Köylerce ortaklaşa yağmur duası yapılıyor

admin

????????????????????????????????????

Edirne’de gelenek haline gelen yağmur duaları devam ediyor.  Edirne Merkez Köylerinden  Uzgaç Köyü Muhtarı  Metin Canan, Bu yıl yağmur duasının 6 köyle ortaklaşa olarak 22 Mayısta  Uzgaç köyünde yapılacağını belirtti.  Canan. Bu arada kendi köyünün merkez köyleri arasında toprağı en az köylerinden olduğunu belirterek,”Köyümüze gelip gidenlerle ancak 150 nüfusumuz var.  Köyümüz göç edenlerin kurduğu bir köy değil. Topraklarımızda klasik ürünler ayçiçeği ve buğday ekimi yapılıyor. Buğdaylarımızda adı Sarı Cücelik Virüsü diye adını ilk kez duyduğumuz bir hastalık var, ekinlerimiz sararma yapıyor. Bu yıl verimin çok düşük olması bekleniyor. Tarımdan geçinmez zor olduğu için halkımız üçer beşer hayvan alarak geçimini sağlıyor. Köyde göletimiz var az da olsa sulama yapılıyor. Bu arada sulama kanallarımızda sorunlar var yeterli randıman alamıyoruz.  Yolumuzun Ekmekçi köyü ile Edirne arası yapımı devam ediyor. Geçen yıl Uzgaç köyün ile Ekmekçi arası geçen yıl yapıldı. Muhtarlar olarak talep ettiklerimizi yöneticiler yapma gayreti içinde oluyor. Tarımla geçimin zorlaşması nedeniyle gençlerimiz köyde kalmak istemiyor.” Dedi.

İLİN EN GENÇ KÖY MUHTARI

Edirne Merkez köylerinden Karabulut Köyü Muhtarı yüksek okul mezunu  Cem Yılmas  köylerin en genç köy muhtarı. Köylerinin nufusunun 120 dolayında olduğunu kış aylarında bu nüfusun daha da azaldığını belirterek, “köyümüz Edirne’yea yakın olduğu için  aileler çocuklarını  okumak için Edirne’ye gönderiyor.Edirne’de evleri olduğu için okul dönemlerinde Edirne’de ikamet ediyorlar.

????????????????????????????????????

KÖYÜN HİÇ MERASI YOK

Köyler arasında merası bulunmayan tek köy bizim köyümüz. Mera olmadığı için köyümüzde hayvancılık yapılamıyor. Edirne merkez köyleri arasında merası bulunmayan üç köyümüz var. Bunlar Karabulut, Ekmekçi ve Köşen Çiftliği,Mera olmaması çok büyük eksiklik. Hayvancılık bu nedenle yapılamıyor. Yapanlar da kapalı alanlarda yapıyor. Bu da daha çok masrafa neden oluyor. Hayvan olmadığı için gençlerimiz şehre gidiyorlar. Köyümüz arazisi en verimli olanı. Ayçiçeği ve buğday tarımı yapılıyor.  Köy için ve şehir bağlantı yollarımız yapıldı, ondan bir sorunumuz yok. Köyümüzde sulu tarım yapılmıyor. Köyümüz sınırları içinde göletimiz yok. Ben Balıkesir Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Köyümde çiftçilik yapıyorum. Ben köyümde sosyal hizmetlerin gelişmesi konusunda çalışmalarım oldu. Daha önceleri avcılık kursu açmıştım. Yakında ise biçerdöver operatörü kursu açacağız. Bu tür kurslardan kadınlara yönelik kursların da açılmasında yarar olacağı kanısındayım. Kadınların daha önce Tarım İl müdürlüğünce yapılan kursa katıldı. Kadınlarımızda bu tür talep var. Bu arada kadın halkalarına yönelik kurslar da açılabilir.  Eski Ziraat Odası Başkanımız Ziraat Mühendisi Erol Baraz ağabeyimiz bizim köylü. Çevre köylerimizle birlikte 6 köyümüz ortaklaşa yağmur duası yapacağız, tekrardan başladık. Uzgaç köyüne sıra geldi. Ben geçen yıl köyümüzde yapılan yağmur duasında köyümüzün 7,5 dönümlük boş yeri fidanlık yapmak için talepte bulundum. Bir dizi formalite getirdiler. Ben Yağmur duasını orada yapalım ben bir motor arabası fidan getireyim her gelen bir fidan diksin diye önerim oldu. Bu talebim kabul görmedi. Aslında çok iyi olacaktı” dedi.

 81 total views,  2 views today

Next Post

GAYTANCIOĞLU "Türkiye laik bir devlettir"

            CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “laiklik” ile ilgili sözlerini değerlendirerek “Türkiye Cumhuriyeti anayasa’da belirtildiği gibi demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Buna izin vermeyiz “ dedi. DİN POLİTİK MALZEME […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp