Köylerde meralar kiralanıyor

admin

fikri_yalin_kose            Hayvancılığın gelişmesi açısından çok önem taşıyan karsal alanlardaki meralarımız kiralanıyor veya başka amaçla kullanılıyor. Böylece hayvancılığımızın otlak alanı olmaktan çıkıyor.

            Kapalı alanda temiz havadan yoksun, hazır beslenerek yapılan hayvancılık üreticiye pahalıya mal oluyor. Yem fiyatlarının yüksek olması maliyeti artırıyor. Bir kilo süt fiyatı yem fiyatı düzeyine geldiğinde üreticiler zarara  girip  sonunda ineğini, danasını koyununu keçisini satmak zorunda kalıyor.  Bu meselenin bir yanı.

Bir diğer yanı ise, kapalı alanlarda beslenen hayvanların sütü, eti merada serbest gezen hayvanlara oranla besin değeri düşük, lezzeti az oluyor.

Bunu tavuk yumurtalarında dahi görebilirsiniz. Onun için tüketiciler köy yumurtası almak için kuyruğa giriyorlar.

Doğal beslenmenin önemi, doğal ürün ihtiyacı her geçen gün önem kazanıyor.

Meralar kiralanır, hayvanların otlamasına kapatılırsa bunun zararı yine halka çıkar. Bu fatura beslenmeye yansır sağlıksız toplumun beslenmesinin sonucu ise hastanelerde yoğunluğu arttırır. Meraların daralması ülke ekonomisine yarar değil, zarar yazar.

MERALARIN GÜBRELENMESİ

            Köylerin ortak kullanım alanı, hayvanların otlak yerlerinde hayvanların otlayacağı  ot  miktarının  artması,  hayvanları doyuracak  hale gelmesi  için Tarım İl Müdürlüğü önderliğinde köy  meralarında gübreleme  çalışmaları devam ediyor.

Böylece hayvanlara otlama imkânı kalmayan, adeta çölleşen meralarda ot bitecek bundan büyük baş ve küçükbaş hayvanlar yararlanacak.

Bu girişim köylülerimiz tarafından desteklenmeli. Gübrelemede köylüler tarafından yapılan küçük maddi katkılar esirgenmemeli.

Zira bu gübreleme  faaliyeti  köylülerimiz ve hayvancılığımız açısından çok yararlı bir hizmet

Dilerim bundan tüm köylülerimiz yaralanır.

BU ÇİRKİN GÖRÜNTÜLER GİZLENMELİ

Edirne’nin özellikle eski yerleşim alanlarımız olan Kaleiçi ve çevresinde bulunan harabe haline gelmiş eski evler hem hayati tehlike hem de görüntü olarak tarihi kentimiz için hoş olmayan görüntü oluşturuyor.

            Bir yandan Edirne’yi tarihi turistlik bir kent olarak tanıtacak, bunun reklamını yapacaksın.  Diğer yanda tarihi özelliği olan bir dönemin güzel cumbalı evlerin harabe halini teşhir edeceksin bu olmamalı.

Bu harabe halindeki evleri gören yerli yabancı turistler acaba ne düşünür diye merek etmiyoruz.

            Kentimizi ziyaret eden turistler şehrin güzellikleri tarihi dokusu yanında böyle çirkinlikleri de teşhir eder ve “Edirneliler tarihi evlerine geçmişin güzelliklerine sahip çıkamıyor diye düşünmez mi?

Bu harabe, enkaz haline gelen evlerin bir başka tehlikesi de,  buralarının mikrop yuvası haline, çöplüğe dönüşmesi.  Bu evlerin çevresinde bazen de içinde oynayan çocuklar için hayati tehlike oluşturuyor.

Böyle harabe binalar aynı zamanda akşamcıların mekanı olduğu yolunda duyum alıyoruz.  Bu binaların çevresinde oturan aileler buralardan geçmeye çekiniyor.

Harabe durumda binaların çevresinin sarılması( izole edilmeli) buralara giriş çıkışların engellenmesi gerekir. Böylece hiç olmazsa çirkinliği gelen turistlerin görmesinin engellenmesi gerekmez mi?

HASTANEMİZ ÇOK GÜZEL

Yeni hizmete giren 400 yataklı Sultan 1. Murat Hastanesi gerçekten bölgenin en modern hastanesi. onda kimsenin endişesi yok.

Bunu ifade ederken,  eksikliklerini de gündeme getirmek gerekir.

1-Hastane girişindeki yiyecek, içecek satılan yerin fiyatlarının çok yüksek olduğu yolunda şikâyetler var

            2-Bölgemiz yaşlı insanların oranının gittikçe arttığı bir bölge. Böyle insanlar için özellikle kemik erimesi sağlıkları açısından büyük sorun. Özel hastanelerde kemik ölçümü aleti yok. Sadece Tıp Fakültesinde ve Devlet hastanemizde mevcut. Devlet Hastanesindeki kemik ölçüm aracının sağlıklı ve doğru sonuç vermediği yolunda yakınmalar var. Bu sonunda o insanların sağlığı ile yakından ilgili, doğru olmayacak ölçümler hastaya hangi ilaçları kullanacağı yolunda doğru bilgi vermemiş oluyor. Sağlık Bakanımız Edirne’ye geldi. Ambulans dağıtımı yaptı. Bu görevi Edirne’de kendi bölgesinde yapması anlamlı.  Bakanımızın hastane’ye bir de kemik ölçüm cihazı alınması konusunda katkı yapsa çok makbule geçecek. Hastaların talepleri bu doğrultuda.

3-Bir de hastane dışında sorunlar var. Hastane önünde minibüs bekleyen vatandaşlar için bir durak yapılmalı. Araçlara düzen gelmeli. Hastaneye gelen insanlar sağlık sorunu olan insanlarımız genellikle yaşlı vatandaşlar onlar için  gereken kolaylık sağlanması gerekmez mi?.

Bir de hastane giriş yolu çok bozuk yolun bakıma ihtiyacı var.

            4- Hastanenin acil servisin de yeterli olmadığı söyleniyor.

5-Gecenin geç saatlerinde hastane acil servisine veya diğer servislerde ilaç almak isteyen hastalar nöbetçi eczaneye gitmesi bir sorun oluyor. Yakında eczane yok. Eczacıların anlaşmaları halinde hastanede tüm eczacıları temsilen bir nöbetçinin bulunması acil ilaç halinde bunun devreye girmesi daha doğru olmaz mı?

Daha önceleri Tıp Fakültesinde böyle uygulama vardı. Sonra nedense kaldırıldı. Genellikle şehir merkezinde olan eczaneler mağdur durumda kalıyor. Hastane çevresinde olanlar işin kaymağını yiyor.

            6-Özellikle Tıp Fakültesi kampusu içinde olan torpilli bir zatın eczanesi bu konuda en avantajlı hastane konumunda. Ülkenin hiçbir yerinde Hastane çatısı altında özel eczane bulunmamasına rağmen Edirne’de durum farklı.  Bu yönde eczacıların yakınmaları , şikayetleri etkili olmamış her halde siyaset ağır basmış. Eczacılar bunu kendilerine haksızlık olarak kabul ediyor.

             7-Özellikle geceleri hastane yolunda ışıkların yetersiz olması ve yoldan çıkan tozların hasta vatandaşların hastaneye ulaşımları konusunda büyük problem oluşturuyor.

 79 total views,  2 views today

Next Post

Başkan GÜRKAN, bir ilke daha imza atıyor

            Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve geldiği ilk günden bu yana Edirne’de ilkleri yapmaya devam ediyor. Edirneliler, Başkan Gürkan ile birlikte yepyeni projelerle sadece Edirne’de değil Türkiye’de bir çok ilkleri yaşıyor.                 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp