KULAKLARI ÇINLASIN

admin

Daha önceki haftalarda olduğu gibi bu hafta sonu da Edirne yine Ankara’daki üst yönetimlerde görevli siyasilerin mekânı oldu.

Bir yerde Aileden Sorumlu Bakanımız Fatma Şahin, bir dizi temaslarda bulundu ve açılış yaptı. Diğer yandan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin yanında milletvekilleri ile Edirne’deydiler

  Politikacılar geldiği zaman habercilerde de hareketlilik başlıyor. Daha önceleri hiç görmediğiniz insanlar politik önderleri Edirne’de görmek ağızlarından yeni haberler alabilmek için seferber oluyorlar.

Gürsel Tekin’in basın toplantısındaki konuşmasını izledim. Özellikle AVM’ler konusunda değerlendirmesi ve Ülkemizdeki oda temsilcileri hakkında söyledikleri dikkatimi çekti. Edirne’de başta belediye başkanı olmak üzere esnaf ve diğer meslek oda temsilcilerinin bugüne kadar AVM’ler konusunda yeterli tavırlarını görmedik.

Bırakınız karşı çıkmalarını AVM’lerin şehir merkezlerinde kurulmaları için adeta çanak tuttular, destek sağladılar Gürsel Tekin bu konuya çok tepkili. Kendisine vatandaşlar tarafından bu yönde yakınmalar gelmiş olacak ki konuşmasında  ”AVM’ler mahalleleri kuruttu, küçük esnaf yok oldu.  Bu kurumlar Avrupa’da ve bazı illerde olduğu gibi kentlerin dışına kurulmalı bu kuruluşlarla sıcak para şehir dışına gidiyor. Bakkallardan sıkıştığınızda borç para alabilir derdinizi görürüsünüz.   AVM’lerden paranız olmadığı zamanlar mal alabiliyor musunuz” şeklinde bu yöndeki tepkisini özetledi.  Tekin, ayrıca CHP’nin AVM’lerin kent merkezlerinin dışına çıkması küçük esnafları korunması konusunda yasa tasarılarının olduğunu, bunun hükümet tarafından engellendiğini belirtti. Sanırım belediye Başkanımız ve oda başkanlarımız bu sözleri duymuştur.

     Edirne’nin AVM merkezi olduğu partilerin üst yöneticilerinin kulağına kadar gitmesi sonucu dilerim geç de olsa Edirne’miz açısından bir önlem düşünürler. Bu kurumların şubeleri kenar mahallelere kadar geldi dayındı. Rahat alışveriş yapılıyormuş diye bu tekellere alışveriş pazarını sonuna kadar açmak Edirne’ye yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.

Oda temsilcilerimiz ve başlarındaki zatların böyle bir sorunları yok. Gerçi zamanlarının büyük kesimlerini yurt içi ve yurt dışında temaslarda, turistlikten öteye gitmeyen gezilerle geçiriyorlar. Burada üyeleri zor durumda kalmış, işyerleri kapanmış onların ilgi alanına girmiyorlar.

    Şimdi de bakıyoruz, sanki kendi meslek kuruşlarının işlerini hallettiler de” Akil insanlar” gurubuna girmişler. Kendi meslek mensuplarına verdikleri akıl yetti şimdi de ülkenin en önemli sorunu için akil adamlık yapacaklar. Sesi soluğu çıkmayan Ankara’daki odalarında gününü gün eden sendika ve oda başkanlarının akil adamlığı soyunmalarına acaba bu meslek kuruluşlarının ve sendikaların tabanlara ne diyor, ne düşünüyorlar?

CHP’li Edirne’ye gelen milletvekilleri her ne kadar bazılarınca makasa alınıp istedikleri şekilde yönlendirilmek istenseler de özellikle Edirne dışından gelen milletvekillerinin kulaklarına bazı bilgiler fısıldanmış olacak ki, bu çemberi yararak halkın arasına katılıp ısmarlama haberler yerine halkın gerçek sorunlarını ve CHP’nin bugün geldiği durum hakkında bilgileri öğrenme imkânı buldular.

 İl ile merkez İlçe, belediye ile parti arasındaki mesafeli davranışın nedenlerini halkın gözüyle öğrenme imkânları oldu. Bunu gözlemlerime dayanarak söylüyorum. Bundan böyle ayni sürtüşmeler ve partililer arasında ikilem devam ederse Genel Merkez daha farklı yaptırımlar uygularsa şaşırmamak gerekir. CHP bu görüntüsü ile halka tam güven vermediğinde partili partisiz herkes hemfikir olduğu parti yöneticilerine iletildi.

Bundan böyle bu işe alet olanlar ayağını denk atmak zorunda. Kimse “ben güçlüyüm benim arkamda şu güç var” havasına girmesin. Bu ülkede parti olmadan hiçbir kişisel güç başarı sağlayamaz. Milletvekillerinin Edirne çıkarması partinin durumunu belirleme açısından iyi bir deneyim olduğu iyice anlaşıldı. Bundan sonra parti yöneticilerinin haberi dahi olmadan Edirne’ye gelip buradaki gerçek potansiyeli ölçerek mahalli seçimler için onan göre karar vereceklerini belirtmek isterim. Edirne devlet desteğindeki öksüzlüğü kadar mahalli idare yönünden de başarısız olduğunu Gürsel Tekin konuşmasının satır aralarında ve özel konuşmalarında ifade etti. Tabii anlayana.

CHP üst yönetimi iktidar partisinin Edirne’de seçimi almak için var gücü ile çalışacağını bunun için tüm imkânları seferber edeceğinin bilinci içinde.  Bunu kendi partileri açısından faturasının ağır olacağını biliyorlar. Onun için Edirne’de partinin “sen ben” kavgası içinde olmasını istemiyor. Bunun yapmak isteyenlere kesinlikle taviz verilmeyecek. Edirne’yi ziyaret eden bir milletvekilinin ifade ettiği gibi ”Geçimsiz aileye hiç kimse kızını vermez” Bu örnek dahi muhalefet partisinin Edirne’deki durumunu anlatmaya yeter ve artar bile.

 138 total views,  2 views today

Next Post

ODALARDA SEÇİM OYUNLARI

Bir erteleme olmazsı, önümüzdeki ay içinde Ticaret Borsası ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında seçim var. Bu kuruluşlarda görev yapacak yeni yönetimleri belirlenecek.  Edirne kamuoyumuz bu seçimlerle fazla ilgilenmiyor. Halkın yaşam derdi başından aşkın. Odalarda seçimlerin hangi koşullarda olduğunu ne oyunların döndüğünü düşünecek zamanı da yoktur. Aslında bu seçimlerin de […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp