KUDAY, “1 Mayıs’ta emekçiler alanlardaydı”

admin

Edirne Meslek Örgütleri Platformu üyeleri yaptıkları ortak açıklamada 1 Mayıs İşçi  Bayramı hakkında açıklamalarda bulunuldu. Disk Trakya temsilcisi- Arif Kuday, TMMOB adına Nihat Çolak,  Edirne KESK Başkanı Salim Enginar,  Edirne Tabip Odası Başkanı Dr Ertuğrul Tanrıkulu, Birleşik Kamu İş Temsilcisi Fatih Kafalı katıldı.  Platform adına ortak bildiriyi okuyan  Kuday,1 Mayıs Birlik-Mücadele ve Dayanışma Günü 2016 yılında baskıların, savaşın, katliamların ve hukuk dışı yasakların gölgesinde Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerin katılımıyla kutlandığını belirterek; “Her türlü baskıya, teröre, katliam tehdidine rağmen meydanları dolduran emekçiler, yaratılmak istenen korku duvarının Birlik-Mücadele ve Dayanışma ile yıkılabileceğini gösterdi.

DİSK BASIN AÇIKLAMASI

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu sene 1 Mayıs’a savaş politikalarının bir sonucu olarak ülkemizin dört bir tarafında bombaların patladığı, kitlesel kıyımların yaşandığı, halkın sokağa çıkmaktan çekindiği bir ortamda girdik. Toplumun geniş kesimleri için, devletin baskı ve şiddetine, ortalıkta rahatlıkla dolaşan “canlı bombaların” eşlik edebilecekleri endişesinin hakim olduğu bir süreçte yüz binlerin 1 Mayıs’ta alanlarda toplanması elbette ki umut verici bir gelişmedir.

Bir korku duvarının ardından iktidarlarını, saraylarını, servetlerini korumak isteyenler kaybetti, Birlik-Mücadele ve Dayanışma kazandı. Topumun en geniş kesimleri 1 Mayıs’ın kucaklayan, birleştiren şemsiyesi altında, kendi sözlerini söyleyerek bir araya geldi. Her renkten pankartlara yazılmış talepler, her dilden şarkılar-türküler, her inançtan her yaştan emeğin hakları için kol kola girmiş insanlar hayallerindeki ülkeyi meydanlarda var ettiler. Emeğin, barışın, demokrasinin, laikliğin ve özgürlüğün egemen olduğu bir ülkenin resmi 1 Mayıs meydanlarında çizildi.

1 Mayıs meydanlarında resmi çizilen Türkiye ile fiili tek adam rejimi sonucu yaratılmak istenen Türkiye’nin uzlaşması mümkün değildir.

Onların hayali yağmanın, talanın, sömürünün hakim olduğu bir ülkedir. Bizim hayalimiz ise eşitliğin, insanca yaşamanın ve insanca çalışmanın hakim olduğu bir ülkedir.

Onların hayali herkesin tek bir iradeye itaat ettiği, tek sesli, tek dilli, tek inançlı bir ülkedir. Bizim hayalimiz ise 1 Mayıs meydanları gibi rengarenk, “bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşadığımız” bir ülkedir.

Onların hayali savaşla, baskıyla tüm muhalif seslerin kısıldığı, tüm eleştirilerin susturulduğu bir ülkedir. Bizim hayalimiz, 1 Mayıs meydanlarında olduğu gibi herkesin taleplerini, umutlarını haykırabildiği bir ülkedir.

Onların hayali “dokunulmazlıkların kaldırılması” adı altında TBMM’de bir darbe gerçekleştirmek, böylece tek adam rejimini kalıcılaştırmak, buna paralel olarak laikliğin de altını tamamen boşaltmaktır. 1 Mayıs meydanları ise barış, demokrasi ve laiklik taleplerini haykıran yüzbinleri kucaklamıştır.

Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda emek için, barış için, demokrasi için seslerini yükselten yüz binler, birliğin, mücadelenin ve dayanışmanın gücüne 1 Mayıs meydanlarında tanık olmuşlardır.  Bu birlik-mücadele ve dayanışma ruhuyla, iktidarın emek düşmanı politikalarına, savaş ve baskı politikalarına karşı mücadeleyi büyüteceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

1 Mayıs meydanlarında buluşan yüz binler,  emek-barış-demokrasi düşmanı politikaları durdurmak için sonuna kadar direnmeye devam edecek, taleplerinin takipçisi olacaktır. Kıdem tazminatının gaspına, taşeron ve kiralık işçiliğe, kamu emekçilerinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, performans sistemi dayatmasına, emek ve meslek örgütlerinin iktidar tarafından baskı altına alınmasına, savaş ve baskı politikalarına karşı mücadelemiz kol kola omuz omuza sürecektir. Taksim meydanı başta olmak üzere ülkenin tüm meydanlarını özgürleştirecek olan işte bu birlik-mücadele-dayanışma bilinci olacaktır.

Ülkenin dört bir tarafında olduğu gibi Edirne’de de alanlara çıkan binlerce işçi, emekçi, mimar, mühendis, hekim, avukat, kadın, genç ve çocuklar bir kez daha “İnsanca  Yaşam ve İnsanca Çalışma” umutlarını 1 Mayıs alanlarında “Birlik Mücadele ve Dayanışma şiarıyla haykırdılar.

Bu nedenle Edirne de yapılan 1 Mayıs kutlamasına katılan tüm Emek ve Meslek Örgütü üyelerimize, Taşeron işçilerine, Emeklilere, Cumhuriyet Halk partisine, Halkların Demokratik Partisine, Komünist Partisine, Emek Partisine, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisine, Birleşik Haziran Hareketine, Edirne Barosu Avukatlarına, Halk Evine, Tıp Öğrenci Koluna, Sanat Evine, Trakya Kolektifine….

Ayrıca katkılarından dolayı Edirne Belediyesi çalışanlarına, Başkan Yardımcılarına, Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a,

1 Mayıs yürüyüşünün başlayacağı toplanma alanından 1 Mayıs etkinliğinin yapıldığı alana kadar bizleri yalnız bırakmayan haber yapan tüm basın emekçisi arkadaşlarımıza,

Yine 1 Mayıs’a katılanların can güvenliği için sabahın erken saatlerden itibaren çaba sarf eden Emniyet emekçilerine de Edirne Emek ve Meslek örgütleri olarak teşekkür ediyoruz’ dedi.

Kuday; konuşmanın sonunda gerici konuşmaları ile Edirne’de konuşma yapmasına izin verilmeyen Nurettin Yıldız’a yapılan bu tepkiyi desteklediklerini belirtti.

 

 

 

 99 total views,  2 views today

Next Post

Gelenek değişmedi Kakava Şenlikleri’ne Roman Başkan

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir Roman geleneği olarak bilinen Kakava Şenlikleri nedeniyle Başkanlık Vekaletini Roman Meclis Üyesi Erkan Makas’a bıraktı. Başkanlık Makamında basın mensuplarına açıklama yapan Makas, ötekileştirmeyen bir Edirne yarattığı için Başkan Gürkan’a teşekkür etti.                 7 Nisan 2014 yılında göreve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp