

  Bu köyden yetişerek, belirli görevlere gelen kişilerin ve köyden göç edenlerin çoğunlukta olduğu törende müzik gösterileri yapıldı,  halk oyunları sergilendi.

 HPIM2787  Çocuklar için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

     Köyün misafirleri arasında Lalapaşa Vaysal Köyü Muhtarı Hasan Ergün ve Vaysal Köyü sakinleri  yer aldı.

1913 yılında Bulgaristan Kraynovo Köylüleri Lalapaşa ilçesi  Vaysal Köyünden buraya göç etmişlerdi. Her yıl düzenli olarak  yapılan bu etkinliklerde köylüler geçmiş yıllara yönelik hatıralarını  bir kez daha yaşamakta ve böylece dostluklar pekiştirilmektedir.

  Köyde ayrıca bir köy müzesi kurma aşamasında olan Kraynovo köylüleri eskiye ait  ellerinde olan eserleri bu müzede sergileyecekler.

   Yapılan “Hemşerilik” günü kutlamasına Avrupa Birliği projesi için köyde bulunan Türk heyeti ve Bulgar heyeti de katılıp birlikte horon teperek etkinliğe renk kattılar.

   Kutlama gününe davet edilen,  Süloğlu Eski Belediye Başkanı Hüseyin Kenar,Edirne Merkez Kurtuluş İlkokulu Müdür Yardımcısı  Cemal Şenol,Sınav Derhanesi Müdürü Fikri Ak,Tapu Müdürlüğünden emekli, Şerif Metin,PTT emeklisi Arif Alpay Vaysal Köyü Muhtarı Hasan Ergün ve  Lalapaşa Vaysal köyü  sakinleri katıldılar.

  Etkinlikler sonunda her iki ülkenin köylüleri gelecek yıl bir kez daha  buluşmak üzere vedalaştılar.

 Resimler. 2729-2731-2739-2772-2760

 252 total views,  2 views today

Next Post

TANRIKULU”SEÇEK GÜREŞLERİNDE SOYDAŞLARLA BULUŞTUK”

Yunanistan  Seçek Güreşleri konusunda açıklama yapan  Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu,   Türk Köylerinin yoğun olduğu Seçek yaylasındaki yağlı  güreş etkinliklerine  Edirne Belediyesi olarak katıldıklarını belirterek şunları kaydetti; “ Edirne Belediyesinin güreşçileri de oradaydı.Bu güreşler bir festival havasında yapılıyor. Seçek ve çevresinin bizim açımızdan büyük bir önemi var. Her […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp