MAAŞ ZAMLARI İLK AYDA ERİDİ

admin

fikri_yalin_koseEmekliler yeterli olmayan, her yıl eriyen maaşları için yıl sonunda yapılacak zamları beklerler. Emeklilerin hiç bir zaman beklentisi karşılanmaz. Emekliler bu yıl da simit parası kadar zam aldı.İlk maaşını alıp “buna da şükür” diyeceği anda bir baktı ki para eline geçmeden eriyip gitmiş.Enflasyonun yükselmesi emekli ve dar gelirlileri biraz daha sefalete itti.

Enflasyonun da nasıl hesaplandığı konusu kafalarda sorun yaratıyor. Pahallılığı düşük göstermek için her yol deneniyor. Bu ayın enflasyon nedeni de bulunmuş. Çarliston biberinin %72 zamlanması sonucu enflasyon yükselmiş. Sanki kış gününde halk çarliston biberi ile besleniyor. Biberin fiyatı 5-6 liraya yükselmiş.

Peki, fakirin yiyeceklerinden biri olan patatesin fiyatının 4-5 liraya çıkmasına halkın sofrasına patatesi dahi koyamayacak duruma gelmesine ne demeli.

Enflasyonu gizlemek için kılıf bulunuyor Bu ay da tüketici fiyatlarının%3,32 çıkması yıllık enflasyonun çift haneye ulaşması Ülkemiz gibi dar gelirliler için de tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Bu arada döviz fiyatlarında Türk Parasına karşı dengenin kurulamaması, Ekonomide işlerin iyi gitmediğinin göstergesi olduğunu ekonomistler söylüyor.

Böyle kış aylarında hayat pahalılığı insanların pazara gidip ihtiyacı olan ürünleri alamayacak duruma gelmesinin ne demek olduğunu ancak bu çileyi çekenler bilir. Bunların başında da emekliler ve aldığı para ile zorlukla geçinenler bilin ki onların bu zamlardan sonra nafakaları biraz daha azalacak. Ne diyelim sonuç ülkemiz ve insanlarımız için hayırlı olsun.

EMİTT FUARINDA EDİRNE’NİN ADI YOK

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMİTT, Bir bölgenin Uluslararası tanıtımı açısından çok önemli bir etkinlik, EMİTT Fuarının bu yıl 18.si gerçekleşti Fuarın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı.

İstanbul Beylikdüzü’nde TÜYAP Fuar Merkezinde düzenlenen Bakanların, belediye başkanlarının yanında yerli ve yabancı turizm firma temsilcileri katıldı.

Bu önemli fuara 71 ülke katılarak turizm ürünlerini tanıtma imkanı buldu. Turizm fuarları arasında yurt dışı katılımı en yüksek olan EMİTT fuarında Edirne’nin bulunmamamsı dikkat çekti.

Edirne’nin gelecekte en önemli turizm merkezi olmasını arzulayanlar, ilimizin tanıtımı için çok önem taşıyan üstelik yakınımızda bir ilde yapılan fuara katılıp Bölgemizin tanıtımını sağlamanın ne kadar önemli olduğunu bu yönde bilgi sahibi olanlar daha iyi biliyorlar.

Nepal, Moğolistan, Kamboçya, Moğolistan’ın uzak diyardan gelerek etkinliğe katılan ülkeler kendi ürünlerini tanıtma imkânı buluyorlar. Turizm. İmkânlarını arttırmaya kalkınmanın bu yönde olacağını hedefleyen Edirne’den kentimizin ürünlerinden oluşan stantlarının bu fuarda olmaması büyük eksiklik değil midir?

Böyle önemli uluslararası önemi bulunan bir yerlerde Edirne’yi tanıtmıyorsak, nerelerde sesimizi duyuracağız. Bu işi organize edenler fuara katılmanın yararlı olmayacağını düşünmüş olacaklar ki, katılmaya gerek görülmemiş.

REHBER KURSLARI

Turizmde rehberlik çok önemli özellikle Edirne gibi turizmde atılım yapması gereken bir ilde Turist rehberliği vazgeçilmez bir hizmet. Edirne’de bu konuda sıkıntı var Özellikle yabancı dil bilen rehberler konusunda büyük zorluklarla karşılaşılıyor. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt bu konuda önerilerini şöyle dile getiriyor; “ Bölgemizde rehberlik kursu açılıyor. Bu kursa yetişen rehberler Edirne’de kalmıyor.

Onun çözümünü bulmalıyız. İş imkânını burada arayacak Rehberlere ihtiyacımız var. Rehberliğin azımsanmayacak maddi imkânları var. Bölgemiz insanları bu fırsatı değerlendirmeli. Turist rehberliği kursu açıldığında Edirnelilerin bu kursa katılmalarını bekliyoruz” önerisinde bulundu.

 17 total views,  5 views today

Next Post

Şoförler Odası Genel Kurulu Pazar Günü

Edirne’nin en büyük meslek kuruluşu olan, 901 üyesi bulunan Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odasının Olağan Genel Kurulu 9 Şubat Pazar Günü Küçük Sanayi Sitesi keyif düğün salonunda yapılacak. Edirne’de insanlarla en çok ilişkisi bulunan, doğumdan ölüme kadar gece gündüz insanların ihtiyacını karşılayan canını malını emanet ettiği, onlarca alanda halkın refahı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp