Makina Mühendisleri Odasınca Asansörler Kontrol Edilecek

admin

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi, 18 Kasım 2008 ve 05 Kasım 2011 tarihlerindeki Resmi Gazete’de yayımlanan Asansör Bakım ve İşletme  Yönetmeliği gereği  A TİPİ MUAYENE KURULUŞU olarak Edirne Belediye Başkanlığı ile yaptığı protokolle Edirne’deki tüm asansörleri kontrol edecek.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Edirne yönetim Kurulu Başkanı Yaver Tetik yaptığı açıklamada “ Edirne Can güvenliğini açısından büyük bir önem arz eden bu kontroller konusunda tüm apartman ve site yöneticilerini Şubemize başvurarak kontrol için randevu almaya davet ediyoruz.

 

 

Yukarıda bahsi geçen yönetmeliğin  9. maddesinde Bina Sorumluları  asansörlerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli olarak ayda en az bir defa bakımcı asansör firmalarına bakımını yaptırmaktan ve  kullanıcıların can ve mal güvenliğinin tam olarak sağlanması amacıyla gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi için yılda bir defa A Tipi Muayene Kuruluşuna kontrolünü yaptırmaktan sorumlu tutulmaktadırlar.

 

Yine aynı  yönetmeliğin 11. maddesinde bina sorumlusunca kontrolüne izin verilmeyen veya asansör firmasının kontrole nezaret etmekten imtina etmesi nedeniyle kontrolü yapılamayan veya kontrol neticesinde can ve mal güvenliği açısından tespit edilen uygunsuzluklara yönelik gerekli düzeltme faaliyetleri gerçekleştirilmeyen asansör, yıllık kontrol yapılıncaya kadar veya gerekli düzeltme faaliyetleri tamamlanıncaya kadar hizmet dışı bırakılır denmektedir.

 

Ülkemizde maalesef asansörlerden kaynaklı çok fazla yaralanmalı ve ölümlü kaza meydana gelmektedir. Bu kazaları önlemenin en önemli yolu ise, asansörlerin yıllık periyodik kontrollerini A Tipi Muayene Kuruluşlarına yaptırarak tehlike yaratabilecek aksamları tespit ettirmek ve ivedilikle bu tehlikelerin giderilmesi sağlamaktır.

 

Bu bağlamda Makina Mühendisleri Odası Asansör Kontrol Merkezi bahsi geçen muayene hizmetlerini, tarafsız, bağımsız, her türlü mali ve siyasi baskıdan uzak olacak şekilde nitelikli ve tecrübeli ekibi ile gerçekleştirmektedir” dedi

AW000271

 173 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Müftlüğü İstişare Kurulu İşadamlarıyla Bir Araya Geldi

Emrullah Üzüm’ün Edirne Müftülüğü’ne atanmasıyla Edirne Müftülüğü tarafından oluşturulan İstişare Kurulu, Edirneli işadamlarıyla bir araya geldi. Margi Otel’deki Meriç Salonu’nda yapılan toplantıda, Kutlu Doğum Haftası dolaysıyla Edirne genelinde yapılacak etkinlikler için işadamlarından destek istendi. Edirne Müftlüğü tarafından oluşturulan İstişare Kurulu, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp