Köşen Köyü ile Demirhanlı arasında köprünün temeli atıldı

admin

kosen-koyu-ile-demirhanli-arasinda-koprunun-temeli-atildi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Merkez köylerinden Köşen köyü ile Demirhanlı köyü arasındaki Demirhanlı deresi üzerine yapılacak köprünün temeli törenle atıldı.   Temel atma  törenine DSİ yetkilileri  Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, Köşen köyü Muhtarı  Mustafa Yetkin ve köylüler katıldı. DSİ X1. Bölge tarafından yaptırılacak köprünün temel atma törenine katılan yetkililer, İki köy arasındaki stabilize yolda kış aylarında ulaşımı engelleyen dere üzerindeki köprünün kısa sürede tamamlanarak ulaşıma açılacağını,  köprünün eninin 9 metre boyunun ise  14  metre  yüksekliğini ise 2.5 metre olacağını ifade ettiler. Köprü maliyetinin yaklaşık 300 bin liraya mal olacağı belirtiliyor. Kurban kesilip, dua edilerek, köprünün temel atma töreni gerçekleşti.

kosen-koyu-ile-demirhanli-arasinda-koprunun-temeli-atildi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Köşen köyü Muhtarı Mustafa Yetkin köyde nüfusun 350 olduğunu Köşen’in Edirne’ye 14 Km, İskender köyüne 3Km, Musabeyli  köyüne ise 5 Km  mesafede olduğunu belirterek. İskender Köyü ile  Musabeyli köyü  bağlantılı yolunun asfalt yapılması ile  Elçili, Doyran, Orhaniye, İskender ,Karakasım köylerinden  Trakya Birlik ve Ticaret Borsasına gidecek  araçlar için  ulaşım yolunun  kısaldığını bu yolun düzenli olmasının köylülere  ulaşım kolaylığı sağladığını belirtti.

kosen-koyu-ile-demirhanli-arasinda-koprunun-temeli-atildi-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖYÜN MERASI HİÇ YOK

Çevre köylerinden hiç merası bulunmayan köyün Köşen köyü olduğunu belirten Yetkin. Bu durumun hayvancılığın gelişmesine büyük engel olduğunu. Bir köyün merasının olmamasının o köyün hayvancılıkla elde edeceği geliri ortadan kaldırdığını belirterek, Merası çok olan Demirhanlı köyünden mera talebimize olumlu sonuç alamadık. Hayvanlarımızı otlatacağımız bir karış toprağımız bulunmuyor.

KÖY HALKI YUNANİSTAN VE BULGARİSTAN GÖÇMENİ

Köşen köyünün 1947 yılında  Bulgaristan ve Yunanistan dan göç edenler tarafından kurulduğunu ,ilk zamanlar  İskender köyüne bağlı bir mahallesi konumunda olduğunu, daha sonra  bu toprakların sahibi olan babası Mısır Valisi olduğu söylenen  Ayşe Muazzez Hanımın  35 bin dekarlık çiftliğinin 15 bin dekarının istimlak edilip köylülere yüzer dönüm tarla dağıtılmasından sonra   köyün  bugünkü yerinde kurulduğunu , 1949 yolunda   köyde 150  haneye  başkalarına satmamak koşuluyla  geçici tapuları  verildiğini , 1985 yılında  kadastronun geçmesinden sonra köylülerin tapulu mülk sahibi olduğunu belirtti.

kosen-koyu-ile-demirhanli-arasinda-koprunun-temeli-atildi-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KÖYÜN ORTAK GELİRİ YOK

Köyde genellikle buğday, ayçiçeği ekimi yapıldığını su sorunlarının bulunmadığını belirten Köşen Köyü Muhtarı  Yetkin, yeterli olmasa da kanalizasyonumuz bulunuyor. Sağlık ocağımız var, fakat ebemiz yok. Okulu ve bahçesini onarıp köye bir düğün salonu kazandırmak istiyoruz. Bu konuda yardıma ihtiyacımız var. Kendi imkânlarımızla bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil, Yardımsever kurumlarımızdan düğün salonu yapmamız için yardımlarını bekliyoruz.”Dedi.

kosen-koyu-ile-demirhanli-arasinda-koprunun-temeli-atildi-4

 227 total views,  2 views today

Next Post

Drama ve tiyatro kursunu katılanlar sertifikalarını aldı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi’nin Kültür ve Eğitim Etkinlikleri kapsamında düzenlediği drama ve tiyatro kursuna katılanlara sertifikalarını verdi. Gürkan, modern bir kent olma yolundaki en büyük adımlardan birinin de sanat olduğunu söyledi.                 Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp