KUTLAMANIN ARKA YÜZÜ

admin

Geçtiğimiz hafta sonunda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları yapıldı.

Bu kutlamalarda kadınlarımızdan örgütlü olanları kazanılmayan haklarını çağrıştıran açıklamalar yaparak seslerini duyurmak istediler.

Bazıları ise bir araya gelerek eğlencelerle bu mutlu gününü kutladılar.

 İnsan haklarının dahi tartışılır durumda olan bir ülkelerde kadın haklarımızın yeterli olduğunu iddia edemeyiz.

Bu yıl 8 Mart sonrası geçen birkaç gün içinde basın organlarımızı incelediğimizde kadınlara yönelik şiddetin, baskının azalacağı yerde arttığını görüyoruz.

Bu konuda bazı ucuz çözüm meraklıları halkın kültür düzeyinin artması ile kadına şiddetin feodalizm kalıntılarının azalacağını savunsalar da bunun böyle gelişmediği ortada.

Kadına yönelik şiddetin kentlerde de artarak  devam etmesi bunun en çarpıcı göstergesidir. Kırsaldan kentlere göç ederek şehirlerin kültürü alınıp kentli olunmuyor.

Kırsal kesimlerde var olan sorunlar çarpıklıklar  kent yaşamında da devam ediyor, bazen de artarak sürüyor. Toplumda uzun yıllardan bu yana devam eden geleneklerin topluma zararlı olabileceklerini  yıkmak,yok etmek  çok güç oluyor.

    Özellikle köylerden Anadolu’nun kırsal kesiminden kentlere göç eden insanlarımızın kentlerde de ayni semtlerde yaşayanlar arasında  bunu sağlamak daha da zor olmaktadır.

      Eğitimin de bu sorunları çözmede yeterli olmadığı ortada.Basınımıza yansıyan Medyada izlediğimiz  kız ve kadınlarımıza yönelik baskı ve şiddet. Öyle bir boyuta ulaştı ki bu durum  ülkemiz açısından da üzüntü verici bir manzara oluşturuyor. Kadın haklarını korumada yükümlü olanların dahi bazı yerlerde  bu şiddete alet olmaları çok daha elem verici.

Kadınlarımıza yönelik şiddete paralel olarak toplumda yükselen  genelde  şiddet görüntüleri de dikkat çekici. “ yan baktı” diye bıçaklanan, tanımadığı kimseyi öldürmeye kalkan, sokaklarda sağa sola ateş edip terör estiren, okulları basarak öğretmenleri döven, hastanelere saldırıp hastane personelini döven, avukatını tartaklayan, mahkeme salonlarını savaş alanına çeviren ne yazık ki bizim   ülkemizin sık rastladığımız görüntüleri haline geldi.

     Ülkemizde  Bu çirkin görüntülerin oluşmasında  her gün ekranda izlenilen mafya benzeri filimler suçları sonucunda gereken cezayı almayan suçlular ile bu sorunları kamuoyuna yansıtan  medyamız olmuyor mu?

Ülkemizde düğünler kutlama  törenleri magandaların gösteri  yeri  stat çevreleri  kavga alanları oluyorsa, bu manzaraların olağan hale geldiği  bir ortamda nasıl huzur ve güven beklenir. Bunun sonunda “ Bize neler oluyor” diye endişelenmemek mümkün mü? Nerede kaldı komşusu ve çevresi ile barışık çıkan sorunları barışçı yöntemlerle çözümlemeye çalışan insanlarımız.

   Futbol karşılaşmalarında daha önceki yıllarda ufak çaplı tartışmaların dışında olaylar olmuyordu.

    İnsanlarımız yasalara çok saygılı idi. Rakip takım taraftarları  ayni sahada takımlarının maçlarını izliyorlardı. Bugün sahalarımızda durum ortada.

Büyük takımlarımızın taraftarları  rakip sahalarda maç izlemeye gidemiyorlar, gitmek isteyenler ise rakip takım taraftarlarınca saldırıya uğruyorlar.  Yasa tanımazlığın kol gezdiği bir ortamda  kadın haklarının gerçekleşmesini  beklemek ne kadar gerçekçi olur.

Hal böyle olunca, “En kısa sürede  kadınlarımız haklarını elde edecek” diye kendimizi aldatmayalım.

Toplumda kökleşmiş insanlıkla çağdaşlıkla günümüz koşulları ile  uyum sağlamayan  alışkanlıklarının köküne inilmediği,  bu yönde  caydırıcı radikal tedbirler alınmadığı sürece  kadınlarımıza ve diğer şiddet olaylarında azalma beklemek ham hayalden öteye gitmez.

Bu şiddetin önü, yargıda yapılan düzenlemeler,halkın kültür düzeyinin yükselmesi  ve kente göç ile önlenemediği ayan beyan ortada. Çözümü oralarda arıyorsak daha uzun yıllar bekleme zorunda kalacağız demektir.

     ÖZLÜ SÖZLER

Savaşın kazananı,barışın kaybedeni olmaz.

  • -İki şeye dikkat edilmeli,1- Yolda yürürken kavşaklara,
  • -2- Yüzünüze  gülen yavşaklara.

 154 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi’nden Gazetemize Ziyaret

Gazetemizin kuruluş yıldönümü nedeniyle  ziyaretler devam ediyor.Bu amaçla gazetemizi ziyaret eden  Saadet partisi İl Başkanı  Ali Erhan Demirkıran, İl Yönetim Kurulu Üyesi Recep İriş  Edirne Ajans Gazetemizi kuruluş yıldönümü nedeniyle kutladıklarını belirttiler. Ziyaret sırasında konuşan   Demirkıran, Edirne Ajans Gazetesinin  hak hukukun yanında  yayın ilkesini benimsediğini,  güçlünün yanında değil  haklının yanında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp