Küküler deresinde boru patladı, Edirne susuz kaldı

admin

Edirne’ye Süloğlu Barajından su gelmesini sağlayan borunun Süloğlu’na bağlı Küküler köyü deresi yatağında patlaması sonucu Edirne susuz kaldı.

Su borusunun patladığı yerde basın toplantısı düzenleyen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan. Süloğlu Barajından Edirne’ye içme suyu taşıyan 38 kilometre uzunluğunda eski hat üzerinde 800 cm borularda, boruların miadını doldurduğu için  zaman zaman arızaların göründüğünü  belirtti Gürkan; “ dün akşam Musabeyli köyünde  boru hattı patladı. Hattın eski olması nedeniyle boşalması gerekecek bunun için ise epey süre lazım. Oradaki onarımı yapmak için köyün üst kısmından suyu kestik bu sabah da Küküler Köyündeki derenin altından geçen ana hatta bir patlak daha tespit ettik. Bu nedenle Edirne’ye suyu kısıtlı ve belli sürelerde verebiliyoruz. Dünden bu yana su veremediğimiz için Edirne halkından özür diliyoruz. Bu istenilen bir durum değil zorunluluktan kaynaklandı. Su ana hattımızın iki yerdeki arıza nedeniyle bu kesintiyi yaptık. Görüldüğü gibi arkadaşlarımız geceden bu yana yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Gece yarısı Musabeyli köyündeki arızayı giderdiler. Buradaki tarla sahiplerinden izin alarak önce borunun geçtiği dereyi depreşe ettik ve 6 metrelik çukur açıldı.

Küküler deresinde boru patladı, Edirne susuz kaldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

DEREDEKİ BORULAR DEĞİŞTİRİLDİ

Oradan 800’lük boru çıkarıldı. Sanırım birkaç saat içinde onarım ekiplerimiz tarafından yeni borular takılacak. Daha sonra içme suyu vermeye başlayacağız. Ancak. Bu hat 38 Km’lik uzun bir hat olduğu için  suyun  dolması  uzun zaman alacaktır. Halkımızı arızalar nedeniyle susuz bıraktığımız için Edirne halkımızdan özür diliyorum” dedi.

Küküler deresinde boru patladı, Edirne susuz kaldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı onarımdan 18 saat sonra suyun geleceğini belirterek; “ Edirne’ye paşa çayırından su geliyor fakat bu yeterli değil.

SU ANCAK CUMARTESİ GÜNÜ ÖĞLENDE GELEBİLECEK

Bu su hattı eski olduğu için Kırklareli Kayalıköy barajından su almak için DSİ ile protokol yapıldı. DSİ bu işi bizim adımıza yapıyor 62 trilyon tutarındaki paramızı DSİ’ye ödeyeceğiz. Bu hattın da 58 Km. çelik boru çalışmaları başladı. Bunun tutarı ise 44 trilyon liradır. Biz bu parayı DSİ’ye 30 eşit taksitte ödeyeceğiz. DSİ bizim adımıza bu işi yapıyor.

Küküler deresinde boru patladı, Edirne susuz kaldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Kırklarleli Kayalıköy’den gelecek içme suyu hattının boruları binlik borular Edirne’ye 20 milyon M3 su nakledecek. Kayalı köy’den gelecek yeni içme suyu şebekesinden gelecek bu suyu temizlemek için de yeni bir aratma tesisi yapılıyor, onun maliyeti ise 18 Trilyon, onu da bizim adımıza DSİ  yapıyor. Onun parası da 30 eşit taksitte ödenecek. Bu hattın da 1,5 yıl içinde bitirilmesini hedefliyoruz.”dedi.

Küküler deresinde boru patladı, Edirne susuz kaldı (1)

 

 

 

 

 

 


Küküler deresinde boru patladı, Edirne susuz kaldı (3)

 176 total views,  5 views today

Next Post

Hizmetler daha çabuk yapılıyor!

Bugüne kadar devletimizin işleri askıda mı kaldı, bir türlü gerçekleşmiyor mu? Bundan sonra böyle olmayacak hiç merak etmeyin. İşlerinizi çözmek için adresiniz belli. Yeter ki kendisine haber verin anında sorununuz çözülür. Bunun için son birkaç günde tanık olduğumuz iki canlı örneği vermek isterim.             Havsa şehir içi yolları bir süredir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp