LAFA DEĞİL İŞE BAK

admin

Siyasetçilerimiz için yeni bir dönem yaklaşıyor. Önümüzdeki yıl  yine meydanlar şenlenecek politikacılar  bol keseden atacaklar.

  Yıllardır edindikleri deneyimleri sonucu halkın zaaflarını çok iyi   tahlil eden etkileyeceği alanları çok iyi  tahmin eden siyasetçilerin “nabza göre şerbet vermede”  üzerlerine yoktur.

    Siyasetin doruğa ulaştığı  koltuk kavgasının kızıştığı dönemde    keselerin  ağızları da açılır.

    Bu zamanda ziyafetler,el altından  cukkalar hiç tanımadığı kimselerle kucaklaşmalar hal hatır sormalar gırla gider.

     Bizim ülkemizde büyük oranda siyasetin  değişmez  kuralı budur. Siz bakmayın ”halk hür iradesiyle oyunu verecek” palavralarına.Her dönemde çark böyle döner. Siyasette bu kısır döngü yıllardır böyle  devam ede gelmiş. Bunda  alan  da satan da memnun kalmış.

     Politikacıların meydanlarda halka sundukları vaatler seçimler yapılıp herkes “boyunun ölçüsünü” almasının ardından gelecek seçimlere kadar  “sumen altı” olur unutulur gider.

     Halkın seçimler döneminde siyasilerin salvolarının bir süre sonra unutacağını, insanlarımızın” balık hafızalı” olduğu inancını taşıyan siyasetçiler,  nutuklarını bu çerçevede hazırlar. O günler geldiğinde siyasilerimize halkın karşısına geçtiğinde  desteksiz atmaları serbesttir.

    Yanlarında  birkaç şakşakçı  da bulduğunda atarlar atabildiğin kadar.

   İsterim ki,  siyasetçilerimizin geçen seçim döneminde  halka ne söz  verdiklerini içeren  bir istatistik yapılsın.

    Böylece kimlerin ne söz verip, arkalarında ne kadar durdukları ortaya çıkmış olsun.

    Şöyle bir o günleri hatırlayalım.

     Geçen seçim döneminde  meydanlarda neler demişlerdi siyasilerimiz neler vaat etmişlerdi.

    Bazıları Edirne’yi “Balkanların  Yıldızı” yapma  kentimizin  Türkiye’de marka kent olması sözünü verdiler . Siyasetçilerimizden  Bu müjdeleri duyunca ne kadar umutlanmıştık,mutlu olmuştuk. Edirne’nin makus  tarihi değişecek.

    Edirne’miz layık olduğu yere gelecek. Diğer illerin nimetlerinden Bizim ilimiz de yararlanacak diyerek,siyasilerimize destek verip alkışlamıştık.

  Bazı siyasilerimiz de o dönemde yakın ilişkide oldukları turizm firmalarını Edirne’ye sevk ederek, turizm yatırımları sözü almıştı.   Bugün gelinen noktada ne turizmci kaldı, ne de  kentimize verilen yatırım sözleri.  Edirne  adına  verilen sözler seçim sonrası unutuldu gitti.

       İyi hatırlıyorum. Sanırım İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçındağın  Edirne’ye geldiği  gün yaptığı konuşmada, yatırımcıların Edirne’ye yatırım yapmak için sıraya girdiği  türünde bir söz  sarf etmişti. Organize Sanayi Bölgesine kurulacak işletmelerde binlerce işçiye çalışma imkanı sağlanacaktı. Bunlar da diğerleri gibi mazide kaldı.  Siyaset kuralları bizim ülkemizde böyle yürüyor.

 Adamlar  meydanı boş bulunca desteksiz atıyorlar ”yersen”.Bugüne kadar bal gibi yedik.Hiç bir siyasetçiye “Şu sözlerinin arkasında durmadınız” diye hesap sorma alışkanlığımız olmadı. Bu kafayla gittiğimizde hesap sorulacağını da sanmıyorum.

     Hal böyle olunca, “siyaset bülbülleri” önümüzdeki yıl yeni bir siyaset maratonuna soyunacaklar, bunların tasarımları bugünden hazırlanıyor.

      Meydanlarda yeni ve bir türlü gerçekleşmeyecek vaatlere hazırlıklı olun. Bugüne kadar tekrarlanan palavraların yanında yeni senaryolarla süslenecek. Seçim  startı önümüzdeki yılın ortalarında mahalli seçimler için verilecek.

     Edirne bu seçimin en flaş illerinden biri olmaya aday. Bir “Dünya Kenti” olan  tüm siyasi partilerin gözdesi durumuna gelen tarihi kentimizde seçimleri kazanmak uğruna  ne oyunlar oynanacak, siyasilerimiz hangi kılıflara girecek o günler geldiğinde bekleyip göreceğiz.

 Halkımızda siyasilerden hesap  sorma alışkanlığı gelişmediği,  siyaset meydanlarında söylenenlerin bir süre sonra unutulup gitmesi devam ettiği sürece, politikacıların halkın uyarılarını dikkate alması verdikleri sözlerin arkasında durması beklenmemeli. Bir de siyasilerin propaganda döneminde  yanlarına  bir gurup  destekçiyi ,amigoyu almalı halinde halkın tufaya getirilmesi daha da kolaylaşıyor. Bugüne kadar sistem böyle devam etti. Kahvelerde ve siyasi toplantılardaki söylemlere bakınız. Siyasilerimiz ve onların tartışılmaz yandaşları  kısa vadeli hesap peşinde.”Halk nasıl tavlanır,bir engel daha nasıl aşılır” hesabını yapıyorlar. Bu seçim döneminde de geçmiş dönemlerin benzeri halkın nabzını tutan  siyasi palavralara hazırlıklı olalım. Bizden hatırlatması…

 180 total views,  2 views today

Next Post

Bedensel Engellilere Yardım

Bazı yardımsever meraklıları bedensel engelli vatandaşlarımıza yaptıkları yardımları, bu insanlarımızı kamuoyuna tüm boyutları ile teşhir ederek duyurmayı teşhir etmeyi marifet sayıyorlar.     Bu türde yapılan yardım hayırseverliğin ruhuna, ülkemiz insanının yardım etiğine uygun değildir. Dinimizde de “Bir elin verdiğini diğer el bilmemeli” diye bir özdeyiş vardır bunu unutmuş görünüyoruz. Bedensel […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp