Kültür Merkezindeki Amfiyi Çaldılar

admin

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de bulunduğu Devecihan Kültür Merkezi’nde çeşitli kültürel ve sanatsal faaliyetlerin ses düzeneğinde kullanılan 5 bin TL değerindeki amfi, dün gece kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı. Hırsızlar geçen yıl da aynı yerden amfi ve hoparlör kablolarını çalmıştı.

Edirne’de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Devecihan Kültür Merkezi’ne girerek piyasa değeri 5 bin TL olan amfiyi çalarak kayıplara karıştı. Hırsızlık olayını sabahın erken saatlerinde fark eden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları, vakit geçirmeden polis ekiplerine durumu bildirdi. Olay yerine kısa sürede intikal eden ekipler, kültür merkezi içinde ve binanın çevresinde geniş kapsamlı aramalar yaptı. Hırsız ya da hırsızların, tarihi binanın arka camını kırarak üst kattaki amfiyi çaldıkları tespit edilirken amfinin piyasa değerinin 5 bin TL olduğu belirtildi.

Polis olayla ilgili araştırma yaparken, hırsızların girdiği kısımda güvenlik kamerasının olmadığı gözlendi.

Çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği Devecihan Kültür Merkezi’ne geçen yıl da hırsızlar girmiş ve bu kez de amfi ve hoparlör kablolarını çalmıştı.

Deveci Han, Defterhane olarak, resmi defterlerin ve arşivlerin korunması amacıyla 15’inci yüzyılda yaptırılan Devecihan, 1847 yılında Rüstem Paşa tarafından hapishaneye dönüştürülmüş ve 1953 kaderine yılında da terk edildi. Uzun süre kullanılamaz durumda kalan bina 1993 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restorasyon projeleri kapsamına alındıktan sonra 25 Kasım 2000 tarihinde hizmete açıldı.AW000252

 154 total views,  2 views today

Next Post

Toplum Merkezi Ürünleri Sergilenecek

Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Yılsonu Etkinliği Ekmekçizade Kervansarayında Yapılıyor Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün yılsonu etkinlikleri devam ediyor. Bugün Ekmekçizade Kervansaray’da saat 16.00 da başlayacak etkinlikle ilgili olarak açıklama yapan Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş şunları kaydetti” Aile Ve sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzce […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp