Köy Yollarından, Akıllı Sayaçlara

admin

Edirnenin 254 köyüne 40 yıldan buyana yol yapılmakta, yapılanlar da tamir edilmektedir.

hüseyin-erkin

Yollarımızın seyir defteri incelendiğinde, ilk yirmi yılda daha kalıcı yollar yapılmış, seksenli yılların sonlarından itibaren bazı köy yolları asfaltlanmaya başlanmış son yıllarda da bazı yollardan gidilemez olmuş ve tamir için köylüden katkı payı istenmektedir. Bu da yasal değildir, belediyeler mahallelere yol yaparken sakinlerden katkı payımı alıyorlar. Köylere Yol ve su getirmek devletin görevidir. Bunun için yasayla kurumlar kurulmuş ve görevlendirilmiştir. Maalesef köy yollarımız çoğu dönem siyaset kurumlarımızın oyuncağı olmuştur.

 

Aynı gün içinde köy yollarından sorumlu kurumun grayderi, dozeri örneğin, Enezin Gülçavuş köyünde çalışırken talimatla Havsanın Yolageldi köyüne gidebilmiştir. Birçok yol göstermelik olarak grayderle düzlenmiş veya yarısı yapılmıştır.

sahil yolu (5)

Yolların yapımında köylüden katkı payıda alınmıştır. Bazı dönemlerde belirli köylerin yolu biraz daha iyi yapılsa da iki yıl sonra bozulmuştur. Burada kimseyi veya kurumları eleştirmek maksadıyla bunu dile getirmedim. Tabiki köy yollarından sorumlu kurumun yol şubesi müdürlüklerinde uzman mühendis ve teknik personel ve yol makinaları her zaman olmuştur bugünde vardır. Lakin Edirne köylerimiz bu yol yapımı ve işletmesinden sıkılmış ve usanmıştır. Haklıdırlar, hem motorlu taşıtları hırpalanmakta hem de konfor ve medeniyetten faydalanamamaktadırlar. Daha ilginci son yıllarda Köylere hizmet birliği adıyla herkes köylere hizmet ediyor görüntüsü vermektedir. Hâlbuki 5355 sayılı kanunun 18. Maddesinde görevleri tanımlanan KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİKLERİ kendi organları harcamalarını kısıtlasa ve görevini tam yapsa, köylüden içme suyu ve yol parası katkısı istemeye gerek kalmayacaktır. Türkiyenin Avrupa şehri olarak söylenen Edirnemizde ki köy yolları bu durumda olmamalıdır.81 ilin içinde şunda yol durumu olarak çok alt sıralardayız. Bırakın köy yollarının durumunu köylerdeki tarla ulaşım yollarının bile düzgün ve bakımlı olması gerekmektedir. Bazı illerimiz de tarla yolları bile her yıl tesviye edilmektedir. Komşularımızın köylerinde bile yapılan yollar en az yirmi yıl gitmektedir. Yol yapım tekniği açısından gerek berkitme yol gerekse asfalt yol yapımında alt yapının ve yol yapım standartlarının doğru uygulanması şarttır. Çünkü yol yapımı pahalı bir işlemdir. Kaldı ki köy yollarında fazla trafik olmadığı gibi ağır taşıtlarda seyretmez. Bu yüzden iyi yapılan bu yollar uzun ömürlü olur. Bazı yollarda çeşitli maden ocaklarından taşınan taşıtlarca yollar bozulmakta buna da göz yumulmaktadır. Bunun ceremesinide köylü çekmektedir. Köy yollarımız için acilen bir master plan yapılıp 7 yıl içinde kalıcı bir şekilde bu yollar yapılabilir. Yol tekniğine uyularak kaliteli yol yapmak mümkündür. Edirnede topoğrafik olarak yol şartları uygundur, alt yapı malzemesi için hiçbir sıkıntı yoktur. Özel idarenin elindeki makine parkı yeterli görünmektedir. Ancak çoğu zaman ya arıza çoktur yada mazot yoktur. Eksik veya ehil personel makine ve techizat yetersiz ise bunlar hizmet satın alınmasıyla giderilebilir. Asfalt şantiyesi var, Keşanda, Uzunköprü de bakım evleri var! Kanatimce yollar için bir proje ve planlama yapılmadan, en önemlisi yeterli denetim hizmeti olmadan yol yapılmaktadır. Kurum tarafından yapılamıyorsa, imkânı olan diğer kamu kurumlarından destek alınarak veya hizmet satın alınmasıyla mutlaka denetim yapılmalıdır. Hiç de öyle ucuza yol yapmadığımız incelenince görülecektir. Bir köyün yolu denetlenerek yapıldıktan sonra mutlaka ehil bir heyet tarafından kabulü yapılarak işletmeye açılmalıdır. Aksi halde 40 yıldan beri yol yapıyoruz ve 40 yıl yol yapmaya da devam ederiz.

pazardere yolu (4)

Vatandaşlık görevlerini eksiksiz yerine getiren Edirne köylümüz, tarımsal gelirleri giderek düşen sıkıntı ve çaresiz durumda iken AKILLI SAYAÇ dayatmasıyla karşılaşmaktadır.442 sayılı Köy kanunu göre köyde tonunu bir tarifeye bağlanarak su parası tahsil edilemez. Dolayısıyla sayaç konamaz. Ayrıca köylerde içme ve kullanma suyu gelir kalemi olarak muhtarlık bütçesinde böyle bir gelir gider kalemi kullanılamaz, su parası olarak bakım ve elektrik masrafları için, muhtarlık kanun gereği salma uygulayabilir.6183 sayılı Amme alacakları kanununda da Belediyeler ve Özel idareler varken Köy ve ihtiyar heyeti sayılmamıştır. Bu yüzden köy su borçları amme alacağı kanunu kapsamında uygulanamaz hele elektriği kesilip susuz bırakılamaz. Suyun temini yasalara göre de devlete aittir. Köyde vatandaş hem hayvanlarına hem de fertlerine su tüketmektedir. Dolayısıyla su tüketimi yeterince ve ucuz olmalıdır. Hatta köylerin su kuyularının elektriği Özel idare bütçesinden karşılanmalıdır. Köylerin su şebekeleri elektrik gideri yıllık ortalama 1500000 TL – 2000000 TL dır dır. Köylerde yaşayan hane sayısı yaklaşık 40 000 civarında olduğuna göre hane başına 37,5 TL en fazla 50 TL yıllık elektrik bedeli düşer. Bunu da KÖYLERE HİZMET GÖTÜRME BİRLİĞİ MARİFETİYLE Özel idare karşılamalıdır. Edirne köylüsü bunu fazlasıyla hak etmekte olup bunun kaynağı için birçok imkân da vardır. Ne yazık ki köylerin su şebekeleri yanlış planlanarak şebeke ve elektrik kayıpları yüksek olacak şekilde işletilmektedir. Gurup köy şebekelerinden bir program dahilinde vazgeçilerek buradaki her köye kuyu açılarak münferit işletme yapılmalı yada bu gurup köylerin şebekeleri hidrolik mühendisliği yönünden revize edilmeli ve mutlaka Güneş ve Rüzgar enerjisiyle elektrik ihtiyacı karşılanmalıdır. Trakya Kalkınma ajansı desteğiyle ve AB fonlarından 5 yıllık bir planla enerji sorunu kademeli olarak çözülebilir.

Yük. Müh Hüseyin ERKİN

DSİ emekli böl. Müd. Yrd.

24. Dönem Millet Vekili Aday Adayı

pazardere yolu (1)

 

 

 171 total views,  2 views today

Next Post

Ahmet Gürbüz’den Gazetemize Ziyaret

Edirne Merkezdeki Sınav Dershanesi Kurucusu, Gözde İnşaat Sahibi, Edirne Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, bölgemizdeki sosyal hizmetlere önem veren işadamlarınızdan Ahmet Gürbüz Gazetemizi ziyaret etti. Bu ziyaret sonrasında, Edirne Ajans Gazetesi Sahiplerinden Necmi Engin ve Hakan Akkan ile bir görüşme yapan, gazetenin etkinliği hakkında bilgi alan Gürbüz, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp