MAKEDONYA KULESİ İLE ESKİ VALİ KONAĞI TAKASI YAPILDI

admin

MAKEDONYA KULESİ İLE ESKİ VALİ KONAĞI TAKASI YAPILDI (2)

 

 

 

 

 

 

Edirne Valiliği ile Belediye arasında yapılan protokolle Eski Valilik binası Edirne Belediyesine devredilirken Makedonya Kulisi çevresi de Edirne Valiliğine devredildi. Bu konu ile ilgili olarak Eski Vali Konağında bir toplantı yapıldı. İlk olarak söz alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Eski Edirne vali konağının Edirne belediyesine devredildiğini bunun Edirne’nin tarihi dokusunun korunması ve geleceği açısından önemli olduğunu belirterek, “ Bu kadar değerli eserleri ancak resmi kurumlar koruyup geleceğe taşıyabilirler. Böylece sur çevresi ve Eski Vali konağı güvenle geleceğe miras olarak taşınacak. Ben buradan valimize bu duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyorum. Edirne valimizin göreve başladığından bu yana kurumlarla koordinasyonu üst düzeyde olmuştur. Bizim mahalli idareler ve valilik olarak bütün kurumlarla işbirliğimiz var. Dileğim o ki tüm iller bu anlayışla uyum içinde çalışabilsin. Biz kişisel olarak uyumlu çalışıyoruz. Kamu yönetimleri kişiselliğin ötesinde bir yönetimdir. Kamu yöneticilerinin uyum içinde olmaları o ile yapılabilecek en önemli yatırımdır. Edirne’de yapılacak çok işimiz var.  Sayısı 600’e yakın tescilli varlığı bulunan bir kentte yaşıyoruz. Bu kente yapılan her hizmet geleceğe iz bırakma anlamına gelir. Edirne’de dünya kültür mirasına giren üç eserimiz var. Bu eserler sadece bizim değil tüm insanlığın ortak eserleridir. Bu güzel eserleri gelecek nesillere devretmek biz yöneticilerin en önemli görevlerinden biridir. Bu hizmetler kente altyapı yapmanın ötesinde ulvi bir görevdir “ dedi.

MAKEDONYA KULESİ İLE ESKİ VALİ KONAĞI TAKASI YAPILDI (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, “  Benim Edirne’de göreve başladığımdan bu yana 15 ay geçti. Bu süre zarfında Edirne’de tüm kurumlar arasında birlik ve beraberlik sağlanmıştır. Edirne’de tüm resmi ve özel kurumlar Edirnelilerin menfaatleri doğrultusunda bir araya gelmişlerdir. Bu birlikteleğin sağlanması demek her zaman Edirnelilerin yararına hizmet demektir. Bizim Edirne belediyesi ve valilik olarak amacımız Edirne’ye hizmet yarışıdır ne kadar hizmet veriyorsak o denli mutluluk duyarız. 1393 kültürel taşınmaz tescilli varlığı bulunan, aslında bunların sayısı daha çok. Biz bu eserlerin korunmaları için çalışıyoruz. Defalarca söyledim 2015 yılı Edirne için şantiye yılı olacaktır. İlimizde Özel idare kanalıyla 400 Kilometreye yakın yol yaptık. Bu yıl 15 okulun temelinin atılmasını düşünüyoruz. 110 okul onarımdan geçirildi. Önümüzdeki günlerde Ankara’ya giderek Edirne’ye büyük bir Stadyumu kazandırmak amacındayız. İşlerin yapılması için yakın takip gerekiyor. Edineliler her türlü hizmete layıktır. Ecdadımız da bizlere büyük eserler bıraktı. Bizler de gelecek nesillere bu eserleri taşımak zorundayız. Buradaki Eski valilik binası Edirne belediyesinin hizmetinde olacak. Biz de Edirne’nin Makedonya kulesi yanındaki 2300 metre karelik yer valiliğimiz denetiminde olacak.  Bu yer Kültür Bakanlığınca onarılacak. Bizler geleceğimize güzel miras bırakmak amacındayız” dedi. Eski Vali konağının Edirne Belediyesi’nce kadın Sağlığı Merkezi olarak kullanılması hedefleniyor.

MAKEDONYA KULESİ İLE ESKİ VALİ KONAĞI TAKASI YAPILDI (1)

 

 

 

 

 

 MAKEDONYA KULESİ İLE ESKİ VALİ KONAĞI TAKASI YAPILDI (4)

 132 total views,  5 views today

Next Post

Olması gereken yapıldı

7 Haziran sonrası oluşan parlamento aritmetiğinde bir partinin çoğunluğu sağlayamaması ve yapılan girişimler sonucunda partiler arasında koalisyon hükümetinin kurulamaması üzerine Cumhurbaşkanı tarafından 1 Kasımda erken seçim kararı alındı. Böylece halkımız bir yıl içinde ikince kez erken seçim için sandık başına gitmek zorunda kalacak. Vatandaşlar erken seçimle siyasi kararını yeniden gözden […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp