Leyleklere Hasret Kaldık

admin

Daha önceki yıllarda evlerin bacalarına yuva yapan, baharın habercisi olan, bazılarınca hacıların yolunu izlediği için “Hacı baba” olarak tanımlanan leyleklerin sayısı her geçen gün azalıyor. Çevre kirliliği ve yaşam alanlarının azalması ile leyleklerin gagaları ile yaptıkları” tak tak” seslerini duyamaz hale geldik.

leylekler

Siyah beyaz renkli, uzun bacaklı ve uzun gagalı bu göçmen kuşlar, bizde yaşam alanı bulamadıkları için daha huzurlu olan komşu ülkelere ve kenar köylere sığındılar.

Komşumuz Bulgaristan köylerinde bacaların üzerine yuvalarını yapan leylekler çevreye ayrı bir güzellik katıyorlar. Tarlalarda gezinip yiyecek toplayan leylekler çalı çırpıdan yaptıkları yuvalarında besleyip büyüttükleri yavruları uçacak duruma geldiği son bahar aylarında yine güney sınırlarımızdan aşarak kış aylarını buralarda sıcak yerlerde geçiriyor. Ömrü yetenler yine baharın müjdecisi olarak ilkbaharda yine ülkemize geliyor.


leylekler (1)

 

 101 total views,  2 views today

Next Post

Bulgaristan ‘Altın Göl’ ile Hazinesi Rahatlıyor

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt açıklamada“Komşu ülkemiz Bulgaristan’da geçtiğimiz yıl kaldırılan, fakat bu yıl tekrar başlatılan “Altın Göl”, yani Türkiye’den giriş yapan araçların dezenfekte edilmesi uygulamasıyla talep edilen araç başına 3 Euro ile Bulgaristan’ın hazinesi maddi açıdan rahatlatmasına karşın, Türkiye tarafından giriş çıkış yapan gerek turist gerekse ticari seyahatlerde […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp