Laf Ebeleri

admin

Her fırsatta bol laf ederek bu sözlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine aldırmaksızın kendi fikirlerini ısrarla  kabul ettirmek isteyen karşısındakine hiç söz hakkı vermeyen kişiler halk arasında “laf ebesi” olarak tanımlanır.

Söylenenler havada kalsa gerçek olmasa uygulama imkanı bulunmasa  da bu laf ebeliği sanatını icra edenlerin hayranları,destekçileri olduğu sürece daha ziyade  siyasetimiz arasında  laf ebeliği saltanatı devam edecektir.

Halkımız arasında,  nerede olursa olsun söylenen sözlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin takipçisi olma  alışkanlığı toplumumuzda  bir türlü taban bulmadı.

Özellikle siyasilerimizi Söylediği sözler doğrusu ile yanlışı ile orada kalıp  bir süre  sonra da unutuluyor.” Sen şurada  bir söz verdin ne oldu” diye  sorgulama, hesap sorma alışkanlığımız bir türlü gelişmedi.

Onun için bizim  toplumumuz arasında “Balık hafızalıdır”  söylemleri yaygınlaştı.

       İnsanlarımız, desteklediği siyasi parti temsilcilerinin söylemlerini mutlak doğru olarak  benimseyip  söylenenlere  “acaba doğru mu söylüyor” diye tartışmaya, yorumlamaya  hiç gerek duymaz.

İnsanlarımız siyasi partilere, yaklaşımlarını  futbol takımı tutar gibi  benimsiyor.

    Futbol fanatikleri   nasıl kendi futbol takımının hatalarını görmemezlikten gelir, hatalarını hiçbir zaman  kabul etmezse, politikaya da ayni mantıkla benimseyen gözü kapalı siyaset yandaşları  da kendi partisinin sözcülerinin meydanda ve ekrandaki sözlerini  tartışmasız en doğruları söyleyen siyasetçiler olarak kabul ederler.

Bizde olduğu gibi,  tartışmaya gerek duyulmayan, söylemleri  eksiksiz doğru kabul gören politik anlayış, çoğulcu demokrasi sınırları içinde yer bulması, itibar görmesi, ne acı bir gerçek.

     “Benim yerime büyüklerim düşünsün, en iyisini onlar bilir. Onlar ne söylüyorsa en doğrusu odur”. yaklaşımı da siyasi partilerin liderlerin denetimi altında olduğunu onların söylemleri dışında doğruların kabul görmeyeceği bunun da demokrasi mantığına ters düşeceği anlamına gelmez mi?

Her fikir sorgulanmadığı “acaba doğru mu yanlış mı” diye yorumlanmadığı sürece, nasıl, gerçek doğrular bulunabilir eksiklikler  giderilerek en yararlı görüşler ortaya çıkabilir?

   Demokratik ülkeler arasında   fikirler  tartışmaya açık olmasının en doğru yöntem olduğu benimsendiği  halde siyasi  görüşlerde bu eleştiri, doğruları arama  yöntemi  ne yazık ki  hoş karşılanmaz.

Benim parti sözcüm de hata yapabilir” şüphesine gerek duyulmaz görüşünü  savunanların  bir süre sonra  bakıyorsunuz parti taraftarı gibi görünenlerin savunduğu fikirler, taraftarı olduğu  siyasi partinin tamamen karşıtı olarak yansır.

Öyle olmasına rağmen, bu kişilere  parti görüşünü sorduğunuzda eleştirdiği partinin şakşakçısı olduğunu görürsünüz.

    “Fikri başka zikri” başka olan kadrolarla siyasette istikrara kavuşmak mümkün mü?

    Bu çarpıklığı daha alt düzeylere de indirebiliriz. Bir meslek kurumu toplantısında da ayni tavır ve körü körüne  yandaşlığı  görürsünüz.

Siyasilerin yöneticileri gibi meslek örgütlerinde de benzer çarpıklıklar yalaka kadrolar hiçbir zaman  eksik olmaz.

    Kendi kafamızla düşünme alışkanlığımız gelişmediği sürece bizim adımıza birileri karar vermeye devam edecektir.

   Toplumun bu yapısı haklı olanların söz sahibi olma yerine güçlü olanların yandaşları olan kadroların yetki sahibi olmasını sağlar.

Halkın kafalarında yer eden sabit fikirleri silmek çok zordur.

    Bu fikirlerden nemalanma kolaylığını bilen siyasi kadrolan her zaman  sorunları bu gözle irdeleyip, halkın zaafından  yararlanarak saltanatlarını sürdürür.

Bugün çevremizde,ülkemizde her an karşılaştığımız manzara bu.

 209 total views,  2 views today

Next Post

EDSİAD Genel Kurul Sonuç Bildirimi-basın

  EDSİAD YENİ YÖNETİMİ BELLİ OLDU   Gerçekleştirilen EDSİAD Genel Kurul Toplantısı sonucunda oluşan Yönetim Kurulu1 Şubat 2013 tarihinde toplanarak kendi aralarında görev dağılımı yaptı. Yönetim Kurulu Toplantısında 2013–2014 dönemi yönetim kurulu ve TRAKYA SİFED (Trakya Sanayi İş Dünyası Federasyonu) Asil ve Yedek Delege isimleri belirlendi   Yönetim Kuruluna Başkan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp