MAHALLİ SEÇİM HEYECANI ARTACAK

admin

fikri_yalin_kose

2014 yılı Mart ayında yapılacak mahalli seçimin günlerinin yaklaşması siyasi partilerin bu seçimde yarışacak kadroları aday adaylarının ortaya çıkması ile, mahalli seçimleri bugün olmasa da önümüzdeki günlerde halkın gündemine taşıyacak. Bu arada aday adayları arasında da heyecan doruk noktada geceleri uykuları kaçıyor olmalı.

En geç bu yılın sonunda mahalli seçimlerde yarışacak aday kadroları belirlenecek. Seçimlerde, iktidar ve ana muhalefet partisinde yarışacak aday kadrolar siyaset sahnesinde yerlerini alacak. Siyasi partilerde adayların belirlenmesi her zaman sancılı oluyor.

Zira bu yarışta “ben de varım” diyenlerin büyük bölümü saf dışı kalacak. Aday belirlenmesinde tabanın yeterince söz sahibi olmaması, adayları parti üst yönetimlerce onay alması ister istemez tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bazı aday adayların işi daha da ileri götürüp partilerinden istifa aşamasına dahi getirebiliyor.

Siz bakmayın ön seçim ve eğilim yoklaması gibi yutturmaca yöntemlere. Bunların hiç biri adayların belirlenmesinde ana unsur olamıyor. Son söz yine Genel Merkezde düğümleniyor.

Taban da, oradan gelecek karara uymak zorunda kalıyor. Bu ne kadar halkın iradesi oluyor. Orası tartışılır.

Ne yazık ki seçimlerde halkın kararına yeterince güven sağlanamıyor. Onların adına birileri karar veriyor sonunda bunun adı halkın kararı olarak lanse ediliyor.

Halkımız da bunu bal gibi yutuyor. Ne yazık ki, demokrasimizin bu sakatlığını siyasilerimiz pek gündeme taşımak istemiyor. Bu seçimin halka havale edilmesi bazı siyasilerin saltanatını sona ermesini sağlayacağı korkusu ile partiler lafta tabandan yana görünseler de sonuçta yine kararları genel merkez süzgecinden geçirip karar veriyor.

Edirne’de mahalli seçimlerde İktidar partisi ve Ana Muhalefet partisinin aday adaylarının heyecanları üst düzeyde geceleri kabus görüyorlardır.

Adaylar belli olan yerlerin dışındaki yerler için her gün farklı senaryolar yazılıyor. Bugün için bunların hiç biri gerçeği yansıtmıyor. Özellikle iktidar partisinde merkezi karar daha belirleyici. Başbakan şu olacak dediğinde o partinin adayıdır.

Ana Muhalefet partisinde durum daha karışık. Seçimde farklı etkenler devreye giriyor.

Orada da tabanın iradesi belirleyici olmuyor. Aday belirlenmesinde anketlerin yapıldığından bahsediliyor. Onların da ne derece sağlıklı yapıldığı konusunda endişeler var.

Akla takılan bu endişeler genel merkezce gelen onaylardan sonra bitecek mi onu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Edirne de seçim sonuçlarını etkileyecek farklı faktörler gündeme gelebilecektir. Kentin önemi nedeniyle partiler tüm kozlarını oynayacak başarılı olmaları için ne gerekiyorsa yapacaklar.

Muhalefet partisi de bu seçimi kazanmayı, bundan önceki seçimde olduğu gibi torbada keklik gibi görmüyor. Öyle düşünmede de haksız sayılmaz.

Bir Bakan’ı bulunan ve iktidar avantajı olan bir ilde başarısız olmak ileride bazı tartışmaları da gündeme getireceği için AK Partisi seçime kadar tüm kozlarını kullanacaktır.

Muhalefet partisinin de “halk her zaman beni tercih ediyor rehavetine kapılmamalı. Geçmiş yıllara baktığımızda bunun örnekleri olmuştur. Edirne halkının siyasi tercihi farklıdır. Başka bölgelerde olduğu gibi halı dolmuşa getiremezsiniz. Ucuz yöntemlerle bölge halkını kandıramazsınız.

Siyasette farklı bir görüntü sergileyen Edirne seçmenini partiler göz ardı edip yok sayarlarsa kendileri zararlı çıkar.

Aslına bakılırsa, bu seçimlere halkın ilgisi de yeterli değil. Her gün kapılarını aşındıran, kahvelere bir gelip biri giden partililerden insanlarımız bıkmışa benziyor.

Dileğimiz o ki, seçim yaklaştıkça halkın seçime ilgisi de artar. Zira bugün ilgisiz kalıp, seçim sonrası bağırıp çağırmanın da yararı olmayacaktır.

Beğenmeseniz de seçiminde söz sahibi olmadığınız için içinizde burukluk olsa da, siyasi görüşümüze en yakın ve ilimize yararlı olacak bir adaya oy vermek zorundayız.

Bu vatandaş olmanın gereğidir. Mahalli yöneticilerimizle her zaman birlikte yaşayacağız onların icraatları yaşamımızı etkileyecek.

Ankara’ya gönderdiklerimiz gibi gözden uzak kalmayacak. Muhtarından başlayarak, belediye meclis üyeleri, İl genel meclis üyeleri ve belediye başkanlarını belirlenmesinde sorumluluk duyan her vatandaş duyarlı davranmak zorundadır. Bu seçimler için “bana ne” deme hakkı olamaz.

Senin yaşamını yakından ilgilendiren yönetimlerin belirlenmesine ilgisiz kalamayız. Bunu yaparsak daha sonra şikâyet etmeye hakkımız olamaz. Bu arada İktidar partisi ve ana muhalefet partisine oy veren seçmenlerin dışındaki vatandaşlarımızı hiç kimse yok saymamalı onların da yapacakları tercihler seçim sonucunu etkileyebilir.

Onları hesaba katmadan seçim sonucu tahmini yapmak inandırıcı olmayabilir. İktidar ve muhalefet partisine tepkili olan vatandaşlar onların dışındaki partilere yönelmeleri kimseyi şaşırtmamalı. Seçimi garanti görüp oy hesabı yapanlar bunu dikkate almak zorundadır.

Tüm bu ve benzeri konular adayların belli olmasından sonra gündeme taşınacak. İktidar ve ana muhalefet partisi dışındaki partiler de bu sürede boş durmayacak. Hem İktidar

hem de Ana Muhalefet partisine yüklenecekler görevlerini yeterince yapmadıklarını delilleri ile ortaya dökmeye çalışacaklar.

Böylece sokaklarda kahvehanelerde partilerin toplantıları bir birini izleyecek. Öte yandan halkın gerçek sorunları, partilerin suni gündemden oluşan toplantıları arasında güme gidecek. Partilerin şakşakçıları halkı etkilemeye çalışacak. Bu ne kadar etkili olacak seçim sonucunda göreceğiz.

FIRSATIN DA PAŞASI OLURMUŞ

Bir işyerinde asılan panoda bakıyoruz “ Paşalar gibi fırsat” ibaresi yazılmış. Böylece fırsatın da paşalarla ölçüldüğünü görmüş olduk. Daha önceleri uslu oturması gereken çocuklar için “ Paşapaşa otur, güzel giyimli insanlar veya çocuklar için de “Paşalar gibi giyinmiş” sözü söylenirdi. Böylece fırsatların da paşası olacağını öğrenmiş olduk.

 229 total views,  2 views today

Next Post

Ak Parti İl Başkan Yardımıcısı Nesim İBA; “25 Kasım Stadı Yeşil Alan Olsun”

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Edirne Kent Konseyi Koordinasyonunda oluşturulan “25 Kasım Stadyumu AVM değil yeşil alan olsun” Çalışma Gurubu ülkede ve yerelde iktidar olan siyasi partileri ziyaret etti. AK Parti İl  Başkanlığı’nı ziyaret eden Edirne Kent konseyi yöneticileri İl Başkan Yardımcısı Nesim İBA’ya;  konuyla […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp