Köy Muhtarları Seçiminde Yeni Düzenleme

admin

2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkındaki Kanunun Muhtar Adaylık Seçilme Yeterliliği ile ilgili 31. Maddesi gereğince “ Köy Muhtarları ve Köy İhtiyar Meclisi üyeliği seçimlerinde adaylık usulü yoktur.

Cevat Meriç ile Ahi Köy Muhtarı Remzi Balcı

En az altı aydan beri o mahalle ve köyde oturmak şartı ile 25 yaşını dolduran her Türk vatandaşı bu kanunda ve bu kanunun atıf yaptığı diğer kanunlarda öngörülen hükümlerce seçilmeye mani olmak hali olmamak kaydı ile Muhtar İhtiyar Meclisi ve ihtiyar Heyeti Üyesi seçilebilir. Bunlar için ilkokul mezuniyeti şartı aranmaz; Okuryazar olmak yeterlidir” deniliyor

Muhtar ve İhtiyar Meclisi Heyeti oy pusulaları için ancak “ Beyaz Kâğıt” kullanılacak ve oy pusulaları adaylar tarafından bastırılacak. Her türlü araçla( Bilgisayar, daktilo, fotokopi ve teksir) gibi çoğaltılabilecek veya kapalı oy verme yerinde seçmenler tarafından beyaz kâğıda yazılabilecek.

Renkli kâğıtlara basılmış veya yazılmış oy pusulaları geçersiz sayılacaktır.

Seçime girecek adayların bastırdıkları oy pusulalarının sandık kurulunun gözetiminde kapalı oy verme yerine koyabilecekleri gibi, seçim gününden önce de dağıtabileceklerdir. Seçmenlerimiz oy pusulalarını sandık kurulu tarafından verilecek Mor renkli zarfa koyarak ilgili oy sandığına atacaklar. Muhtar ve ihtiyar Meclisi Üyelerinin seçiminde muhtar ile seçim çevresinden seçilmesi gereken İhtiyar Meclisi Heyeti üye sayısı kadar ismin birlikte yazılmış olduğu oy pusulası kullanacağından, oy pusulası üzerine “ Muhtar” veya “Muhtar adayı” ile “ Üye adayı”, “ İhtiyar meclisi üyesi” veya “ İhtiyar Heyeti Üyesi” sözcüklerini yazabilecekler. Ayrıca aza veya üye kelimeleri eş anlamlı kelimeler olduğundan, oy pusulalarından her iki kelime de kullanılabilecektir.

orhaniye köyü-kilit taş döşeme (2)

Muhtar ve İhtiyar Meclisi Heyeti üyelerinin seçiminde kullanılacak oy pusulalarının Mahalle İhtiyar Heyeti üyeliği için de 8 (sekiz) köylerde ise nüfusu 1001’ den 2000’e kadar olan köylerde 10 (on),2000’den fazla olan köylerde12(on iki )kişi yazılabilecektir.

Adı ve soyadı aynı olan muhtar ve ihtiyar meclisi heyeti üye adlarının yanına parantez içinde baba ve anne adlarının bunlar da ayni olduğu takdirde baba ve anne adının yanına doğum tarihi yazılı oy pusulalarının kullanılabileceğini bu hususun o yer seçim çevresinde duyurulması gerekmektedir.

ÇİZİLENLERİN YERİNE YENİ ADAY YAZILABİLECEK

Köy ve Mahalle seçimlerinde kullanılacak basılı ve yazılı oy pusulalarındaki isimlerden bir veya birkaçının çizilerek oy kullanılabileceği gibi, çizilenlerin yerine o seçim çevresinde seçilecek kişi sayısını geçmemek üzere başka isimler de yazılabilecek ve o seçim çevresinde seçilen İhtiyar Meclisi Heyeti üyesinden en çok oy alandan başlamak üzere yarısı asil, değer yarısı da yedek üye olacaktır. Ancak hiç isim çizilmeden, çizilerek seçim oy pusulalarına yazılacak bir fazla ismin yer alacağı ihtiyar meclisi heyeti adayları için muhtar adayı hariç geçersiz sayılacaktır.

Muhtar ve İhtiyar Meclisi heyeti üyeliği seçimi oy pusulalarına “ Evet “ veya “ Tercih” yazılı mührün basılmasına gerek bulunmadığına “ Evet” veya “ Tercih” yazılı mührü basılmış olanları da geçersiz sayılmayacaktır.

Seçime girecek adayların kendilerini tanıtmakla ilgili sınırlı olarak etkinlik gösterebilecekleri ve oy verme gününden önce resimli veya kendisini yazı ile tanıtıcı nitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbuları dağıtabileceklerdir” deniliyor.

 

 148 total views,  2 views today

Next Post

Beykent Lisesinden Bir Etkinlik Daha

Beykent Koleji Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi Müdürü Bahattin Erel, Edirne Liseler Arası Münazara Turnuvası konusunda yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Beykent Kolejimiz ve Valimiz Hasan Duruer ve Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Özcan’ın da destek vermeleri ile gerçekleşen bu etkinlik bir yıl önce okulumuz tarafından başlatıldı. Bu yıl Valimizden de destek […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp