KÖYLÜLER SESİNİ DUYURAMIYOR

admin

Kentlilerin bugüne kadar yararlandığı medeni hakların bazılarından köylülerimiz de yararlanmak istiyor. Uzun süre bu haklardan mahrum kalan köylü vatandaşlarımızın bu isteklerinde haklılığı tartışılamaz. Eskiden ülkemizde bu kadar haberleşme iletişim araçları yoktu.

Köyde yaşayan halkımız şehirlilerin yararlandığı haklardan yeterince haberleri olamıyordu. Bugün gazeteler ,televizyonlarla,radyolarla,internet kanalı ile   kendi yaşantıları ile kentli yaşamındaki faklılığı rahatlıkla görüyor. Kuşkusuz ketlerin konforuna tümüyle sahip olma diye istekleri yok.

Örneğin her köyde halkın yararlanabileceği bir park, bir düğün salonuna  güzel çevreye kaldırımlı yollara sahip olamaz mı?

Bazı köylerimize kanalizasyon yapıldı. Yapılan bu kanalizasyonlara akıtılan  gelen evsel atıklar  nerelere boşaltıyorlar? Buraları halkın sağlığını tehdit eder duruma geldiğini araştırmak gerekir. Tüm evsel atıkların ayni kaynağa boşaltılması, bu atıkların bileşiminin ne gibi hastalıklara yol açtığını uzmanlar çok iyi değerlendiriyor.

     Köylerdeki kanalizasyonların boşaltım alanlardaki konumu sadece insan yaşamını değil, hayvanlarımız için de tehlike oluşturuyor. Derelere ve açık alanlara boşaltılan kanalizasyonlar çevresinde gezen büyük ve küçükbaş hayvanlar ve diğer canlılar köylerimiz açısından tehlike olmuyor mu?

Bayramda bir cemiyet nedeniyle Uzunköprü ilçemizin sınır köyü olan Çavuşlu köyüne gittim. Bu istikamette köylerin yol sorununa daha önce de  köşemde  değindim. Bu köy ve çevre köylerin  merasından çıkarılan linyit kömürü ile Edirne’nin il merkezi,ilçeler ve köylerinin büyük bölümüne yakacak sağlanıyor.

Buralardaki maden ocaklarında binlerce  işçi alışıyor. Maden ocağında çalışmak çok zor bir işçiliktir. Bu köylerde her yıl birkaç maden işçisi göçük altında kalarak can veriyor. Devlete yüksek oranda “artı değer” sağlayan bu köylerin  yolunu, köy yollarının yapımında yetkili zatların bir kez daha  gidip görmelerini isterim.

Uzunköprü’ye bağlı Hamidiye Köyü ile Harmanlı köyü arasında 10  kilometrelik  yolda araç sürmek işkence.

   Bu yolda aracınızla seyrettiğinizde bir bakıyorsunuz yolun bir bölümü stabilize olduğu için toz toprak içinde bir süre yolunuza devam ediyorsunuz. Bu kez karşınıza iyice bozulmuş kasislerle kaplı  asfalt yol çıkıyor. Ardından tekrar toprak yol geliyor. Böyle kasislerle toz toprakla dolu. Araç sürücüleri için işkence olan yoldan güçlükle gideceğiniz yere ulaşabiliyorsunuz.

Bu yoldan gidip gelen araç sahiplerinin bana  anlattığına göre. “Harmanlıya giden yoldan Uzunköprü’ye gidip gelirken otomobilimiz minibüsümüz yol bozukluğu nedeniyle hurdaya döndü. Uzunköprü’den ihtiyacınız olup köye taksi ile gelmek istediğimizde yolun bozuk olduğunu gerekçe gösterip taksiciler iki katı ücret istiyorlar.

      Taksiciler bu ücreti istemede  haklılar. Bozuk yoldan bu istikametteki  köylere gidip gelmek  güç. Bu yöredeki köy muhtarları yollarının yapılması için gerekli yerlere başvurmuş, sonuç alamamışlar. Sayın Valimiz Hasan Durer, sağ olsun İlimizin her yöresine gidip halkın sorunlarını dinliyor.

      Bir gün  Uzunköprü ilçemizden Keşan yolu üzerinde Hamidiye Köyünden sol istikamete, Harmanlı Çavuşlu  köylerine de giderek o yolun ne kadar bozuk insanlarımız için işkence olduğunu görmesi için köylülerin istekleri doğrultusunda  benim de talebim olacak.

    Bu yolu görüp sorunu halkımızın kendi ağzından dinlediğinde bana hak verecektir. Bu köyler bizim köylerimiz, ayrıca bu köylerin topraklarından çıkan madenle halkımızın yakacak ihtiyacı karşılanıyor. Buradan Ülkemize  trilyonlarca liralık vergi geliri sağlanıyor.

       Bu istikametteki  köy yollarının bu şekilde bozuk olması, bu yöredeki köylülerimizi üzdüğü gibi, burada doğup büyüyen bir olarak, beni de çok üzüyor. Ben burada köylülerimizin talebini yerine getirip yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum.

 453 total views,  2 views today

Next Post

Sendikacılar Kendi Derdinde

İşin aslına bakıldığında sendikalar ve meslek kurum temsilcilerinin asli görevi temsil ettikleri kuruluşun haklarını sonuna kadar korumak ve kollamaktır.     Özet olarak hak ihlallerinin emek sömürüsünün önüne geçmektir. Kamuda olduğu gibi özel sektörde de, sendikacılar kuruluş yöneticileri bu görev amacıyla seçilirler. Temsil ettikleri kurumun haklarını korumak amacıyla görev üstlenirler. Son […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp