Kurumlarımız bilgi vermeli

admin

fikri_yalin_kose           Son yıllarda ülkemizin dört bir yöresinde farklı amaçlı çok önemli fuarlar açılıyor. Edirne’den Bu fuarlara katılan kurum temsilcilerimizin bölgemiz girişimcilerinin, halkımızın yararlanacağı bilgileri bir rapor halinde üyelerine ve halkımıza duyurmaları çok yararlı olur. Zira Edirne dışında başka illerde böyle toplantılara ve etkinliklere katılanlar daha sonra izlenimlerini üyelerine ve halka duyuruyorlar.

            Bu konuda merakı olanlar Edirne dışındaki illerin oda, borsa ve meslek kurum temsilcilerinin başkanlarına sorabilirler.  Özet olarak burada değinmek istediğim şu. Odalarımızın ve diğer meslek kuruluş yetkililerimizin, örneğin Antalya’da geçtiğimiz hafta yapılan benim de bir kez izleme imkânı bulduğum YÖREX fuarı gibi ülkemizin dört bir yöresinden ürünlerin pazarlandığı bir fuara Ticaret Borsası yöneticilerimiz ve üyeleri katıldılar. Bu fuarda da Edirne’nin tanıtımı için ilimizden hangi ürünleri sergilendi bilme imkânımız yok.

Bunu fuarı izleyen yöneticilerimizden öğrenmemiz gerekirdi. Biz bir yıl önce gittiğimiz bu fuarla ilgili günlerce haber yaptık ve yararlarını dile getirdik.  Fuar izlendiğinde ve incelendiğinde gerçekten bölgemiz insanlarının yararlanacağı ürünlere ve yiyecek türlerine tanık olduk.

            Örneğin, tarhana dendiğinde biz bir tür tarhana olarak biliyorduk. Orada gördük ki, onlarca tür tarhana var diğer yiyeceklerin çeşitlendirilmesi de öyle. Bu konuda biz yaya kaldık. İsmi Edirne ile anılan peynirin dahi bölgemizle bağları koparıldı. Orada halka “ peyniri meşhur olan yer neresi” diye sorduğumuzda Ezine adını verdiler.

Bu bizim için üzülecek ve ibret alınacak bir durum. Bunda kimseyi suçlayamayız. Aslında suçun büyüğü bezde. Bölgesel ürünlerimizi yeterince tanıtamıyoruz.

Bugün için de Edirne ile tanınan ürün sayımız bir elin parmaklarını aşmıyor, bugüne kadar defalarca dile getirildi.

            Edirne’yi tanıtan ürün türünü artırmamız daha çok türde ürün geliştirmemiz lazım. Edirne sadece ciğeri ,devaimisk’i ,meyve sabunu  ve de Selimiye ile tanıtılmamalı.

Osmanlı Devletine 92 yıl başkentlik yapan ve imparatorluk süresince Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne’de çeşitli yemek türleri olan bir Osmanlı mutfağı var. Ne yazı ki kimse bu konuların üzerine eğilmek kafa yormak istemiyor.

            Diyeceğim o ki, bu tür ürünlerin tanıtılacağı fuarlara giden oda ve borsa yöneticilerimiz, buralarda gördüklerini iyi izleyip bunların arasında bölgemiz açısından yararlı olabilecek bilgileri kendi üyelerine ve halkımıza duyurmaları asli görevleri arasındadır.

Ne yazık ki, meslek kuruluş temsilcilerimizde odalarımızda böyle bir gelenek oluşmadı. Normal turistik seyahate çıkıyor gibi yurt dışı ve yurtiçinde böyle etkinliklere katılıyorlar. Bazıları bu seyahatlerini arkadaşlarına sosyal medyadan görüntülü olarak yansıtıyor.

Yapılan seyahatler o düzeyde kalıyor. Bu kuruluş yöneticileri üyelerinin maddi katkıları ile o makamlara geldiler. Üyelerine ve bir demokratik kuruluş olduğu için halka da sorumlulukları olduğunu unutmamaları,  bu gezileri sonrasında halkı da bilgilendirmeleri gerekir.

Ticaret Borsamızın yöneticileri YÖREX fuarına katıldılar oradaki izlenimlerini kamuoyu ile paylaşmaları gerekmez mi?

Böyle, bölgemiz açısından ekonomi ve turizme çok faydalı olabilecek fuarlar ve benzer etkinlikler normal bir seyahat gibi geçiştirilemez. Bu konuda yetkililerin kulaklarını çınlatmak istedim.  Burada belirttiklerimin eksik ve amacını aşan nitelikle olduğunu söyleyen varsa bana iletebilirler onların görüşlerine de burada yer vermek isterim.

İş sadece Edirne’yi seviyorum ve benzeri birkaç klişeleşmiş sözlerlegeçiştirilemez. İşadamlarımızın ve diğer girişimcilerimizin kentimizin gelişmesi konusundaki yarışa güçleri oranında katkı yapmaları gerekir.

            Bu yapılıyor mu derseniz, maalesef yeterince yapılmıyor. Sadece bu konuda bol laf üretiliyor, bunun da yararı olmuyor.

Kentimizin ekonomik durumuna baktığımızda Edirne’nin hak ettiği yerde olmadığını görüyoruz.

            Şehri dolaştığınızda onlarca işyerinin kapandığını ve devredilmek istendiğine tanık olursunuz. Edirne’de yedi emin parklarındaki araç sayısının meydanlara sığmayacak duruma gelmesi bunun göstergesi olmuyor mu?

—————————————————————————————-

                              GÜZEL SÖZLER

 Olgun insan güzel söz söylemesini bilen insan değildir.

 Söylediğini yapan ve yapabileceğini söyleyen insandır.

                                  Konfiçyüs

               DOĞRU DÜZGÜN ADAM

   Nasrettin hoca komşusunun çocuğu evlenirken, hocadan  davetiyeleri dağıtmasını istemiş. Hoca davetiyeleri dağıtırken kendini beğenmiş ukala zenginin davetiyesini vermek için evine gitmiş.

  -Hocayı gören zengin sinirlenmiş.

  -Düğün davetiyelerine dağıtacak doğru dürüst bir adam bulamadılar mı demiş.

-Hoca’da

 -“Davetiye dağıtacak doğru dürüst adamlar da vardı ama  onlar doğru dürüst  adamların davetiyelerini vermeye gitti” demiş.

 91 total views,  2 views today

Next Post

Çocuk evlerinde görevli bakım elemanlarına eğitim semineri

Edirne Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş,   Edirne Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve ‘Tut Elimi Edirne’ Derneğinin koordineli çalışmasıyla 13.10.2015 tarihinde 10:00 – 17:00 saatleri arasında, Çocuk İlk Kayıt Kabul Merkezi Seminer Salonunda; Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğüne bağlı Çocuk Evlerinde görev yapan 26  Bakım Elemanlarına yönelik,  Kişisel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp