KÖY MUHTARLARI DA TEPKİLİ

admin

fikri_yalin_kose

Bölgemizde her geçen gün artan tarla satışlarına köylerdeki vatandaşlarımız ve köy muhtarlar da büyük tepki gösteriyor. Muhtarlar da tarlaların kendi yakınlarına değil bilinmeyen kişilere satılmasından endişe duyuyor.

Bu konu hakkındaki görüşüne başvurduğumuz köy muhtarları. İtilaflı varisler arasında uyuşma sağlanamayan tarlaların, izale-i şuyu durumunda açık arttırmaya giren tarlaların fiyatlarının çok yükseldiğini, dönümü normalde 3–4 bin liradan satılan tarlaların açık arttırmada bunun üç katına çıktığını belirttiler.

Bu koşullarda tarla varislerinin bu para ile itilaflı tarlayı almasının mümkün olmadığını bu ihaleye giren kişilerin yüksek fiyat teklif ederek tarlaları sahiplendiğinden yakındılar.

Böylece tarlaların özellikle izale-i şuyu yoluyla nereden geldiği belirsiz kişilerce yüksek fiyat verilerek el değiştirdiğini belirten köy muhtarları, “Bu gibi durumlarda bakıyorsunuz, hesapta olmayan kişiler orada bitiveriyor. Satışa çıkan tarlalara beklenenden çok yüksek fiyat vererek arazilerin yeni sahibi oluyorlar.

Bunların bitmek tükenmeyen sermayeleri karşısında durmak mümkün değil. Adamlarda para bol çanta dolusu para ile geliyorlar. Satış fiyatı ne kadar yükselirse yükselsin, onu daha da çok arttırarak tarlalarımızı kapıyorlar.

Yıllardır işleyip ekmek parası kazandığımız topraklarımız kim olduğu, nereli olduğu belli olmayan kişilerin malı oluyor.

Yarın bu tarlaları alanlar gelip buralara yerleşecek. O zaman bizler kendi topraklarımızda azınlık duruma düşeceğiz. Tarlalarını aralarında uzlaşamayan insanlarımızın bu oyuna gelmemeleri gerekir. Birkaç kuruş para uğruna tarlalarını

yabancılara satılmasına göz yummamalı. Maalesef varisler aralarında anlaşamayarak bu oyuna geliyorlar. Bu durumda itilaflı olan tarlalar ihaleye çıkıyor. Bu ihale sonucunda “parası olan düdüğü çalıyor “tarlalarımızın yeni mülk sahibi oluyor.

Ne yazık ki, aramızdaki sürtüşmeler aileler arasındaki uyuşmazlık bölgemizdeki tarlaların el değişmesine sahiplerinin elinden alınmasına neden oluyor.

Bu konuda tarlalarımızın satışına çanak tutan bu işten nemalanan kimseler de var. Onlar çıkarları uğruna bölgemizdeki tarlaların satılmasını teşvik ediyor, tarlaların satılmasına aracı oluyorlar. Bu konuda yapılan uyarılar ne yazık ki fazla etkili olmuyor. Bu gidiş karşısında tarım kuruluşlarımız ve bu yönde etkili kişiler halkımızı uyarmalı tarla satışının doğuracağı zararlar herkese anlayacağı dille anlatılmalı.

Aksi takdirde, halkımızın elinde toprak kalmayacak. Sonra da bu topraklarda hizmetçi, ırgat konumuna geleceğiz” muhtarlarımız ve köylülerimiz bu haklı uyarıyı yapıyorlar.

İş işten geçmeden, Bölgemizdeki bu tarla yağmasına topraklarımızın belirsiz kişilere satılmasına son verilmeli. Bölge halkımız küçük çıkarlar uğruna tarlalarını elden çıkarmamalı. Eğer satması gerekirse yakınlarına, bu tarlayı işleyecek geçimini sağlayacak olanlara satmalı. Bizden hatırlatması…

ADAY ADAYLARI BEKLEMEDE

AK Parti Edirne Belediye Başkan aday adaylarını eleyip ikiye indirdi. Bu partililer arasında büyük tartışmalara neden olduğunu parti yönetiminde olanlar dile getiriyor.

İktidar partisinde bugüne kadar partisinin her türlü etkinliğine katılanların, cefasını çekenlerin bu yarışta yine saf dışı kalmalarını bir türlü hazmedemiyorlar. Parti üst yönetiminde bu tercihlerin bir

anlamda parti yöneticilerini bu işe soyunanları ve bugüne kadar aktif çalışanları dikkate olmama anlamına geldiğini ileri sürüyorlar.

Bu konudan mağdur olanların kendi ifadelerine göre haklı gerekçeleri var. Anlaşılan İktidar partisinde bu belediye başkanlığı adaylığı yöntem çalkantının bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Ana muhalefet partisinde ise ilin büyük ilçeleri ile Edirne merkezde belediye başkan adayları henüz kesinlik kazanmadı. Bu konuda farklı yorumlar olmasına karşın, Genel Merkez tarafından Edirne Belediye Başkan adayının kim olacağı belirsiz. Türkiye’de en çok oy alınan bir ilde bu gecikme ister istemez kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Adayların kulakları Genel Merkezde, geceleri uykuları kaçıyor. Oradan gelecek haberi bekliyorlar.

Şu ana kadar da henüz net bir cevap alınmış değil. Bu konuda yapılan spekülasyonların da doğru olmadığı anlaşılıyor. Önümüzdeki bir hafta on gün içersinde adaylık konusu netleşecek. CHP’nin belediye başkan adayı da belli olacak. Esas mücadele ondan sonra başlayacak.

Adayları belirlenen partiler seçimi kazanmak için kıyasıya mücadeleye başlayacak. Edirne’de CHP’nin işi, seçimi kazanma şansı yüksek görünse de. AK Partinin bu yarıştan kolayca kopmayacağı, seçimde başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapacağı ortada.

Bir bakanlığı olan bir ilde seçimi kaybetmenin faturasının ağır olacağının bilincinde olan iktidar partisi seçimi kazanmak için Edirne hedef illerin başında yer alacak. Bugüne kadar kamuoyuna yansıyan görüntü bunu yansıtıyor.

Bu arada hesaba katılmayan Saadet Partisi ve MHP’nin ve diğer partilerimizin de bu seçimde kilit rolü oynayabileceğini unutmamak

gerekir. Bu partiler içi eleştirilecek malzeme çok olacak. Bir yandan mahalli yönetimin eksikliklerini gündeme getirirken diğer taraftan da iktidar partisinin bölgeye yeterli hizmet vermediğini halkı anlatacaklar. Bunun da seçmen oylarında etkisi olmayacağını söyleyemeyiz.

Ana muhalefet partisi dışında tüm muhalif partilerin hedefinde olacak olan İktidar partisi ile ana muhalefet partisinin bu seçimlerde işinin oldukça zor olacağı anlaşılıyor. Halka kendilerini anlatabilmeleri için derslerine çok, daha çok çalışmaları gerekir. Zira insanların boş laflara gerçekleşmeyen ve gerçekleşmesi mümkün olmayan vaatleri karnı tok. Bunun acısını siyasilerden çıkaracaklar haberiniz ola…

 201 total views,  2 views today

Next Post

Diş Hastanesi İnşaatı Hızla Devam Ediyor

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlunun Bakanlık görevine gelmesinden sonra Edirne’de sağlık hizmetleri hız kazandı. Diş hastanesi ek inşaatı, Havsa Devlet Hastanesi ile Fırınlar Sırtındaki TOKİ konutlarında yapılacak Toplum Sağlığı Merkezi inşaatı devam ediyor. Edirne’de hizmet veren sağlık tesisleri sayısı her geçen […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp