Köy Enstitüleri aydınlanma ışığı 76 yaşında

admin

Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş yıldönümü nedeniyle Edirne Belediyesi Nikah Salonunda bir toplantı yapıldı. Edirne Belediye Başkanı  Recep Gürkan ve Başkan Yardımcısı  Tabip Odası Başkanı Dr Ertuğrul Tanrıkulunun  da katıldığı toplantıda  söz Alan Kepirtepe  Köy Enstitüsü  Mezunu  ve Kepirtepe’liler Derneği  Yöneticisini Hasan Çevik,Kepirtepe Köy Enstitüsünün temellerinin atıldığı yer  1938 yılında askeri bölgenin içinde olan bina olduğunu belirterek, “. Edirne’yi tercihimizin nedenlerinden birisi budur. Trakya’da köy Enstitülerinin temellerinin yer alması bizler için önemliydi. Köy Enstitülerinin Öğretmen okullarının kurulduğu 1848 yılından itibaren, sadece kentli insanları bilgi sahibi olmalarını sağlamaya yönelik  sistem yerine,  Cumhuriyet sisteminin istediği, insan tipini  yaratmak için, köylünün mevcut toprak ve üretim sisteminden farklı bir yapıya kavuşması ve bilgiyle beslenen üretime dayalı bir eğitim almasıyla yaşayacağı gelişimi mümkün kılmak amacıyla  diğer eğitim kurumlarından farklı olarak,sadece okullardaki öğretmen açığının kapatmak için  değil, aynı zamanda köylerde  yaşayan  halkın ihtiyaçlarına yönelik  çalışmaların bütünüdür.

Köy Enstitüleri aydınlanma ışığı 76 yaşında (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Adı Köy Enstitüleri ile bütünleşen İsmail Hakkı Tonguç. Diyor ki,” Köylüye bir şeyi öğretebilmek için  ondan birçok şey öğrenmek gerekir. Kanımızı ve iliklerimizi isteyerek, köyün içine akıtmadıkça, kırk bin köyün kenarına münevver insanın mezar taşı  dikilmedikçe, bu köyün sırlarını alamayız.  Köylüyü anlayabilmek, duyabilmek için onunla kucak kucağa nefes nefese olmak gerekir.

Onun içtiği sudan içmek, yediği bulgurdan yemek yaktığı tezeğin ifade ettiği  sırları sezebilmek ve yaptığı işleri yapabilmek gerekmektedir.  Köy Enstitüleri o dönemin ekonomik şartlarının doğru değerlendirilmesi sonucu  ortaya çıkan bir sentezdir. Köy Enstitüleri kapatılmasaydı neler olurdu. sorusunun yanıtını bulmak çok zordur.

Köy Enstitüleri deneyiminden dersler çıkartan İnanmış ve kararlı kadrolarla, bugün için ne yapılacağının  planlamasını yapmak yol haritasını  çizmek  çok  önemlidir.

Köy Enstitüleri  asırlardır bir türlü değiştirilemeyen  üretim ve yaşam biçimini değiştirmeye yönelik adımların atılmasını sağlamıştır.Sanat, bilim teknolojik gelişmeler, toplumda yerleşik olan biat kültürü yerine  sorgulayan, akla ve bilme dayalı, içinde eğitim, felsefesiyle, toplumsal değişime yönelik adımlar atılması sağlanmış  bu çalışmaların sonucunda, Mustafa Kemal’in tanımladığı demokratik toplumun altyapısı oluşmaya başlamıştır.

Enstitü demek Mustafa Kemal ile somutlaşan aydınlanma devriminin uygulayıcıları  olan Hasan Ali Yücel ile İsmail Hakkı Tonguç’un fikirlerini  benimsemektir.

İnsanların sahip olduğu evrensel hakları savunmak Bu nedenle hukuk sağlık,resim ve benzeri alanlarda evrensel haklar için mücadele etmek demektir.Ülkeyi demokrasiden koparmadan aydınlanma yolunda yürüten  bu güzel coğrafyada herkesi kucaklayarak, kalkınmayı savunmaktır.

Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş yıldönümü olan bugün ülkemizde, her geçen gün çıkmaza giren Eğitim sistemine karşı aydınlanmacı, laik demokratik insana ve doğaya saygılı insan yetiştirmek için başvuracağımız  Köy Enstitüleri ve onun oluşturduğu eğitim ve felsefesi  olacaktır.

Köy Enstitüleri aydınlanma ışığı 76 yaşında (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizler bu etkinliğe imzalarını koyanlar olarak Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç’un 17 Nisan  1940 yılında yaşadığı heyecanı yaşıyoruz. Köy enstitülerinin devrimce, laik ve aydınlık geleneğine dün olduğu gibi bugün de sahip çıkıyoruz. Ve çıkmayı sürdüreceğiz.  Köy Enstitülerinin kuruluş yıldönümü olan 17 Nisan  günü  ETSO  Salonunda yapılacak  panel öncesi saat 11.00 de  Köy Enstitüleri  Fotoğraf Sergisi açılacak. Saat 13.30’da  başlayacak paneli  Hasan Çevik yönetecek. Konuşmacı olarak  Prof Dr, Güler Yalçın,Doç Dr Koray Çalışkan ile Sedat Tonguz katılacak.

Bildiriye Kepirtepeliler Derneği, Kepirtepeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Key Enstitüleri Araştırma ve Eğitimi  Geliştirme Derneği, Edirne Kent Konseyi, Edirne Tabip  Odası, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Tüm Yerel Sen,  Öğrenci Velileri Derneği, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Eğitim İş, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası  Eğitim Sen bu etkinliğe destek veriyor.

 

 

 

 71 total views,  2 views today

Next Post

Aslan Ticaret - Aslan Cafe açıldı

              Kapıkule Tır parkında Aslan Ticaret, Aslan Cafe  tesisi  hizmete girdi. Burada yapılan toplantıya Eski Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan İl Emniyet Müdürü  Armağan  Adnan  Erdoğan, ETSO Başkanı  Recep Zıpkınkurt Meclis Başkanı Mehmet Eren, ETSO Yönetim Kurulu ve Meclis […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp