Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Kermes Düzenlendi

admin

14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Eski Cami önünde bir kermes ve kitap sergisi düzenlendi.  Anadolu Gençlik Derneğinin katkıları ile gerçekleşen kermeste Bayanların yaptıkları yiyecekler satışa sunuldu.

Etkinlik nedeniyle konuşan İl Müftüsü Emrullah Üzüm, bu haftanın önemine ve kutsallığına değinerek şunları kaydetti” 1989 yılına kadar kutlu doğum haftasının kameri takvime göre kutlanıyordu. Vaazlar verilip hutbe okutuluyordu.

Bu uygulama 1989 yılında Başbakanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından kameri Takvim 1994 yılından sonra da peygamberimizin miladidoğum günü olan 20 Nisan tarihi esas alınarak Kutlu doğum Haftası etkinlikleri başladı.

Bu yıl Müftülüğümüzce yapılacak Kutlu doğum haftası etkinlikleri çerçevesinde Edirne’de bulunan İlkokul, Ortaokul lise ile Üniversite öğrencileri arasında 40 Hadis ezberleme Peygamber Efendimizin hayatı şiir, kompozisyon, beste, resim, gübre yüzme ve koşu kategorilerinde yarışmalar düzenlendi.

Yarışmaya giren öğrencilere ödülleri verildi. Hafta süresince yapılacak etkinliklerde 14- 20 Nisan tarihleri arasında Saraçlar Caddesinde Naat okuması, gül dağıtımı yapılması, hatıra defteri açılması, çocuk kitabı dağıtımı, balon dağıtımı, mehteran gösterimi, pilav dağıtımı, elma şekeri dağıtımı ile son gün Türk tasavvuf musikisi konseri gerçekleşecek. Hafta süresince ayrıca konferans, Bosna İlahi Gurubu gösterisi, yarışmaların ödül töreni, umre çekilişi, kitap ve gıda kermesi, Kan bağışı kampanyası, Kuran ziyafeti ile 1001 Hatim Duası yapılacak.

Son yıllarda yollarımız trafik akışı açısından elverişli duruma geldi.  Tüm bu olumlu görüntüye rağmen yollarda böyle hız sınırının zorlanmasına ne gerek var.

 

Acele giden ecele gider diye trafiği uyarıcı bir sözcük var.  Bu bazen de Acele gitmek isteyen sürücüler kendileri ecele gitmese de ecele sebep olarak insanlarımızın ocaklarının sönmesine neden olur.

Edirne’de Polis Teşkilatımızın kuruluş haftasının kutlandığı Emniyet yetkililerinin trafik kazalarının önlenmesi yolunda telkinlerinin olduğu, şehrin her yanında bu yönde uyarılarının olduğu bir kentin ana caddesinde böyle elim trafik kazası bir insanımızın yaşamının sona ermesine neden oldu.

     Evine gitmek için yoldan geçmek isteyen insanımızın yoldan geçen araç tarafından 40 metre sürüklenerek can vermesi herkese ders olmalı. Tüm sürücülerimiz şehir merkezlerinde araç sürmenin belli bir hız sınırının bulunduğunu unutmamalı.

Trafikte bu kurallara yeterince riayet edildiğini hiç kimse iddia edemez. Yetkililer belki de trafik akışı sağlansın diye araçların şehir merkezindeki hız limitini yeterince kontrol etmiyorlar olabilir.

     Kent içinde seyreden araçların önemli bölümü hız sınırını aştığını yol çevresinde araçların geçişini izleyen bir kimse rahatlıkla görebiliyor. Trafiğin bu kurallar belli bir deneyimler sonucu konuldu. Laf olsun diye getirilmedi.  Yetkililerimiz trafiğin diğer kuralları yanında yolda seyreden araçların hız sınırlarını da gündeme getirmeleri gerekmez mi?

Bu yollar kimsenin babasının malı değil, herkes belirlenen kurallara uymak zorunda. Bu sağlanmadığı takdirde bu ve benzeri trafik kazaları kaçınılmaz olur.

Bu arada yayalarımızın da caddelerde trafik kurallarına yeterince riayet ettiklerini söyleyemeyiz. Birkaç metre yakınında  yaya geçidi olmasına karşın yayaların geçişinin yasak olduğu yerden yaşamını riske atarak  yolun karşısına geçmek isteyen yayalar da en az sürücülerimiz kadar suçlu olmuyorlar mı ?

Sürücüler için geçerli olan trafik kuralları yayalarımız için de geçerlidir. Onlar da can ve mal emniyeti açısından bu kurallara uymak zorunda. Bu kuralları hiçe sayan yayalar için de cezaların gündeme geleceğini trafik yetkilileri ile yapılan radyo programında dile getirildi.  Gerek sürücüler gerekse yayalar için trafik kuralları olmazsa olmaz durumu gelmeli, kesintisiz olarak uygulanmalı.

Bu sağlanmadığı takdirde. Biz çok daha böyle üzüntü verici olaylara tanık oluruz. Özellikle Bir Dünya Kültür Mirası olacak bir kentte trafik kuralları çok daha önem arz ediyor. Bunlara kendimizi alıştırmalıyız. Bugüne kadar alınan mesafenin yeterli olduğunu söyleyemeyiz.DSC_2640

 121 total views,  2 views today

Next Post

Vergi Haftası Resim Yarışmasında Başarılı Öğrencilere Ödül

Edirne Vergi Dairesi Müdürü İsmail ASLAN, genç nesillere vergi bilincini aşılamak amacıyla Vergi Dairesi Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ile İlkokul 1.2.3.4 sınıf öğrencileri arasında vergi konulu resim yarışmasının düzenlendiğini söyledi   Resim Yarışmasında dereceye giren öğrenciler için Edirne Vergi Dairesinde bir tören düzenlendi.  Buradaki törene Vergi Dairesi Müdürü […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp