Leyleği Uçarken Görmüşler

admin

Oda ve  meslek kurum yöneticilerini çoğu zaman  ara ki bulasın.Her biri  ya yurtiçi ya da  yurtdışı  seyahatte.

Hani bir halk tabiri vardır “Leyleği uçarken görmek” Leyleği uçarken gören kimsenin o yıl  çok seyahate çıkacağının habercisiymiş.

Şöyle bir istatistik çıkarılsa, meslek kuruluş ve oda  yönetimlerinin  seyahat grafikleri oldukça yüksek.

Bu gezilerde kuşkusuz yöneticilerimiz mesleki bilgilerini  geliştiriyorlar, ondan bir şüphemiz olamaz.

     Fakat şöyle bir araştırma yaptım. Oda yöneticilerimizin bu yurtiçi ve yurt dışı gezilerinden tabanları kendilerini o göreve getiren üyeleri pek yararlanamıyor.  Bu şatafatlı ve lüks otellerde gerçekleşen gezilerden sadece yönetim kademesinde olanlar yararlanıyor.

Diyelim kurumların yararı düşünülerek yapılan bu turlarla ilgili   meslek mensuplarına yeterli bilgi verilemedi. Peki,  bu (Çok yararlı!) gezilerden  basının haberi oluyor mu  derseniz.

Kendi payıma söyleyeyim, bizim de bu gezilerde neler konuşuldu bölgemiz için ne gibi olumlu kararlar alındı. Ondan da haberdar değiliz. Peki sık aralıklarla  yapılan bu turların “turistlik” amacıyla yapıldığını söylemekte haksız mıyız?

 Doğrusu çok merak ediyorum. Ve lütfedip açıklarlarsa mutlu olurum. Son bir yıl içinde  meslek odalarımız ve diğer kurum yöneticilerimiz yurtiçi ve yurt dışında hangi turları yaptılar ve bunun sonunda  temsil ettikleri kurum mensuplarına gezileri ile ilgili  bilgi verdiler mi. Onun dışında  basını yeterince  bilgilendirdiler mi?

Bu kuruluşların mensupları merak etmese de, ben doğrusu çok merak ediyorum. Nedenine gelince, Bu panel ve konferanslara katılımlar  belli amaç için yapılıyor.buralarda ülkemiz açısından ararlı olacağına inanılan bilgiler veriliyor. Bu toplantılar için hangi kaynaktan olursa olsun bir harcama yapılıyor.

Bunun halka  bir yansıması katkısı olmalı. Bu toplantılara katılan kimseler” ben şu panel,seminere  veya toplantıya katıldım bize şu bilgileri verdiler” diye  hesap vermeleri, tabanını bilgilendirmeleri  gerekmez mi?

Böyle bir uygulama olduğuna inanmıyorum” Vardır” denirse mutlu olurum.

     O zaman ben sözümü geri alıp bu yöneticiler “Leyleği uçarken değil, konmuş olarak gördüklerini” kabul edeceğim.

 BİRAZ ÖZEN GÖSTESEK OLMAZ MI?

Belediye yetkililerimiz çeşitli platformlarda defalarca uyarıldı, yollarda halka açık yörelerde çevre temizliğine özen gösterelim denildi.

Çevre temizliği için  Edirne belediyesi  tarafından gereken çöp toplama  araçları konuldu.

Fakat doğruyu söylemek gerekirse çevre temizliği konusunda  halkımız  gereken özeni göstermiyor. Kentimiz “Dünya Kenti” olma yolunda, bunun bizlere çıkaracağı faturası olacak.

Bunların başında da çevre temizliği konusu  gelmektedir. Kentimizin temiz tutulması düzenli olması için hazırlıklı olmalıyız.

      Temizlik konusunda  bugünkü durumumuz parlak değil. Avrupa’da olduğu gibi üzerine görev olsun olmasın herkesin çevreyi kirleten kimseleri toplumun huzurunu bozanları uyarmaları zorunluluk haline gelmiştir.

Gerektiğinde bu kişiler ilgili  yerlere şikayet edilmeli. Medeni ülkelerde  sorunlarını büyük oranda böyle çözümleniyor.

     Bizler de  bu amaca ulaşmak istiyorsak “Bana ne” diyemeyiz. Bunu sağladığımız takdirde bugüne kadar çözümlenmeyen birçok mesele çözüme kavuşacaktır. Kentimizde trafik konusunda” Fahri trafik görevlileri” ile   sürücülerin trafik kuralı  ihlalleri büyük oranda çözüme kavuştu.

    Çevremize baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz. Diğer eksikliklerde de bu tür “fahri görevlilerin”  olması düşünülemez mi?

 184 total views,  2 views today

Next Post

Şallı “Her Şeyi Devletten Bekleyemeyiz”

Edirne roman eğitim gönüllüleri derneği Başkanı  Turan Şallı,dernek olarak romanların eğitim sorunları ile ilgilenmekle birlikte sosyal sorunlarının çözümü içinde mücadele ettiklerini belirtti Şallı”.Devletimiz hiç  bir vatandaşını ayırmadığı gibi romanları da ayırmamakla birlikte devletimizin eşit vatandaşlık haklarından yararlanmaktadır.Her şeyi de devletten beklemek olmaz.Sivil toplum örgütleri devletin göremediğini görüp,çalışma yapmak zorundadır.Bu anlayıştan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp