Kongrenin yankıları sürüyor

admin

30 Aralık 2017 Cumartesi Günü Başbakan Binali Yıldırım’ın da  katılımıyla Mimar Sinan Spor Salonunda gerçekleşen (2017 yılının Son İl Kongresi) AK Parti Edirne 6. Olağan İl Kongresinin aradan 4 gün geçmesine rağmen yankıları sürüyor.

Kongreye Günler öncesinden gece gündüz demeden hazırlık yapan ve delegelerle tek tek görüşüp bir çok delegenin desteğini alan AK Parti 2. İl Başkan Adayı İlhan Uz düzenlediği basın toplantısında, “YSK’ya müracaat ettiğini ve seçimlerin iptal edilmesi talebinde bulunduğunu söyledi. Kongre günü seçime  AK Parti Genel Merkezin de onayını alarak tek liste ile giren İlyas Akmeşe karşısına rakip olarak çıkmak istediğini ama buna izin verilmeyip engellendiğini ifade eden UZ, konuşmasına şöyle devam etti; “Ben 15 yıldır AK Parti üyesiyim. Başbakanımızın da katıldığı İl Kongresinde adaylığım engellendi.  Maalesef kongrede hukuk ve demokrasi işlemedi. Her seçimde gönüllü olarak çalıştım.

“YSK’ya Kongrenin iptali için itirazda bulundum.”

Uz, Merkez İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunduğunu belirterek, “Adalet Bakanlığı’nı ve partimizin üst düzey yetkililerini göreve davet ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Metal yorgunu olanlar partiden ayrılsın’ söylemi üzerine İl Başkanlığı’na aday olduğunu ve mevcut İl Başkanı İlyas Akmeşe’nin de metal yorgunu olduğunu vurgulayan İlhan Uz, “O gün kongrede divan başkanı en başta söylemesi gerekeni sonda söyledi. 30 imza gerekiyormuş. Bu bana söylenmedi. Oysa ben 20 delege imzası toplamıştım” dedi.

Daha sonra 30 as 30 da yedek olmak üzere toplam 60 üye bulmasının söylendiğini kaydeden Uz, “Kongrede salona girmem engellendi. Partili bir işadamı bana seçime girmemem konusunda telkinde bulundu. Ben vazgeçmedim. O işadamı ve salon amiri salona girmeme engel oldu. Konuyu, partimiz genel başkan yardımcısı Hayati Yazıcı ve İl Başkanı İlyas Akmeşe’ye söylememe rağmen ilgilenilmedi” dedi.  Merkez İlçe Seçim Kurulu’na bir dilekçe vererek seçimin iptal edilmesi hakkında başvuruda bulunduğunu da ifade eden Uz, “Salon giremeyince delegelere ulaşma şansım da olmadı. Kongrede resmen tek aday dayatıldı. Demokrasi ve hukuk işletilmedi” diye konuştu.  Uz son olarak ‘metal yorgunu’ olarak nitelediği İlyas Akmeşe’nin tekrar aday olmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemiyle örtüşmediğini sözlerine ekledi.

“Kırkpınar Ağasından özür dilenmeli”

Kongre’ye davet edilen Tarihi Kırkpınar Ağamız Ahmet Çetin’e protokolde yer göstermeyen ve daha sonra kapı gösterilmesi gibi bir muameleye maruz kalması kongreye gölge düşürmüştür. Vatandaşlarımız ve kamuoyu tarafından bu olay kınanarak Kırkpınar Ağamızdan özür dilenmesi istenmiştir.

 257 total views,  2 views today

Next Post

İl Emniyet Müdürü Ali Kemal KURT’tan Özbaş’a ziyaret

Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal KURT, Aile ve Sosyal Politikalar Edirne İl Müdürü Bilgin ÖZBAŞ’ı makamında ziyaret ederek, ortak çalışma alanına giren konular hakkında fikir alışverişinde bulundu. İlimizdeki çocuk suçluluğu, küçük yaş evliliklerin sonlandırılması, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, ücretsiz ulaşım; yaşlı, engelli ve şehit yakınları ile gazilere yönelik hizmetlerin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp