Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi

admin

Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (1)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin Havsa İlçesi Musulca köyünde her yıl  hıdrellez’İN 45  gün geçmesinin  ardından  yapılan Konacak Şükür Duası geleneği bu yıl da devam etti. Şükür Duasına Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan, Havsa Kaymakamı Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Oğuz Tekin, Havsa İlçe Jandarma komutanı, Süloğlu Belediye Başkanı  Mehmet Ormankıran, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclis üyesi ve damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Tuncay Aytın,  CHP Edirne İl Başkanı ,Havsa ve Lalapaşa İlçe Başkanları meclis üyeleri,  köy muhtarları ile  binlerce vatandaş katıldı. Kutlamada Yörenin geleneksel yufka yemeği et ve pilav dağıtımı yapıldı. Etkinliğe gelen konuklar   kutlama yapılan yerin girişinde köy Muhtarı ve etkinliği düzenleyen yetkililerce karşılanıp lokum ikram edildi.

Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Musulça köyünde, Konacık ve Şükür Duası geleneği bu yılda devam etti.

Daha önceleri Bulgaristan’ın Konacık yöresinde başlayan ve 1927 yılında Musulça köyüne göç eden aileler tarafından yapılıyor.

Konacık Şükür Duası etkinliği Musulca Köyü Muhtarlığı, Musulça Köyü Kültür ve Doğa Derneği ve Sulama Kooperatifi başta olmak üzere köylülerin katkıları ile gerçekleştirildi.

Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (8)

 

 

 

 

 

 

 

 

 BİR ASRA YAKIN SÜREDİR KUTLANIYOR       

1927 yılından bu yana sürekli yapılan etkinliğin amacı şu şekilde ifade ediliyor

“İnsan, düşünmek, inanmak ve sevmek için dünyaya gelmiştir. Nimetleri Allah’a şükrederek elde tutunuz. İnsan olabilmenin yolu, yaratılan her şeye sevgi ve merhamet duyabilmektir.

Bu sözlere istinaden insanları birbirine karşı dostluk ve sevgi bağlarını güçlendirmek, çiftçilerimizin tarlalardaki mahsullerini tüm afetlerden Allah’ü Tealanın koruması için Konacık ve şükür etkinlikleri herhangi bir felaket olmaksızın bolluk ve bereket için yapılır.

Konacak kutlamaları birlik ve beraberliğin bereketin kutlaması olduğunu belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Havsa ilçesinin Musulça köye geleneksel hale gelen şükür duası her yıl yapıyor. Bu köylüler aydın kimlikleri Cumhuriyet ilkelerine bağlılıkları ile Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıkları ile örnek bir köyümüzdür. Sadece bununla değil yaşam tarzları çiftçilik tarzlarıyla diğer köylülerimiz gibi çok güzel bir köyümüzdür. Bu yıl yine her yıl olduğu gibi şükür dualarını yaptılar. Biz gelip katıldık duamızı ettik kendilerine başarılar diledik. Halkımızı bu güzel etkinliği nedeniyle kutluyorum” dedi.

TRAKYA’NIN DÖRT BİR YÖRESİNDEN KATILAN VAR  

Havsa Kaymakamı Alparslan Kılıç, yaptığı açıklamasında Musulça köyümüzün şükür duası programı geleneksel hale geldi.  İlçemizin bu tür programları arasında katılımın en yoğun olduğu bir köyümüz. Biz de burada şükür duasına katılıp bu geleneği sürdürenleri kutluyoruz.  Böylece gerek ilçemiz içinden gerekse dışından gelen misafirlerimizi ağırlama imkânı buluyoruz. Ben buradan şükür duasının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. “ diye konuştu.

Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (4)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Milletvekili Erdin Bircan kutlama töreni için geldiği Musulça köyünde yaptığı açıklamada. Mecliste Enerji yasası görüşülüyordu ben izin alarak bu güzel etkinliğe katıldım. Daha önceki yıllarda da sürekli katıldığı bir etkinlik Musulça köyü çevremizde gerçekten örnek alınacak bir köyümüz. Dayanışması insanların birbirine olan bağlılığı ile.”

Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

Güzel bir köyümüz. Rivayete göre balkanlardan gelirken bir kuraklık yaşıyorlar. Ondan sonra diyorlar ki yağmur yağar topraklarımıza bereket gelirse böyle bir etkinlik yapacağız kurban keseceğiz diyorlar. Bu gelenek geldikleri yöreden buraya da taşınmış gelenek haline dönüşmüş. Biz de yıllardır yapılan bu geleneğe destek olmak için geldik. Burası aydın Atatürk’e bağlı bir köy olduğu için de bu etkinliğe katıldım. Gördüğüm kadarıyla çevre ilçe ve köylerden insanlarımız var. Bu tür dayanışmanın her yönden olmasını diliyorum.

Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan Havsa Belediye Başkanı Oğuz Tekin, geleneksel hale gelen Konacık şukur duasına ilginin her yıl artarak devam ettiğini Bu etkinliğe Havsa ilçesi dışında tüm Trakya’dan vatandaşlarımız geliyor. Bazı köylerimizde yağmur duası şeklinde yapılan tören burada Şükür duası şeklinde yapılıyor. Bu tüm köy halkının katılımı ile yapılan bir etkinliktir. Bu etkinliğin en güzel yapılması için tüm köy halkı seferber oluyor gelen misafirlere ikramda bulunuluyor. Bu sadece bu köyümüzün geleneği Bulgaristan Koşukavak’tan kalan bir etkinlik oradan bu köye göç ettiklerinden bu yana geleneklerini sürdürüyorlar. Bizler de belediye ve ilçe kaymakamlığı olarak, mümkün olduğu kadar bu etkinliğe destek vermeye gayret ediyoruz” diye konuştu.
Konacık Şükür Duası kutlamalarına büyük ilgi (2)

 131 total views,  5 views today

Next Post

Bunlar fırsata dönüşmeli

Ülkemizde bir süredir Avrupa Birliği’nin maddi imkanlarının devreye girmesiyle ve devlet imkanlarının da sağlanmasıyla ilimizin çeşitli kurum temsilcileri yurt içi ve yurt dışında çeşitli etkinliklere katılma imkanı buluyor. Gerek Edirne Belediyesi’nin gerekse diğer STK’lardan bu tür toplantılara katılanlar panel ve konferanslarda sunulacak konuları belirleyecek bölgemiz yararına  kullanıp onlardan ders çıkaracak […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp