Lütuf Değil Toplu Sözleşme İstiyoruz…

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Birleşik Kamu İş Edirne Temsilcisi Hikmet Bölükbaşı Saraçlar caddesinde yapılan toplantıda yaptığı açıklamada , Ağustos ayında, hükümet adına “Kamu İşveren Heyeti” ve kamu çalışanları adına “Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti” arasında 2014 ve 2015 yıllarını kapsayacak şekilde sözde toplu sözleşme imzalandığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü; “ Birleşik Kamu-İş olarak bu toplu sözleşmenin dayanağı olan 4688 sayılı Kanun’un ilgili maddelerinin Anayasa’ya aykırı olması nedeniyle meşru olmadığını belirten bir rapor hazırlayarak, söz konusu raporu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunmuş ve kamuoyuyla da paylaşmıştık.

eğitim-iş-eylem

Taraflar arasında kamu çalışanlarının hak ve beklentilerini boşa çıkaran bir sözde toplu sözleşme imzalanması üzerine de bu sözleşmenin iptali için 29 Ağustos 2013 tarihinde İş Mahkemesinde dava açmıştık. Umuyoruz ki bu davada ileri sürdüğümüz gerekçelere dayanarak İş Mahkemesi, 4688 sayılı kanunun ilgili maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğunu tespit ederek konuyu Anayasa Mahkemesine taşıyacaktır.

eğitim-iş-eylem2

AKP Hükümeti işbaşında olduğu 11 yıl boyunca demokratikleşme sözünü ağzından düşürmemesine rağmen çalışanlara demokrasinin gereği olan örgütlenme özgürlüğü ve sendikal haklardan yararlanma olanağını halen getirmemiştir. Hükümet yandaş sendikal yapıları da kullanarak, çalışanların haklarını tek taraflı olarak belirlemektedir.

eğitim-iş-eylem3

Tüm çalışanlar farkına varmalıdır ki, sözde toplu sözleşme, hakem heyeti, asgari ücret tespit komisyonu gibi düzenlemeler birer aldatmacadan ibarettir. Hükümet her şeyi bütçe kanununa koyduğu ödeneklerle tek taraflı olarak belirlemeye devam etmektedir. Birleşik Kamu-İş olarak bu aldatmacaya son verilmesini istiyoruz.

eğitim-iş-eylemkpk

 

 

 

 136 total views,  2 views today

Next Post

SİSLİ BİR HAVA

Ülkemizde son günlerde su yüzüne çıkan olaylara baktığımızda yarının ne getireceği hangi olayları doğurabileceği belirsiz, insanların “acaba ülkemizde neler oluyor.Bunlar nereden çıktı” diye meraklandığı kafalarda soru işareti yaratacak günleri yaşıyoruz. Bugün su yüzüne çıkan olayları birkaç gün önce bize söyleseler “haydi git oradan böyle şeyler olmaz.sen kafayı mı yedin ” […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp