Komşu, Ülkesine Kaçak Geçişleri Engellemekte Kararlı

admin

Yunanistan, Türkiye ile arasındaki 13 kilometrelik kara sınırının 12 kilometresine tel örgü çekme kararını Haziran ayında uygulamaya koymuştu. Pazarkule Sınır Kapısı bölgesindeki sınır hattında iş makineleriyle başlanan çalışmalar son aşamaya gelindi.

Tel örgüler, 1,5 metre yüksekliğindeki beton zeminin üzerine yerleştirilirken, askeri gözetleme kulelerinin olduğu bölgelerde ise beton blokların üzerine monte ediliyor. Tel örgülerin bir kısmı da monte edilmesi için aralıklarla bırakılmış durumda bekletiliyor.

Hudut polisleri de çalışmaları incelemek için bölgedeki kontrollerine devam ediyor.

Yunanistan’da, 2 yıl önce Avrupa Birliği (AB) desteği ile Avrupa Dış Sınırlar Ajansı (FRONTEX) görevlileri iş başı yapmıştı. Ancak FRONTEX görevlilerinin denetiminden etkin sonuç alınamadığını düşünen Yunanistan, Türkiye ile arasındaki 12 kilometrelik kara sınırına çit çekmeye karar vermişti.

Türkiye’yle Yunanistan arasındaki 13 kilometrelik kara sınırının dışında nehirlerin ayırdığı 190 kilometrelik sınır bulunuyor. Bu durumda, kaçakların Yunanistan’a geçmek için nehir boyunu kullanacağı ve kaçakların rota değiştireceği tahmin ediliyor.

-Türkiye de yoğun olarak mücadele veriyor-

Türk güvenlik güçleri de Yunanistan’a geçişte kaçakların kullandığı güzergahlardan biri olan Edirne’de yoğun güvenlik önlemleri alarak uluslararası sorunu önlemek için yoğun çaba harcıyor.

Karaağaç Mahallesi’nden Yunanistan’a geçmeye çalışan kaçakların bölgeye ulaşmalarının önlenmesi için mahalleyi kent merkezine bağlayan Meriç Nehri üzerindeki köprülerde hem polis hem de jandarma ekipleri bekletiliyor. Şüpheli görülen kişi ve araçlar durdurularak denetleniyor.

Karaağaç Mahallesi dışında Yunanistan sınırına yakın köyler ile İpsala, Meriç, Uzunköprü ilçelerinde de kaçak geçişleri deneyen göçmenlerin bu girişimlerinin önlenmesi için hudut birlikleri yoğun çaba sarf ediyor.

İstatistiklere bakıldığında, geçen yıl Edirne’de 22 bin 600, 2010 yılında 11 bin 384, 2009 yılında da 7 bin 596 kaçak yakalandı. Yakalanan göçmenler, sınır dışı işlemleri tamamlanıncaya kadar Edirne Emniyet Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’nde konuk ediliyor.

 3,252 total views,  2 views today

Next Post

Rekabet Vatandaşa Yaradı

Edirne Uzunköprü ilçesi Gazi Caddesi üzerinde yeni iş yeri açılışı nedeniyle kampanya yapan bir tavuk döner satıcısının tavuk döneri 75 kuruştan satmasıyla cadde üzerinden uzun kuyruklar oluştu. Gazi Caddesi üzerinde bulunan tavuk döner satan üç dükkan sahibinin başlattığı rekabet kızışınca tavuk dönerin fiyatı 2 TL’den 75 kuruşa düştü. Sabah saatlerinde […]
Rekabet Vatandaşa Yaradı
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp