KÖPRÜLERİMİZ IŞIL IŞIL

admin

Edirne Valiliği İl Özel İdaresince “Tarihi Köprülerde Fonksiyonel Aydınlatma Projesi” kapsamında yapılan çalışma göz kamaştırdı. İlimizdeki tarihi köprüler aydınlatılarak gecenin karanlığında Edirne’ye göz kamaştıran bir hava verdi. Yapılan çalışma Edirneliler tarafından büyük beğeni topladı. Edirne Valisi Ekrem Canalp’in talimatları ile Edirne İl Özel İdaresi tarafından “Tarihi Köprülerde Fonksiyonel Aydınlatma Projesi” kapsamında ışıklandırılan Meriç ve Tunca köprüleri Türkiye’nin Avrupa’ya bakan yüzü Edirne’de adeta büyük bir görsel şölen havası yarattı.

Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur, Tarihi köprülerin başında basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Bildiğiniz gibi Edirne, Osmanlıya uzun yıllar başkentlik yaptı. Edirne tarih kokan bir kenttir. İlimizin neredeyse her noktasında tarihi eserler var. Bu eserlerin en önemlisi ve en kıymetli olanlarından birisi de şu anda gördüğünüz tarihi köprülerimizdir. İlimizde 13 adet taş köprü vardır. Senelerce Avrupa’ya bu köprüler üzerinden ulaşım sağlanmış. Bu köprülerden en önemli özelliğe sahip olanları da gördüğünüz gibi Meriç ve Tunca Köprüsüdür. Dünyanın hayran kaldığı bu sanat eserlerine sahip çıkmak hepimizin görevidir. Bu anlamda geliştirmiş olduğumuz “Tarihi Köprülerde Fonksiyonel Aydınlatma Projesi” kapsamında Sayın Valimize köprülerimizi yeni nesil led aydınlatma sistemleri konusunda bilgilendirdik. Sağ olsun Sayın Valimiz bu projeye büyük destek verdi. Gördüğünüz gibi şu anda köprülerimizi Kırmızı ve beyaz renklerden olmak üzere iki ayrı renkte ışıklandırdık. Bu çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

EDİRNELİLER HAYRAN KALDI.
Meriç ve Tunca köprülerinin ışıklandırılmasında emeği geçen Başta Edirne Valisi Ekrem Canalp olmak üzere, Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Alaaddin Uğur ve emeği geçen herkese teşekkür eden Edirneliler, “Buram buram tarih kokan Serhad şehri Edirne’mizdeki tarihi köprülerde yapılan ışıklandırma çalışmaları güzel bir çalışma olmuş. Köprülerimiz ışıl ışıl…. Kültür ve Turizm kenti olan ilimizde yapılan bu tür çalışmalar çok büyük önem taşımaktadır.” dediler.

 1,262 total views,  71 views today

Next Post

GEÇKİNLİ’YE DAHA FAZLA ZARAR VERMEYİN

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Süolğlu’nun Geçkinli köyünde yapılmak istenen linyit ocağı ve tesisi için TBMM’de açıklama yaptı. “AKP giderayak talana, çevre katliamına hız vermiş durumda” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Saroz Körfezi’nde yasa tanımaz talan sürerken Edirne’mizin Süloğlu İlçesinin Geçkinli köyünde birinci sınıf tarım arazisi ve mera alanına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp