Madımak katliamı bir kez daha kınandı

admin

Edirne KESK Şubeler Platformunca Saraçlar Caddesinde düzenlenen eylemde 22 yıl önce meydana gelen 35 kişinin yanarak ölümüne neden olan Madımak katliamı bir kez daha kınandı burada konuşan Büro İşçileri Sendikası Büro BES Şube Başkanı Emre Sarı,   şunları kaydetti “Otoriter, gerici ve faşizan zihniyet, bundan tam 22 yıl önce Sivas Madımak Otelinde 35 ilerici, aydın, yurtseverimizi yakarak katletti. Ve Sivas’ta kendini gösteren gerici zihniyet bugün Ortadoğu’da IŞİD maskesiyle insanları diri diri yakmaya, insanlığa ait tarihi/kültürel mirası yerle bir etmeye devam ediyor!

Madımak katliamı bir kez daha kınandı (3)

 

 

 

 

 

 

 

1993 yılında Sivas’ta yaşananlar, tıpkı Çorum’da,  Maraş’ta, Malatya’da devlet destekli ırkçı/gerici saldırılar ve bizzat “devlet” tarafından yönlendirilen 1 Mayıs 77 Taksim, Gazi ve Ümraniye mahalleleri ve de Roboski’de yaşananlar gibi, yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından biridir.

OLAYIN FAİLLERİ ZAMAN AŞIMINDAN YARARLANDI

Bu katliamların ardındaki gerçekler hala ortaya çıkarılmadığı gibi Sivas Katliamının failleri de zaman aşımı kararıyla devlet eliyle kurtarılmıştır. Cezalandırılmamaları bir yana, ülkeyi faşizmin karanlığıyla kuşatanlar ve Sivas’ta olduğu gibi birçok katliamın bizatihi sorumluları olanlar makamlar ve payeler verilerek ödüllendirilmiş, failler “kahraman” olarak ilan edilmiştir.

Sivas Katliamına ilişkin nefret ve insanlık suçlarını özendirici nitelikteki zamanaşımı kararı, bugün iktidar anlayışının reddettiği bütün kimlik, inanç grupları ve mezheplerine yönelik yeni katliamlara zemin hazırlamış, ırkçı-şoven anlayışla halklar arasındaki mesafe daha da açılmıştır.

Madımak katliamı bir kez daha kınandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

AKP hükümeti, iktidara geldiği tarihten bu yana farklı dilleri, inançları ve farklı kültürleri “tek dil, tek din, tek millet” anlayışıyla baskılayarak gerici zihniyetin kendisini yeniden yeniden üretmesine olanak sağlamış, mezhepçi ve otoriter anlayışıyla halkların barış içinde ve kardeşçe birarada yaşama zeminini zehirlemek istemiştir.

            Unutulmasın ki insanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır!”

Bundan 22 yıl önce 2 Temmuz’da Sivas’ta yaşananları hatırlamak, Sivas’ın Çorum’un, Malatya’nın, Maraş’ın, 1 Mayıs 77 Taksim’in, Roboski’nin, Gezi direnişinin, 5 Haziran’da Diyarbakır’da kaybettiklerimizin hesabını sormaktır.

KESK olarak, Sivas katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, katliamı gerçekleştirenleri ve destekçilerini bir kez daha lanetliyoruz! Üzerimizdeki bütün baskılara rağmen, ülkemizi gericiliğe ve ırkçı-şoven odaklara asla teslim etmeyeceğiz.

Kirli ve karanlık tarihin parçalarından birisi olan Sivas Katliamı’nın hesabı sorulmadan, gerçek sorumluları ortaya çıkarılıp yargılanmadan bu dava kapanmayacaktır.

Madımak katliamı bir kez daha kınandı (2)

 128 total views,  2 views today

Next Post

Sağlıkta şiddete hayır

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, son yıllarda sağlık ortamında sağlık konusunda çok önemli bir sorunla karşı karşıya oldukların belirterek; “ Sağlıkta şiddet her zaman gündeme geliyor. Ülkenin her yerinden Türk Tabipleri Birliğine, Tabip Odalarına çok sayıda şiddet vakaları duyurusu geliyor. Biz bu kocada Türk Tabipler Birliği, Edirne Tabip Odası […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp