KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİ Mİ?

admin

Atamızın en önemli veciz sözlerinden biri “Köylü Milletin efendisidir” sözleridir. Bu söz köylülerimiz tarafından benimsenmiş övünç konusu olmuştur. Atamızın bu sözüne ilham olan konu şöyle; Atamızın bir dönem Bulgaristan’da ateşe olarak bulunduğu zamanda Sofya’da bu ülkede elit insanlarının yararlandığı sıradan halkın giremediği bir kahvehaneye köylünün biri gelip oturuyor. Yetkililer oraya köylülerin girmesinin yasak olduğu uyarısında bulunur. Mustafa Kemal de o anda kahvede ve bu durumu izlemektedir.

Yetkililerin tüm ısrarına rağmen köylü oturduğu yerden bir türlü yerinden kalkmaz. Köylü kurum yetkililerine tepki gösterip; “Burada benim de hakkım var ben köylü olduğum için beni buradan çıkaramazsınız.ben bu ülkenin vatandaşıyım” şeklinde sözler söyler.

Atatürk köylünün bu tavrından çok etkilenir.

Köylünün direnişini takdirle karşılar. Ülkemizde Cumhuriyet Kurulmasının ardında Atatürk’ün köylülere yönelik konuşmalarında her zaman  “Köylü Milletin Efendisidir” sözcüklerini kullanır, bu sözcükleri ile köylülere verdiği değeri belirtir.

fikri-yalın-köşe-özel idare yazı

Türkiye’nin dört bir yöresinde Köylülerle ilgili kurum ve kuruluşların bulunduğu yerlere Atatürk’ün bu sözcükleri yazılır. Edirne İl Özel İdaresinin önündeki Atatürk Anıtının önünde daha önceleri Atamızın bu sözleri “Köylü milletin efendisidir” diye yazıyordu.

Daha sonra her ne akla hizmetse, Atamızın bu sözler silindi . Onun yerine, Atatürk’ün nerede ve ne amaçla söylediği belli olmayan, köylülerle ne kadar ilgisi olduğu belirsiz “ Millete efendilik yoktur hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisidir” sözcükleri yer alıyor.

fikri-yalın-köşekpk

Köylere hizmet götürmede en önemli bir kurum olan Edirne İl özel İdaresinin önündeki Atatürk Anıtının önündeki bu sözcükler neden kaldırıldı? Üstelik Köylülere hizmeti ön planda tutan bu kurumda Atamızın köylüleri efendi olarak tanımlayan sözcüklerinin kalmasında ne mahzur olabilir. Atatürk’ün “ köylü Milletin Efendisidir” Sözleri birçok kurumda bulunmasına karşın sadece Özel İdare’de kaldırılmasına neden gerek görülmüştür.

Bu yazıda da Köylülerin efendiliği yerine yine bir efendilik getiriliyor. Bu kez efendi olan sadece hizmet verenlerin hakkı olduğu belirtiliyor. Bu kurumla yakın ilgisi olan bulunan İl Genel Meclis üyelerine bu durumu Ata’nın sözlerinin neden kaldırıldığını defalarca söyledim.

Ne yazık ki, onlardan bu konuda bir cevap alamadım. Bu sözlerden rahatsız olmuyor olacaklar ki, o yazılar yine orada bulunuyor. Bakıyoruz, İl Özel İdaresinin önündeki yazıları da iyice silinmiş vaziyette. Bugün Özel idarede yaptıkları hizmetleri sayıp dökenler bir kez de buraya gidip yazdıklarımın doğru olup olmadığına baksınlar.

İl Genel Meclis Üyelerinin bu kurum yetkilileri tarafından nasıl karşılandığını, taleplerinin ne kadar dikkate alındığını kendileri daha iyi biliyor. Bu zatlar, İl Özel İdare sahası içindeki sosyal tesislerin halka kapatılması konusunda da sesleri çıkmadı.

Dilerim, yeni seçilecek İl Genel Meclis üyeleri bu ve benzeri konulara el atarlar.

Atıl durumda olan Sosyal tesislerin halka açılması konusunda gayret gösterirler. Devlet kuruluşlarının en önemli görevinin yasalar çerçevesinde ve uygun olan yerlerde ve halkın talebini de dikkate alarak “Halka Hizmet” olduğuna göre bu hizmet kurumu da halkın haklı taleplerini dikkate almak zorunda değil mi?

 666 total views,  6 views today

Next Post

Recep Gürkan, “Makama Pazartesi oturmaya gideceğim”

CHP Edirne Belediye Başkan adayı Recep Gürkan, seçime günler kala Edirne Belediye’sini gezerek çalışanlarla sohbet etti. Belediye çalışanlarının desteğini arkasında gören Recep Gürkan, “Belediye’de bir tek Başkanlık makam odasına gitmedim. Pazartesi günü de oraya oturmaya gideceğim” dedi. CHP Edirne Belediye Başkan adayı Recep Gürkan, seçim yarışında öne çıkan isim oldu. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp