LPG dönüşüm firmaları denetlendi

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Edirne’de bulunan araçların LPG’ye dönüşüm yetkili firmalarını denetledi.

Makine Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri Edirne Sanayi Sitesinde faaliyetlerini sürdüren LPG dönüşüm firmalarını 12 Kasım 2013 tarihinde denetledi. Denetlemede firmaların yetkili mühendislerin de hazır bulunduğu görüldü. Şube Yönetim Kurulu Başkanı Yaver TETİK kamuoyunu bilgilendirmek adına denetleme esnasında aşağıdaki bilgilendirmeyi yaptı:

makine mühendisleri-odası-lpg

Toplumun can ve mal güvenliği açısından olası vahim olayları önlemek için LPG‘li araç dönüşüm ve kontrolleriyle ilgili bazı hususları kamuoyu ile yeniden paylaşmak istiyoruz.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı AİTM Yönetmeliği uyarınca, araçların muayene istasyonlarında fenni periyodik muayeneleri öncesinde istenmesi gereken LPGGaz Sızdırmazlık Raporu düzenleme çalışması 1999 yılından beri; Bakanlığın yaptığı yetki devri sonucu araçların LPG‘ye dönüşümlerinin son kontrolüyle ilgili Montaj Tespit Raporu onayı düzenlenmesiçalışması da 2005 yılından bu yana,TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından başarıyla yürütülmektedir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yetkili firmalarca LPG‘li kullanıma dönüştürülen her araç, Odamız bünyesindeki uzman mühendislerce tek tek kontrol edilmekte, standartlara uygun olmayan dönüşümlerin düzeltilmesi sağlanmakta, araçların trafik tescilleri ve fenni muayeneleri Odamızın bu denetiminden sonra yapılabilmektedir. Ancak ilgili mevzuata ve standartlara uygun olmayan, yetkisiz firmalarca dönüştürülmüş, bu dönüşüme ilişkin son kontrollerini ve periyodik gaz sızdırmazlık kontrollerini Odamıza yaptırmayan araçların trafikte var olduğu bilinmektedir.Bu tür araçların trafikten men edilmesi gerektiği açıktır.

Odamızın görev ve yetki alanında giren hususlarla ilgili olarak, araçlarını LPG‘li kullanıma dönüştürmek isteyen veya bu dönüşümü yaptırmış ama bu işlemi yapan firma/lar tarafından son kontrol için Odamıza yönlendirilmemiş araç sahiplerinin, can ve mal güvenlikleri içinyasal gerekliliklere dikkat etmesi gerekmektedir. Dönüşüm yapan firmanın MMO‘dan tescilli olup olmadığı, firmada MMO yetki belgeli bir mühendisin istihdam edilip edilmediği, dönüşümde kullanılan malzemelerin ilgili standartlara uygun olup olmadığıyurttaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususların başında gelmektedir.Yurttaşlarımızınyetkili firmalarda dönüşüm yaptırdıktan sonra MMO‘nun düzenleyeceği Montaj Tespit Raporu onayını almaları ve özel araçların iki yılda bir, ticari araçların ise yılda bir kez gaz sızdırmazlık testlerini yine Odamıza yaptırmalarıgerekmektedir. Kamuoyu ve yurttaşlarımıza önemle duyururuz. 

 218 total views,  2 views today

Next Post

BİŞDER’den Kızılay’a ziyaret

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Balkan İş Dünyası Dayanışma Derneği BİŞDER Yönetim Kurulu üyeleri, Edirne Kızılay Şubesine nezaket ziyaretinde bulundu. BİŞDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim İplikçioğlu, beraberindeki heyetle beraber Edirne Kızılay Şube Başkanı Kadir Çakay ve yönetimini Kızılay haftası dolayısıyla ziyaret etti. Kadir Çakay […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp