Konacak geleneği şükür duası ile devam ediyor

admin

Her yıl geleneksel olarak yapılan daha önceki adı “Konacak” olarak bilinen daha sonra mevsimin bereketli, verimli  geçmesi için şükür duası olarak tanımlanan etkinlik   bu yıl binlerce vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (3)

 

 

 

 

 

 

 

Havsa ilçesinin Musulça köyünde yapılan gelenek kutlamasına, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Havsa Kaymakamı Alpaslan Kılıç, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm,  Havsa Müftüsü Hayrullah Balta, Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın, Meclis üyeleri, ETSO Meclis Başkan  Yardımcısı Çetin Kürkçü ,Genel Sekreteri Nevzat Taşkın, Ticaret Borsası Eski Başkanı Mustafa Yardımcı, EKYDD Başkanı  Selahattin Pınar,çevre köylerden gelen binlerce vatandaş katıldı. Köy dayanışması sonucu köylü bayanların da katkılarıyla yapılan yemeklerle gelen konukların tamamı ağırlandı. Gelen misafirlere ve köy halkına kurban etleri ve köyün geleneksel yufka pilavları sunuldu.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (7)

 

 

 

 

 

 

 

Havsa Müftüsü ve Edirne Müftüsü halka birlik ve beraberlik mesajları verdi ve etkinliklerinin hayırlı olmasını, bereketli ve verimli bir yıl geçirilmesi dileğini sundu ve bu konuda dua edildi.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (4)

 

 

 

 

 

 

 

HIDRILLEZ’İ 45 GÜN GEÇE YAPILIYOR

Trakya ve Balkanlar İnanç Önderi Cem Vakfı Edirne ŞubesiCem Evi Dedesi Mustafa Çetin Konacak etkinliğinin geçmişi konusunda bilgi verdi. Bu geleneği sürdürmede kararlı olduklarını ifade etti.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (6)

 

 

 

 

 

 

 

Musulça Köyü Muhtarı Rasim Köyatası şükür duası hakkında yaptığı açıklamasında ,Bu geleneğin Yüz yıllar önce Bulgaristan’ın Koşukavak ilçesine Bağlı Konacak köyünden gelen bir gelenek olduğunubelirterek; “ Konacak geleneğimizin geçmişi 600 yıl öncesine  dayanır.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (1)

 

 

 

 

 

 

 

GELENEK OSMANLILARIN RUMELİYE GEÇİŞ YILLARINA DAYANIYOR

Bu gelenek konusunda türlü rivayetler var bir rivayete göre o yıllarda İbrahim adındaki biri Köylülere bir haber salarak,  köylülerin bir kurban kesmesi gerektiğini, kesmedikleri takdirde köyde bir felaket olacağı haberini veriyor. Köylüler buna itibar etmiyor. Bir süre sonra köyde bir doğal afet oluyor ve mahsuller büyük zarar görüyor.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (8)

 

 

 

 

 

 

 

Aynı afet bir yıl sonra Hıdrellezi 45 gün geçe Perşembe günün tekrar oluyor. Yine köylüler tarlalarından mahsul alamıyorlar. Üçüncü yılda köylüler aynı felaketi yaşamamak için bu kez kurban kesiyorlar ve komşulara dağıtıyorlar. O yıl felaket olmuyor ve tarlalarında bol mahsul oluyor. O günden bu yana aynı günde bu kurban kesme ve şükür geleneği sürdürülüyor. Musulça köyümüze ,oranın göçmenleri 1900’lü yılların başlarında buraya geldi. Gelenek devam etti. Balkan Harbinde bu gelenek bir iki kez yapılmamış onun dışında devamlı yapıyoruz. Bu etkinlik için köyümüzde herkes imkânları oranında katkı yapıyor.” Dedi.

MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (5)

 

 

 

 

 
MUSULÇA KÖYÜ ŞÜKÜR DUASI (2)

 

 

 

 

 

 242 total views,  2 views today

Next Post

Halk siyasileri uyarmalı

Milletvekili seçimleri sona erdi halkın kararı ortaya çıktı. Milletvekilleri daha koltuklarına oturup yemin edip yasal konuma gelmeden partilerimizin hükümet kurma tartışmaları alevlendi. Parti liderleri halkın oyları ile belirlenen tabloya bakarak, halk ne diyor bu durumu tabanları nasıl değerlendiriyor diye geniş kapsamlı bir araştırma yapmadan ahkâm kesiyorlar. Ülkenin acil olarak çözüme […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp