KOMŞUDAN ÖĞRENECEĞİMİZ ÇOK ŞEYİMİZ VAR

admin

fikri_yalin_koseETSO bir başarıya da imza atıyor. Bugüne kadar esnafın sorunları ve çözüm yolları, kentimizin tanıtımı konusunda üstün başarı gösteren. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ,Bu başarısını Turizm konusunda desteği ile de sürdürüyor. Traklar Konusunda hazırlanma aşamasında Avrupa Birliğine sunulacak olan proje ile ilgili envanter çalışmaları başladı.

Trakya’nın kuzey bölgesinde ve Kuzey Bugaristan’da Burgas ili sınırları içinde Yaşadığı bilinen Traklar’ın Bulgaristan’daki eserlerini belirlemek amacıyla EDOSOB yönetimince Trakların yaşadığı bölgelerde incele yapmak ve eserleri belirlemek amacıyla bir tur düzenledi.

Bu amaçla Konunun Uzmanı T.Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bölüm Başkanı Prof Dr. Engin Beksaç’ın da katıldığı turda ilk olarak Trakların yaşadığı bölgenin merkezini oluşturan Bulgaristan’ın 4. Büyük kenti olan Varna kentine gidildi. Burada Engin Beksaç Hoca ve Burada Balkan Akademisi Uzmanı Prof. Dr. Faleria Fol ve Engin Beksaç Sinevizyon gösteriminde Bulgaristan Burgas Vilayeti sınırları içinde bulunan Trak Eserleri hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Bugüne kadar Traklar konusunda gündeme gelmeyen bilgiler görüntülü olarak masaya yatırıldı. Daha sonra Fakrlı yerlerde Trak eserlerine ziyaret yapıldı. Beksaç Hoca gerçekten bu konuda donanımlı ve konuya vakıf bir bilim adamı. Basın mensubu olarak benim de katıldığım toplantıda Traklardan günümüze kalan eserleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Emin İnağ’ın Traklar konusundaki girişimi gerçekten bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine büyük katkı yapabilecek ve başka kurum

yöneticilerimize örnek olacak bir girişim. Bu konuda kendisini kutlamak gerekir.

Kaldığımız iki gün süre zarfında yüzlerce kilometre yol kat ederek Trak eserlerine ulaştık. Bulgarlar eski eserlerin ortaya çıkarılması onları Dünyaya tanıtması açısından bizden çok daha başarılı. Diyebilirim ki, bizim komşu Bulgaristan’dan tarihi eserlerin ortaya çıkarılması ve tanıtılması konusunda öğrenmemiz gereken çok şey var.

Bizim ülkemizdeki Traklar’dan kalma Menhir ve Dolmenler bakımsız ve yeterli tanıtım yapılmamasına karşın Bulgarlar bu konuda eserleri ile ilgili broşür bastırarak tarihi eserlerini dünyaya tanıtabiliyor. Bunun sonucunda da ülkelerine yüksek miktarla turist çekmeyi ülkelerine gelir getirmeyi becerebilmişler. Bunu Bulgaristan’da yaptığımız incelemelerde net olarak görebildik.

Ne acıdır ki, kendi değerlerimize, tarihi dokumuza sahip çıkamıyoruz. “Altın yumurtlayan tavuk” olan turizm potansiyelimizi değerlendiremiyoruz. Bu gezimiz sırasında komşumuz Bulgaristan’da tarihi eser kalıntıları bulunan en küçük yerleşim alanlarında turizm tanıtım büroları ve bu eserlerle ilgili broşürler ve tanıtım elamanları var. Size tarihi eserler hakkında geniş bilgiler veriyorlar broşürlerini sunuyorlar.

Bulgaristan’dan kat kat üstün tarihi eserlere sahip Ülkemiz ve bölgemizde bu imkânlardan yararlandığımızı söyleyemeyiz. Turizm konusunda varlık içinde yokluk yaşıyoruz. Eserlerimizi yeterince tanıtamıyoruz.

Bu yönde gerekli faaliyetler yeterli olmuyor. Turizm tanıtım elemanlarımız gerekli tanıtımı yapamıyor. Bölgemiz ekonomisinin lokomotifi olacak olan Turizm konusu geciktirilmeden tüm boyutları ile ele alınmalı. Gelen turistler bizim karakaşımıza kara gözümüze

bakmak için gelmiyor. Bunun için doğal güzelliklerimiz şehirlerimizin betonlaşan görüntüleri denizlerimiz de turizm açısından kafi değil.

Turist en çok eski eserleri görmek için geliyor. Bu eserler arasında da Traklar’ın eserleri başta geliyor. Bu tür eserlerin bir bölümünün Bölgemizde olduğu biliniyor. Bulgaristan örneğini dikkate alarak, ilimize turist çekme yollarını aramalıyız. Turistlerin bölgemiz ekonomisine katkı yapmalarının yollarını bulmak zorundayız. Yoksa “şu kadar turist geliyor” diye övünmek fayda sağlamıyor. Turistlerin ilgi alanlarını arttırıp Edirne’de konaklama daha çok alışveriş yapmalarının yollarını aramalıyız. Bulgaristan bunu büyük oranda başarmış. Bölgeye gelen turist sayısı ve turizm geliri çok yüksek. Bu konuda yetişmiş elemanları var. Bu seyahatimiz sırasında bunu bir kez daha görme imkânı buldum. Kurum ve kuruluşlarımızın EDOSOB’u örnek alarak turizme yönelik çalışmalara destek olmalı. Gezip gördükleri yerlere kentimizi tanıtan broşürler götürmeli yaptıkları toplantılarda Edirne’nin güzelliklerini anlatmalı. Yaptıkları geziler turistlik gezi olmamalı. Onun için Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı ve personelini bu konuya destek verenleri kutluyorum. Engin Beksaç hocamızın da yılmadan usanmadan bu konuda yetkilileri uyarmasını turistlik eserlerimizin tanıtımına katkı yapmasını bekliyorum.

 94 total views,  2 views today

Next Post

Özel Edirne Beykent Fen Lisesi, üçüncü DOESEF “Araştırma Projeleri Yarışması” Türkiye Finalinde Mühendislik Alanında Teşvik ödülü aldı.

Üçüncü DOESEF “Araştırma Projeleri Yarışması” Türkiye finalinde Edirne Özel Beykent Fen Lisesi öğrencileri Gülhan Cansu ŞEN ve Atalay GÜNERLİ ile Proje Danışman öğretmeni Özgür KOÇAK, Mühendislik alanında katıldıkları “Öğreten Kutu” Projesi ile 3. DOESEF “Araştırma Projeleri Yarışması” Türkiye finalinde Teşvik ödülü aldılar. İzmir Üniversitesi ve İzmir Özel Fatih Koleji’nin ortaklaşa […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp