Lalapaşa’nın Düşman İşgalinden kurtuluşu 97. yıldönümü kutlandı. sabah Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törende ilk olarak Anıta çelenk sunuldu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lalapaşa-ilçesinin-kurtuluşu-8-1024x768.jpg

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla Kurtuluş töreni Lalapaşa Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu’nda devam etti.
Kurtuluş Etkinliklerine Lalapaşa Kaymakamı Mehmet Ali İmrak, Garnizon Komutanı Yasin ATAN, Belediye Başkanı İsmail Arslan, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İBA, STK ve Oda yöneticileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Kamu Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Öğrenciler ve Lalapaşa halkı katıldı.
Şanlı Türk ordumuzun kazandığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın ardından 11 Ekim 1922’de imzalanan Mudanya Ateşkes Antlaşması kapsamında işgal kuvvetleri ülkemizi terk etmeye başladı. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete giden yolda Lalapaşa, Türk kuvvetlerince 27 Kasım 1922’de kurtarılarak, tarihimize altın harflerle yerini aldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lalapaşa-ilçesinin-kurtuluşu-44.jpg

“Güneşli Havada Kapalı Spor Salonunda Kurtuluş Günü Kutlaması”
İlçede havanın güzel olmasına rağmen Kurtuluş törenlerinin Lalapaşa Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşmesi vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Gazetemize açıklama yapan Lalapaşalılar; “Gördüğünüz gibi hava çok güzel, Günlük güneşlik bir hava hakim. Atalarımız İlçemizi o günün zor koşullarında kurtarmış, biz Kurtuluşumuzu kapalı bir salonda kutluyoruz. Herhalde bu yıl Trakya’da Kurtuluş etkinliğini kapalı alanda kutlayan tek ilçe biziz. Lalapaşa halkı olarak kurtuluş etkinliğimizi dışarıda kutlamak isterdik. Neden böyle bir karar alındı. Anlamış değiliz.” dediler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lalapaşa-ilçesinin-kurtuluşu-11-1024x768.jpg

Öte yandan Lalapaşa Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonu’nda devam eden Kurtuluş etkinliklerine vatandaşların az sayıda katılım sağladığı ve tribünlerin yarısından çoğunun boş kalması dikkat çekti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lalapaşa-ilçesinin-kurtuluşu-25.jpg

Lalapaşa Çok Amaçlı Kapalı Spor Salonunda devam eden etkinliklerinde konuşan Belediye Başkanı İsmail ARSLAN; “Bugün 27 Kasım.. Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan emperyalist güçler ve onların işbirlikçilerine unutamayacakları bir dersi verdiğimiz gündür. Bugün Lalapaşa’mızın gurur günü ve bayramımızdır. Hepimize kutlu olsun. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz milletimizin gösterdiği azim, kararlılık ve kahramanlık örneğinden dersler çıkararak geçmişimizi unutmadan geleceğe doğru değerlerimize sahip çıkarak ilerlemeliyiz. İlçemizin Düşman işgalinden 97 . yıldönümünü bir kez daha kutlarken başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunarak uzun ömürler diliyorum. “dedi.
Öğrenciler, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunu canlandırdı. Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı ve şiirler okundu. Mehter takımının gösterisi ilgiyle izlendi ve büyük beğeni topladı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı lalapaşa-ilçesinin-kurtuluşu-6-1024x768.jpg