Kurban kesecekler dikkat!

admin

Kurban kesecekler dikkat!

 

 

 

 

 

 

 

 

Merkezi Edirne’de bulunan Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, 12 Eylül ile 15 Eylül tarihleri arasında  kutlanacak Kurban Bayramı ile ilgili olarak  kurbanlık hayvan alımı ve kesimi konusunda, nelere dikkat edilmesi gerektiği yönünde vatandaşa bazı uyarılarda bulundu.

Trakya Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Dr. İlgü, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Kurban Bayramı’nda hayvan alarak kurban kesenlerin her zaman hastalık riskine dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulundu. İlgü, “ Bayramda kurbanını, evlerinin avlularında,  kesip tüketmeleri sağlık açısından doğru değildir.

BELEDİYECE İZİN VERİLEN YERLERDE KURBAN KESİLMELİ

Kurbanlar mutlaka belediyelerin hayvan kesim yerlerinde hayvanlarını veteriner hekim kontrolünde kestirip onların öngördüğü şekilde tüketmeleri gerekiyor. Ben kurban kesen vatandaşlarımıza bunu öneririm” dedi.

İlgü,“ kurbanlık için  dış  görünümü iyi, canlı bakışlı, üstünde yara beresi bulunmayan  hayvanların alınması gerekir.”

Kurbanlık alırken de görünüşünün önemli olduğunu  ifade eden  İlgü, “Mutlaka belediyelerin izin verdiği pazar yerlerinden hayvanları almaları, sağlıklı görünmesine dikkat etmeleri, örneğin; tüylerinin karışık olmaması, ağzından salya, burnundan sümük gibi şeylerin akmadığına dikkat edilmeli. Kısaca kurbanlıklar  genel görünümde sağlıklı, canlı bakışlı hayvanların alınması, vücudunun çeşitli yerlerinde şişlik, kabarıklık, anormal yapıların olmadığına dikkat etmeleri gerekir.

AŞILARA DİKKAT EDİLMELİ   

Aşılarının yapıldığına, Tarım İl Müdürlüklerinin yaptığı aşıların, ilaçlamaların yapıldığına kurban alıcılarının dikkat etmelerini öneririm. Onun dışında aldıkları hayvanın mutlaka sağlık kontrolünden geçirerek yani sağlık raporu alınıp hayvanlar pazarlara getiriliyor”  dedi.

“İlgü, Bilindiği gibi hayvanlardan insanlara geçen 250’den fazla hastalık var.

Hayvanlardan insanlara geçen zoonoz dediğimiz hastalıklar 250’den fazla öncelikle bunu göz önüne almalıyız. Özetle hayvanlardan insanlara geçen, insanları hasta eden, insanların ölümüne veya sakat kalmasına neden olan ya da hayat kalitesini düşüren 250’den fazla hastalık mevcut” şeklinde konuştu.

 

 63 total views,  2 views today

Next Post

İNAĞ’dan esnaflara kamu alacakları uyarısı

                  EMİN İNAĞ “BAZI KAMU ALACAKLARININ YENİDEN  YAPILANDIRILMASINA DAİR KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİ.” Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ Esnaf ve Sanatkar teşkilatı olarak yaptıkları yoğun ve ısrarlı talepler sonucu esnaf ve sanatkarların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran 6735 sayılı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp