Kredi kartı borçları çığ gibi büyüyor

admin

fikri_yalin_kose            Bankaların vatandaşlara kredi kartı alımında sağladığı kolaylıklar insanların borç batağına girmesinde en önemli neden oluyor. Gelir giderini hesap etmeyen cebinde onlarca kredi kartı ile dolaşanlar şimdi borcu borçla kapatmaya çalışıyorlar.

Borcun borçla kapatılması özellikle bunun bankalar kanalıyla sağlanması mümkün olmadığı için sadece bu yıl Türkiye Bankalar Birliğinin verilerine göre 605 bin kişi kredi kartı borcu nedeniyle takipte yani icralık durumda. Bu oran bir önceki yıla aranla  %8 artış göstermiş.

            Bu rakamın içinde daha önceki yılda borcunu ödeyemeyenler dahil değil. Onların bir bölümü borçlanmalarına karşılık ellerinde ne varsa  icralık olmuştur.  Halk arasında yaygın bir söz vardır,” Ayağını yorganına göre uzat” denir.

Gerçekten ayağını yorganına göre uzatamayan gelirinin kat kat üzerinde borcun altına girenlerin sonunda karşılaşacağı tablo borcu borç ile karşılama durumuna düşüp çoluğunun çocuğunun nafakasını borca yatırmak elinde ne mülkü varsa alınması anlamına geliyor.

            Aslında ülkemizde bankalar peynir ekmek gibi  banka kartı dağıtarak insanları  borçlanmaya teşvik ediyor. Çevremize  bakıyoruz halkın büyük bölümü borçlu olmadan ve bu borcunu ödeyemediğinden  yakınıyor.

Bölgemizde her geçen yıl yaygınlaşan borçlarını ödeyemeyen insanların mallarının alındığı  yediemin parklarında biriken  motorlu taşıt araçlarının sayısı çığ gibi  büyüdü. Bu sadece işin orada görünen kısmı. Bir de  el konulan ev ve tarla gibi gayrimenkuller de var.

Bunları da hesaba kattığımızda  borçlu insan sayısı  ürkütücü boyuta ulaşıyor.

 

           ENFLASYON BELLİ AYLARDA DÜŞÜYORMUŞ

            Enflasyonun nasıl hesap edildiğini bunun hangi kriterlere göre hesaplandığını doğru dürüst bilen yok. Genellikle insanların kullanmadıkları ürünlerin fiyatları dikkate alınarak enflasyon oranının düşük gösterildiği şeklinde iddialar var.

 

Bu konuda en dikkat çeken durum ise ,özellikle her yıl memur ve işçi emeklilerine  yapılacak zam oranının belirlendiği aylarda enflasyon oranının en düşük seviyede gerçekleştiği iddiaları var. Bu aylarda çıkan verilere baktığımızda bunun gerçekle  bağdaştığını  görebiliyoruz.

 

Her yıl aralık ayı enflasyonu  ne hikmetse, diğer aylara oranla  çok daha düşük olarak açıklanıyor. Acaba  enflasyonun emekli aylıklarının belirlendiği aylarda  düşük çıkmasının  özel bir nedeni mi var sorusu insanın aklına geliyor. Maaş artışları bu kritere göre hazırlandığı için  emekliler de  maaşlarına istedikleri oranda zam yerine hava alıyorlar

 

       YARDIMLAR GİZLİ YAPILMALI

            Bir okurumdan, yapılan yardımların özellikle engelli kimselere yapılacak yardımların herkesten gizli yapılması gerektiğini içeren bir uyarı mektubu aldım. Bunun yardım yapanlar açısından yararlı olacağına inanıyorum. Okurumun mektubu özetle şöyle; “ Dinimizde ‘ bir elin verdiği yardımı diğer el bilmeyecek’   benzeri, halkımızın kullandığı  bir   sözcük vardır.

Bu veciz sözlerle muhtaç olan insanlara yapılacak yardımların gizli olarak yapılması,   bunun sadece yardım alanla yardımı  yapan arasında kalması gerektiği ifade edilir.

            Aslında işin doğrusu, etik olanı da bu olmalıdır. Sen bir yardım, iyilik yapıyorsun ve bu yardımını yaparken açıkça basın toplantısı ile kamuoyunun duymasını sağlıyor gazete ve televizyonlarda  yardıma muhtaç insanları açıkça orada  teşhir ediyor, bir anlamda  rencide ediyorsun.

            Bu arada Basın kanalı ile yapılması gereken yardımlar  konusuna bir diyeceğimiz olamaz, onları bundan ayrı tutuyorum.

Herkesin önünde yardım yaptığın nasıl yardım aracının nasıl kullanılacağını nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunu orada izah ediyor aynı toplantıda yapılan  yardım aracının  hareket uygulamasını yaptırıyorsun. Bu yardım alan insanların onurunu kırmaz mı?

Böyle yapılarak yardıma muhtaç engelli  kişilerin basın önüne çıkma korkusunu yaratılmaz mı?

 

Edirne’de yüzlerce engelli vatandaşımız var. Bunlar arasından kura çeker gibi az sayıda insana bu ve benzeri yardım yapılıyor. Bu durum belki de ondan daha çok ihtiyacı olanları huzursuz edip kendilerini haksızlık yapıldığı sorusunu akla getirmez mi?

            Özellikle engelli vatandaşlara yapılan her türlü yardımın gizli yapılması o yardımın teşhir edilmemesi daha doğru değil midir?   

 

                     OTOGARDA GAZETE SATIŞ YERİ YOKMUŞ

 

Bir okurum telefonla arada Edirne otogarında gazete almak istediğini fakat Otogarda  gazete  satılan bir büfenin  bulunmadığını  öğrendiğini söyleyerek Türkiye’nin tam otobüs terminallerinde  gazete satış bayileri olmasına karşın Edirne’de  bu  imkanın  bulunmamasının  kendisini üzdüğünü  söyleyerek; “ Otogara gelenler genellikle otobüse bindiklerinde  yolda zamanın kolay geçmesi için gazete  alırlar. Ne yazık ki Edirne’de buna gerek duyulmamış.

Bir esnaf daha önceleri otogarda gazete satış bayisi olduğunu daha sonra işyerini kapattığı için  gazete satılacak yer kalmadığını  söyledi. Bir ara   Otogarda faaliyet gösteren bir işyerinde  sadece bedava satılan bir gazete varmış daha onra onu da kaldırmışlar” diye sitemini dile getirdi. Gerçekten üzüntü verici bir durum Edirne gibi çağdaş ve üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bir kentin şehirlerarası otogarında gazete satış yerinin olmaması üzüntü verici dilerim yakında bir gazete satış yeri açılır.

 117 total views,  2 views today

Next Post

Emin İnağ’ın annesi vefat etti

              Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Emin İnağ’ın Annesi Seyide İnağ Hakkın rahmetine kavuştu. 83 yaşında  5 çocuk sahibi olan  Seyide İnağ’ın  cenazesi  Öğlen Namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Sazlıdere köyünde toprağa verildi. Seyide İnağ’ın cenazesine Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Belediye Başkanı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp