Makedonya – Türkiye Kültür Haftası sona erdi

admin

????????????????????????????????????

25 martta başlayıp 28 martta sona eren Makedonya- Türkiye Kültür Haftası ve sinema çalıştayı değerlendirme toplantısı yapıldı. Edirne Uluslararası Film Festivali Koordinatörü Murat Tufan bazı eksiklikler olmasına karşı başarılı bir kültürel etkinlik olduğunu belirterek; “^Makedonya-Türkiye Sinema Çalıştayı, Makedonya kültür Haftası etkinliğimiz sona erdi. . Makedonya Kültür Bakanlığı ile Edirne Uluslar arası film festivali yönetimi olarak bir etkinlik gerçekleştirdik. 70 kişiden oluşan bir Makedon Grup Edirne’mize geldi. Bu amaçla Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarına teşekkürlerimizi sunarım.

BÖYLE GÜNLERDE KÜLTÜREL ETKİNLİK ÇOK ANLAMLI   

Türkiye’de terör ortamının olduğu bir dönemde dost ve kardeş Makedonon  Heyetinin bir kültürün  etkinliği için ülkemize gelmesi  bunu önemsiyoruz. Buradan her tarafa iyi bir mesaj verdiğimizi sanıyorum. Bunun dışında da güzel bir gelişme oldu. Üniversitedeki Balkan Enstitüsü ile başında Prof. Dr. İskender Beyin bulunduğu  Arnavut kültür ve dil kurumu  enstitüsü ile Trakya  Üniversitesi bir protokol  imzaladı. Çalıştayımızın bunu sağlaması çok yararlı oldu. Diğer yandan Makedonya’nın ödüllü filmleri kipa AVM’ de gösterime sunuldu. Halk bu filmlere büyük ilgi gösterdi. 19 filmin arasında Makedonya’nın ödül almış filmleri yer aldı. Makedonlar kendi ülkelerini tanımlayan filmleri getirdiler. Burada önemli konferanslar oldu. Burada Makedonya’ya yatırım yapabilecek yatırımcılarımız için gerekli kolaylıkların sağlanacağı ifade edildi.  Böyle bir ekonomik köprüyü de sağladığımız için mutluyuz.

????????????????????????????????????

 

KONFERANSTA KONUŞMACILAR ÜLKELERİNİ TANITTI

Burada değerli konuşmacıların yer aldığı iki gün süren konferanslarımız oldu. Türkiye ile Makedonya arasındaki kültürel ilişkiler gündeme geldi. Göç sorunu tartışıldı. Burada Çanakkale’de  savaşan Arnavutlar gündeme geldi . Bilindiği gibi 1912 yılında  Osmanlı Devleti Balkanlardan  geri çekilmişti. Buna rağmen Arnavutların Çanakkale savaşına katıldıkları toplantıda gündeme geldi. Çanakkale’de şehit olan toplam 250 bin kişinin arasında 40 bin Arnavut’un bulunduğu ifade edildi. Arnavutların Osmanlı devletinin çağrısına koşarak geldikleri belirtildi. Yüz yıldan bu yana bunun gündeme getirilmediği ifade edildi.  Etkinliğin ikinci gününde Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden Alev Fatoş Parsa  sinemada göç olgusunu gündeme getirdi. Göçmen Kuşlar döndüler diye bir belgesel sunuldu. Burada Almanya’da yaşayıp Türkiye’ye dönen gurbetçiler anlatılıyor. Daha sonra 9 Eylül Üniversitesi Güzel sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi 1986 Bulgaristan ve 1999 Kosova Göçmenlerine kamerası ile şahitlik yapmış. 20 dakikalık belgesel sunuldu. Burada anlatılanlarda gözlerimiz doldu.  Ortak kültürümüz olduğunu gördük. Son olarak da TRT haber muhabiri görüntü yönetmeni belgeselci Berkan Çolak fotoğraflarla mübadele ile ilgili belgesel sundu. Daha sonra kapanış töreni oldu.  Burada Makedonya’dan gelenlere ve burada katkı verenlere berat sunuldu. Onlar da bizlere güzel hediyeler verdiler. Böylece dostça bir günümüz oldu. Daha sonra Makedonya’dan gelen dünyaca ünlü Tanec Folklor ekibi ile Karşıyaka folklor ekibi Saraçlar caddesinde folklor gösterilerini sundu. Bu gösteriler Edirnelilerin beğenisini kazandı. Gösterilerin ardından bir fotoğraf alırken onların arasında Edirnelilerin de yer alması dostluğu pekiştirmiş oldu. Bu tür etkinlikleri geliştirerek devam ettirmek amacındayız. Bu tür etkinlikler zor oluyor. Burada organizasyon olarak az hatalar oldu. Biz bu etkinliği nisan ayının sonunda yapmayı planlıyorduk.  Nisan ayının beşinde Makedonya’da genel seçim var. Kültür Bakanı Müsteşarının talebi doğrultusunda bir ay geriye almak zorunda kaldık” dedi.

????????????????????????????????????

 75 total views,  2 views today

Next Post

GAYTANCIĞOLU’ndan; Sinan ve Selimiye Vakfı soru önergesi

          CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu 16 Ocak 2015 günü Edirne Valiliği’nin internet sitesinden kurulduğu duyurulan Sinan ve Selimiye Vakfı ile ilgili olarak 7 Ocak 2016 tarihinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’a bir soru önergesi verdiğini ancak soru önergesine cevap alamadığı için aynı soru önergesini tekrar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp