KURNAZ, “Yetiştirme yurdundaki kardeşlerimiz fırsatları değerlendirmeli”

admin

Edirne Yetiştirme Yurdu Yetişenler Derneği Başkanı, işadamı Ali Kurnaz, Yetiştirme yurdunda kalan gençlerin çok iyi imkânlarla yaşadığını, bu fırsatı çok iyi değerlendirip vatana, millete faydalı birer insan olarak yetişmeleri için devletin büyük imkânlar sağladığını belirterek, “  Devletimizin kol kanat gerip bütün imkânları kullanılarak yetişen Yetiştirme Yurdu kardeşlerimizden yaşadıkları ortamda kurallara uyarak kendilerine sağlanan imkânları en iyi şekilde değerlendirmelerini istiyorum.   Geleceklerini dikkate alarak topluma kendilerini hazırlamaları gerekir.

ALİ KURNAZ

 

 

 

 

 

 

 

 

YURTLARDA AİLE SEVGİSİYLE YETİŞTİRİLDİK

Devletimiz Yetiştirme Yurdu öğrencilerini küçük yaşta alarak her türlü imkânları sağlayarak topluma yararlı bir insan olmalarını sağlamak için tüm imkânları seferber ediyor. Genç kardeşlerimiz devletin sağladığı bu imkânları çok iyi değerlendirip daha sonra yaşamını garanti altına almaları için azami gayret göstermelerini sağlanan fırsatları da en iyi şekilde değerlendirmeleri Yetiştirme Yurdu öğrencisi kardeşlerimizin tek hedefi olmalıdır.

YETİŞTİRME YURDU İMKÂNLARINDAN YARARLANDIM

Ben de yetiştirme yurdu imkânlarından yararlandım ve bu imkânları iyi değerlendirip bugün işyeri sahibi oldum. Benim gibi yetiştirme yurdunda yetişerek çeşitli iş sahalarında başarılı olan arkadaşlarımız var. Bizim dönemimizde yetiştirme yurdunda yetişenlere iş kurmaları için imkân tanınmıyordu. 1981 anayasasının kabulünden sonra Yetiştirme Yurdunda kalan öğrenciler için sağlanan imkânlar daha da arttı. Daha önceleri sadece okuyabilen, bu konuda başarılı olanlara Devlet burs sağlıyordu. Okumak istemeyenleri ise bir işyerine yerleştiriyor. Sanatkâr olmalarını sağlıyordu. Kızlar için de 18 yaşına kadar güvence sağlıyor. Yetiştirme yurdu öğrencilerine devlet dairelerinde çalışmaları için öncelik sağlanıyor. Yeni yasayla bir iş sahibi olabiliyorlar. Bunlar öğrencilerimiz açısından büyük güvencedir” dedi.

AİLELER ÖĞRENCİLERİ ÇIKAR AMACIYLA KULLANMAMALI

Öğrencilerin evlere verilmesi konusunda tereddütlerin olduğunu bunun önümüzdeki yıllarda olumlu ve olumsuz sonuçlarının daha net olarak görüleceğini belirterek, “ yurtlardan öğrencileri alıp onlara her türlü imkânları sağlayacağım taahhüdü verenler yarın aile içinde çıkacak bir sorundan bu öğrenciler de etkilenebilir. Burada yeterli denetimin olmayıp ailelerde kalan öğrencilere yeterli okuma imkanı sağlanamıyorsa öğrenciler o zaman” ben ailelere gitmemiş olsam devlet kontrolünde daha başarılı olurdum” diye  tepki gösterebilirler. Buna imkân vermemek lazım. Aile içindeki sorunlardan yetiştirme yurdu öğrencileri etkilenmemeli. Bu öğrencilerin istikbalini sağlamaları için tüm imkânlar sağlanmalıdır. Öğrencilerin verildiği ailelerin sıkı denetlenmesi bazı ailelerin öğrencileri sevgi değil, maddi imkân için sahiplenmelerinin önüne geçilmelidir. Bu uygulama düzenli bir şekilde işlemezse sosyal problemler yaşanabilir. Sağda solda aile yapısındaki sorunlar nedeniyle Yetiştirme Yurduna gelen öğrencilerimizin birbirine bağları çok güçlüdür.  Adeta kardeş gibidirler. Birbirini himaye ederler bu öğrencilerimize bazı ailelelerin sağlayamadığı imkânları devletimiz sağlamaktadır.  Yetiştirme yurdunda yetişenler hırsızlık nedir bilmez. Orada eşyalarımızı da ortaklaşa kullandığımız dönemler olmuştur. Yetiştirme yurdunda yetişen çocuklara hor gözle bakılmamalı onlar da tüm çocuklar gibi onurlu ve başarılı kimselerdir. Gerek dernek kanalımızla gerekse kişisel ilişkilerimizle arkadaşlık bağlarımız yaşamımız boyunda devam eder. Yetiştirme yurdundan yetişen kişi hangi makamda olursa olsun bir araya geldiğinde aynı düzeyde arkadaşlıklarını devam ettirir. Gerektiği zaman birbirine yardımı sürdürürler. İyi ve kötü günlerinde bir araya gelirler, kimse saygı ve sevgisini esirgemez” dedi.

 

 

 

 151 total views,  5 views today

Next Post

EGD Yöneticileri Askeri Hastane Şehitliği'ni ziyaret etti

Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği yönetici ve üyeleri Edirne Askeri Hastane Şehitliğini ziyaret etti. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sağladığı bir otobüsle şehitliğe gelen engelleri, Şehitlikte Şehit Aileleri Derneği Başkanı Ali Vardar karşıladı. Vardar burada yaptığı konuşmada şehitlik hakkında bilgiler verdi. Edirne genelinde 27 şehitlik olduğunu belirten Vardar, bu şehitliklerde 220 bin […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp