Mahalli basını yok sayan iflah olmaz

admin

fikri_yalin_koseGünümüzde İletişim, insanların haberleşme ağlarının gelişmesi, illerdeki halkın da reklamı çok yapılan kendini daha iyi tanıtacağını umduğu yaygın basına yönelmesi, başarıyı orada aramaları milletvekili seçim döneminde parlamenter adayları arasında da devam ediyor.

Bakıyoruz, Milletvekili adaylığı vizesini alanlar mahalli basınla seçim çalışmalarını sürdüreceği, sesini o kanallardan da duyuracağı yerde soluğu büyük kentlerin reklam firmalarında alıyor.

Akılları sıra, kendi ilindeki yayın organlarını yeterli görmüyor dikkate almıyorlar. Bu tavırları ile kısacak mahalli basını önemsiz sayıyorlar.

Daha önceleri başı sıkıştığında, siyasi demeçlerinde kapısını çaldığı, tüm çalışmalarını mahalli yayın organları kanalıyla duyuran muhteremler,  yaygın basına göre habercilikte daha objektif olma gayreti içinde olan, mahalli yayın organlarını milletvekili seçimi arifesinde kendilerince yok sayıyorlar.

Buradan kendilerine hatırlatmak isterim. Mahalli basını yok sayanlar, önemsiz, değersiz olarak görenler zamanla büyük yanlışlık yaptıklarının farkına varır ve iflah olmazlar.

Bugün kendilerini çeşitli nedenlerle destek verenler bir süre sonra, işleri bittiğinde ortadan kaybolacaklar.

Milletvekili adayı olanlar Milletvekili olsalar da olmasalar da mahalli basınla her zaman her yerde yüz yüze olacaklar. Bölgesinin mahalli basınını hor görenler, siyasi çalışmalarının dışında kabul edip önemsemeyenler şunu unutmasınlar, Dünyamızda habercilik o kadar gelişti ki, küçük bir yerleşim alanında olan haber bir bakıyorsunuz dört bir yana duyuruluyor. Bu tür haberlerin büyük çoğunluğu ise iletişimin kılcal damarı olan mahalli basın sayesinde sağlanıyor.

Yerel basın bazılarında olduğu gibi, pazara kadar değil, mezara kadar bölgesindeki siyasi ve sosyal faaliyetlerin gelişen her türlü haberin takipçisi olacaktır.

Aklı havalarda olan, bazılarının telkinleri ile başarılarını başka yerlerde Edine basınını yok sayarak başka alanlarda arayanlara bir kez daha hatırlatırız…

Sivil toplum kuruluşları beklentilerini açıklamalı

Siyasi aktörlerin piyasaya yayıldığı bir dönemde Edirne’deki STK yetkilileri siyasi partilerden beklentilerini, mesleki sorunların Edirne’nin bugüne kadar çözümlenmeyen meselelerini milletvekili adayları kanalıyla kamuoyuna açıklamalı.

Siyasi partilerimiz halka,  bulundukları yöreye hizmet etmek için vardır. Seçim dönemlerinde afakî söylemlerle halkı kandırmak isteyenlere demokratik kitle örgütü temsilcileri, halkı temsilen TBMM’de görev alacak kişileri bölgenin sorunlarına yönlendirmeli.

Milletvekili adaylarından bölgeye yapacakları hizmetler konusunda kesin taahhüt almalı.

Bilindiği gibi, daha önceki seçimlerde milletvekili adayı olanlar, bol vaatlerde bulunmuş daha sonraları ise “dün dündür bugün bugündür “ diye verdikleri sözleri unutmuşlardı.

Halkımız bu boş vaatlere bir kez daha aldanmamalı, söz verilip yapılmayanların hesabı ilgililerden sorulmalı.

Öyle sanıyorum ki, bu seçim daha önceki seçimlerden farklı geçiyor. Aktörler değişik, seçim sonrasında farklı senaryolar gündeme gelebilir. Bürokratlarda bunun telaşındalar. Bakıyoruz onlar da makamlarını korumak için siyasi söylemlere sığınıyorlar. Resmi görevlerini, sıradan hizmetleri siyasi kılıfa, siyasilerin başarısı gibi göstermek istiyorlar.

Bürokratların son aylarda katıldıkları etkinliklerde yaptığı konuşmalarında bunu seziyoruz. Devletin görevini tarafsızca yapmakla yükümlü olanların siyasi söylemlere sığınmaları, oralardan medet ummaları hayra alamet değil. Bu arada tüm baskılara rağmen asli görevini tarafsızca sürdürmek isteyenler, Devletin, herkesin memuru olduğunu unutmayanlar toplumun özlem duyduğu gerçek kamu görevlileridir.

Siyasilerin gölgesinde yaşamak isteyenler, gün gelir bir kenara atıldıklarını toplumdan dışlandıklarını görürler. O zaman akılları başına gelse de iş işten geçmiş olur.

Çevremiz böyle siyasetin gölgesinde görev sürdüren tiplerle dolu bunlar görevlerinin sona ermesinden sonra kendilerine selam verecek insan dahi bulamıyorlar. Resmi görevini unutup siyasilere hizmet peşinde koşmak isteyen ve bu yönde çaba harcayanlar aslında kendi geleceklerini de zora sokuyor. Siyasilerin gölgesinde olmak, vazifesini unutup onların icazetini beklemek başarılı olsalar da bunlar gelip geçicidir. Yandaşlarının etkisi bittiği, koltuklarından oldukları zaman onlar da sudan çıkmış balığa dönerler.

 150 total views,  2 views today

Next Post

6. Balkan Çocuk Şenliği başladı

Bu yıl altıncısı düzenlenen 20-24 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan çocuk şenliği başladı. Komşu İller ve Balkan ülkelerinden 15 ekibin katıldığı etkinlikte 164 kız öğrenci, 70 erkek öğrenci ile 65 idareci yer alıyor. 2010 yılının UNESCO tarafından “ Kültürlerin yakınlaşma Yılı” olarak ilanından sonra  Balkan ülkeleri ile Türkiye arasında  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp