Köy Enstitüleri’nin 75. yılı kutlandı

admin

Cumhuriyet tarihimizde çığır açan çağdaş eğitimin gelişmesine katkı sağlayan Köy Enstitülerinin 75. Kuruluş yıldönümü kutlandı. Törene Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Toplantıda konuşan ÇYDD Başkan Yardımcısı Hüseyin Koç. Köy Enstitülerinin eğitimde açtığı çığıra değinerek şunları söyledi; “ Onlar yaşamın her alanını eğitime yansıtıyorlardı. Yerinde çifti, marangoz, sağlık memuru kısaca örnek insan öğretmendi. Onlar yaparak yaşayarak, yaşatarak öğreniyor.  Onlar aydınlanma devriminin en önemli kilometre taşlarıydı. Köy Enstitüleri açık bulundukları kısa sürede ülke genelinde çok önemli isimler kazandırdı. O dönemde ünlü yazar ve şairlerimiz yetişti. Kapatıldıktan sonra hiçbir kurum 75 yıl sonra anılmaz” dedi.

Köy Enstitüleri'nin 75. yılı kutlandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

T.Ü Öğretim Üyesi Prof Dr. Mustafa Kemal Adalı konuşmasında, Cumhuriyetin kurulup zorlu bir savaşın kazanılmasından sonra, daha sonra ülkenin dört bir yöresinde eğitim ve diğer dallarda kalkınma hamlesi başlatıldı.  Savaş eğitimde de yıkıntı yarattı. Bu toplumun daha eğitimli olması için çabalar başladı.  Kurulan eğitim kurumları şehirde kurulduğu için mezun olan öğretmenler köylerde kısa süre kalıp şehirlere gidiyorlardı.  Öğretmenlerin köyde kalması için rol model gerekiyordu.

Köy Enstitüleri'nin 75. yılı kutlandı (4)

 

 

 

 

 

 

 

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

İlk olarak askerde çavuş olan askerlerin eğitici olarak köylere gönderilmesi sağlandı. Eğitmenlerle okuma yazma seferberliği başladı. Daha sonra köy Enstitüleri fikri ortaya çıktı. Köy enstitülerine köylerden gelen çocuklar mezun olduktan sonra yine köylere gönderildi. Böylece köylerden gelen çocuklar kendi köylerinin kalkınmasına katkı sağladılar. Ve eğitim düzeyinin yükselmesini sağladılar. İlk olarak  Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç’un gayretleri ile  Çiftelerde Köy Enstitüsü kuruldu.Bu bütün dünyada kabul gören örnek bir eğitim projesiydi. Günümüzde de geri kalmış ülkelerde köy enstitüsü projesi örnek bir proje olarak kabul edilmiştir. Bu proje zamanla çok başarılı oldu. Bundan sonra Yüksek Köy Enstitüsü kuruluyor, orada köy enstitülerinde görev alacak eğitici yetiştirilmesi planlanıyor.

Köy Enstitüleri'nin 75. yılı kutlandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

TOPRAK AĞALARI KÖY ENSTİTÜSÜNE KARŞI ÇIKTI

Buradan çok değerli eğiticiler yetişiyor. Bu proje ülkenin kalkınması feodal yapının yıkılması toplumun bilinç düzeyinin yükselmesinden yana olanlar için başarılı bazıları içi ise büyük bir tehdit. Buna ilk karşı çıkanlardan biri Milli mücadele Kahramanlarından biri olan Kazım Karabekir oldu. Bu yasanın kabulü için oylamaya katılmayanlar daha sonra Demokrat Partinin kurucuları arasında yer aldı. Toprak ağaları köylü uyanırsa bizim tahtımız sarsılır dediler. Köy Enstitülerimin açılışı ne kadar sevimli olsa da kapanışı çok acı oldu.

Köy Enstitüleri'nin 75. yılı kutlandı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Köy Enstitüleri çeşitli suçlamalara maruz kaldı. Kızlarla erkeklerin bir arada olmasına karşı çıkıldı. Komünizm tehlikesi öne sürüldü. İsmet İnönü köy enstitülerine yönelik muhalefet karşısında köy Enstitüleri kapatılmak zorunda kalıyorlar. Bir süre daha Köy Enstitüleri eğitimi devam etse de Demokrat Parti zamanında özelliğini kaybediyor” dedi. Daha sonra Yenikuşak Köy Enstitüleri Derneği Lüleburgaz Şubesi Mandolin Grubu ve Korosu, Şefleri Saime Topuz yönetiminde 40 kişiden oluşan üyeleri ile salonu dolduranları çosturan bir konser verdi.Koro dinleyicilerden büyük alkış aldı.

Köy Enstitüleri'nin 75. yılı kutlandı (1)

 5 total views,  2 views today

Next Post

Müezzinoğlu veda konuşmasında CHP’ye yüklendi

Müezzinoğlu, ETSO ‘da düzenlenen AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, partisinin milletin partisi olduğunu söyledi. AK parti’nin 78 milyon ülke insanının  kısaca Türkiye’nin partisi olduğunu belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti “Bizim için Edirne  çok değerli ama Hakkari  de bir o kadar  önemlidir.. Hakkari ‘nin taşı toprağı, Hakkari  ‘nin her sokağı milletimizin ortak malıdır. Bu kent  üzerine […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp