KÜÇÜK HATALAR BÜYÜK ZARAR GETİRİR

admin

     KÜÇÜK HATALAR BÜYÜK ZARAR GETİRİR

Bugün önemsiz gibi görünen bazı küçük olaylar zamanla  büyük tahribata neden  olabiliyor.

 Edirne’de son günlerde birden ortaya çıkan otogar konusunu herkes kendine göre yorumluyor.

     Bazıları otobüs firmaları arasındaki rekabetin halkın yararına olduğu görüşündedir. Buna kimsenin itirazı olamaz. Tabi bunun da  bazı kuralları var.

    “Ben ucuz yolcu taşıyacağım” diye yasaları hiçe sayıp, şartları uygun olmayan yerlerden otobüs seferleri başlatma hakkını vermez.

     Özellikle benzinlik gibi her an hayati tehlike olan bir yerde yolcu taşıma izni  olması akla uygun bir durum değildir .Öyle sanıyorum ki, hiçbir yerde böyle bir uygulama  bulunmamaktadır. Bunda neden ısrar ediliyor, Bu firmalar neden otogar içinde yar bulma yolları aranmıyor, gerçekten ilginç bir  olay.

   Belediye Başkanı Sedefçi basın toplantısında  konuyu  gündeme getirdi. Otogar dışında otobüs seferlerinin yasal olmadığını defalarca vurguladı, Otogar’da  yazıhanesi olmayan firmaların şehir içinde bilet satış büroları açamayacağını savundu.

    Buna rağmen otogarda yazıhanesi bulunmayan firmalar, şehir içindeki  yazıhanelerden  bilet satışı yapabiliyor,belediyenin bunu engellemeye gücü yetmiyor,bu ne demek oluyor? Sedefçi  belediye elemanlarınca yasadışı bilet satışı yapılan  büroların defalarca mühürlenmesine rağmen mühürler sökülerek faaliyetlerin devam ettiğini açıkladı.

    Resmi kurumların mühürlediği yerlerde mühürlerin sökülmesi alışılmış bir durum değil.

    Arkalarında kuvvetli desteği  olmayanlar böyle yasaları zorlayan  işe cesaret edemez. Otogar  olayında böyle bir güç desteği mi var? Terminal  sürtüşmeleri anlaşma sağlanamazsa tehlikeli sonuçları doğuracağını tüm yöneticiler biliyor. O nedenle bu sorun vakit geçirilmeden çözüme kavuşmalı.

    Burada olduğu gibi  tarafların her biri kendisini haklı görür, bunu  belirlemek için gerekli yaptırımlar gelmezse bu işin  sonucu nereye varacaktır.  Bu  meseleyi  uzaktan seyrederek “ne olursa olsun” diyerek  sonuç alınamaz. Bu sorunun çözümünde etkili olan herkes devreye girip ortak nokta bulunmasına katkı sağlamalı.

    Bunu çözmek için mahalli idarelerin yaptırımları yeterli olmayabilir(Öyle de görünüyor).Belediye başkanı Sedefçinin açıklamasında böyle bir hava vardı. Yaptığı konuşmasında ben elimden geleni yapıyorum sonuç alamıyorum yakınması vardı.

    Belediyenin sahibi olduğu bir tesisin denetiminin tartışma konusu yapılması, bir anlamda  yasaların hiçe sayılması ne demek oluyor?otogarı kiralayan Altunhan  firma yetkilileri,”Karşımızdaki firma bizden yazıhane talebinde bulunmadı” iddiasında.Buna karşılık otogar  benzinlikten otobüs seferi girişiminde olan firma sorumluları  ise, “bize otogardan yer verilmiyor” diye kendilerini savunuyor.Bunun hangisinin doğru olduğunu belirlemek o kadar güç değil.

    Taraflar bir araya getirilir gerçek ortaya çıkar bunda acil zorunluluk vardır. Sorunun çözümü için bir orta nokta bulunabilir. Böylece  kimlerin sorunu çözmeye, kimlerin  fırsattan istifade  ucuz çıkar peşinde olduğu ortaya çıkmış olur.

     Bu ihaleyi kazanan firmadan “bana rayiç fiyatın çok altında yazıhane ver” demek olmayacağına göre, başka bölgelerde uygulama nedir? onlar dikkate alınarak soruna acil çözüm bulunabilir.

 Bu tatsız  gelişmeleri  uzaktan seyredenler yarın oluşabilecek olumsuzlukların da sorumlusu olacaktır. Yasa tanımazlık kimsenin hakkı ve haddi olmamalıdır. Buna izin verilirse olayın ne boyuta uzanacağını kestirmek çok zorlaşır.

      Böyle  büyük para yatırılarak kazanılan haklar, hiçbir zaman böyle yasalar zorlanarak kaybedilmesine göz yumulmaz  .Kim  olursa olsun haklarını yasal sınırlar içinde  savunur.

    Ben halka kolaylık sağlıyorum, ucuz yolcu taşıyorum iddiasıyla yasaları hiçe sayılmasına da göz yumulamaz. Bu olayda  böyle bir görüntünün olduğu kamuoyunun yanıltıldığı, bunun fırsata dönüştürülmek istendiği anlaşılıyor.

    Firmalar gerçekten rekabet edecekse ayni kulvarda aynı koşullarda mücadele etmeli. Burada öyle bir görüntü yok. Bir ilde tek otogar bulunma zorunluluğu var yasalar bunu gerektiriyor.

    Bu kuralın dışına çıkılması herkesin istediği yerde otobüs işletmeciliği yapılmasına izin verilirse yarın başkaları gelir başka ortamda ayni işi yapmak istediği zaman nasıl engel olunacak. Bu işi ucuz yolcu taşıma gerekçesi ile sınırlandıramayız. Böyle yapay gerekçelerle halkı inandırmaya çalışmak o kişilerin haklılığını göstermez.

 176 total views,  2 views today

Next Post

RECEP ALİ AKIN’IN KAYIN VALİDESİ YAŞAMINI YİTİRDİ

RECEP ALİ AKIN’IN KAYIN VALİDESİ YAŞAMINI YİTİRDİ CHP Edirne Belediye Meclis Üyesi  Recep Ali Akın’ın Kayınvalidesi Fatma Deryas  vefat etti.      88 yaşında  vefat eden  Deryas,  Kocasinan Mahallesi Hacılarezanı Camisinde öğle  namazından  sonra kılınan cenaze namazının ardından Buçuk Tepe mezarlığına defnedildi.  Edirne Ajans çalışanları olarak, Fatma Deryas’a Allah’tan Rahmet kederli […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp