“Mazot vaatleri havada uçuşuyor”

admin

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, seçim öncesi üreticiye vaat edilen desteklerin seçim sonrasında unutulmaması gerektiğini söyledi. Vaatlerin havada uçuştuğunu ifade eden Ergin, Türkiye’deki mazot fiyatının yüksek olmasının üreticiyi etkilediğini belirtti.

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, Türkiye’nin farklı bir seçime gittiğini dile getirdi. Ergin, parti ve aday farkı olmaksızın herkes çiftçiye mazot desteği vereceğini söylediğini kaydetti.

Mazotun önemli bir girdi kalemi olduğunu anlatan Ergin, “Sadece üretim için değil, hasat, nakliye ve benzeri her aşamada mazot kullanılıyor. Türkiye’ deki çiftçi yüksek vergi oranları nedeniyle dünyada en pahallı mazotu kullanıyor” dedi.

Mazotun litre fiyatının 5 lira 70 kuruş civarında seyrettiğini aktaran Ergin, şöyle devam etti: “Bu günlerde mazotun litre fiyatı illere göre bir kaç kuruş farklılık gösterse de ortalama 5 lira 75 kuruş civarında. Sürekli zamlanıyor. Yazıyı yazarken mazota bir zam daha geldi. Seçim nedeniyle Özel Tüketim Vergisi’nden indirim yapılarak bu zam yansıtılmayacak. Seçimden hemen sonra bu zamlar tekrar fiyata yansıtılacak bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Mazot desteğine gelince, daha önce de yazmıştık. Hükümet,son 3 yılda mazot desteğinde 3 kez değişiklik yaptı. 2015 yılına kadar mazot ve gübre desteği ürün bazında ayrı ayrı ödenirken, 2016 destekleme kararnamesinde mazot ve gübre desteğini tek kalemde birleştirildi. Üreticinin ciddi kaybı oldu. 2017’de ise gübre desteği ciddi oranda azaltılarak dekar başına 4 lira ile sabitlendi. Mazot desteği ise tekrar ürün bazında farklılaştırıldı. Ekilen ürüne göre destek verilmeye başlandı.

“Yarısı devletten” sözü tutulmadı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın “biz mazotun yarısını çiftçiye ödüyoruz” sözü ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Konunun daha iyi anlaşılması için geriye dönük olarak bu konuda yaşanan gelişmeleri özetleyelim.

Başbakan Binali Yıldırım, 14 Ekim 2016’da İzmir Ödemiş’te “Milli Tarım Projesi”ni açıklarken “çiftçinin kullandığı mazotun yarısı bizden” demişti. O tarihte mazotun litresi 3 lira 70 kuruştu. Hükümet, 2017 üretim yılı tarım desteklerini 18 Ağustos 2017’de ancak açıklayabildi. Ödemesi de 2018 Şubat sonunda yapıldı.

Destek nasıl hesaplanıyor?

Destek, çiftçinin mazot alarak ekim yaptığı veya hasat yaptığı dönemde değil, bir yıl sonra ödeniyor. Yani, 2017 yılında mazot kullanılarak ekilen, hasat edilen ürünün mazot desteği 2018’de ödeniyor.

Hesaplama yapılırken öncelikle ürün bazında ortalama mazot kullanımı belirleniyor. Yani pamuk eken bir çiftçi ortalama ne kadar mazot kullandığı belirleniyor. Bunun doğru belirlenmesi çok önemli. Ankara’da masa başında yapılan hesaplamalar genellikle gerçeği yansıtmıyor.

İkinci aşamada 2017 yılı ortalama mazot fiyatı hesaplanıyor. Yani 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki ortalama mazot fiyatı belirleniyor. Bu ortalama fiyat kullanılan ortalama mazot miktarı ile çarpılarak mazot gideri bulunuyor ve bunun yarısı çiftçiye ödeniyor.

Diyelim ki pamuk eken bir çiftçi ortalama dekar başına 20 litre mazot kullanıyorsa ve 2017 yılı için hesaplanan ortalama mazot fiyatı da 3.5 lira ise toplamda 70 liralık mazot kullanmış kabul ediliyor. Bunun yarısı olan 35 lira dekar başına destek olarak çiftçiye ödeniyor.

Fakat, mazot miktarı veya fiyatı eksik, yanlış hesaplandığında çiftçi çok daha az destek alıyor.Nitekim 2017 yılı için yapılan hesaplamalarda çiftçinin aldığı destek, kullandığı mazotun yarısından çok daha az oldu.

Özetle, çiftçiye mazot desteği, 20 yılı aşkın bir süreden beri hep gündemde oldu. Genellikle seçim öncesinde çok hararetli tartışmalara konu oluyor. Seçimden sonra verilen sözler unutuluyor. Çiftçi yüksek mazot fiyatıyla baş başa bırakılıyor.”

 112 total views,  2 views today

Next Post

Saadet Partisi adayları İpsalalı seçmenle buluştu

Saadet Partisi Edirne Milletvekili adayları Ali Demirkıran ve Mansur İriş, İpsala İlçesini ziyaret ederek seçmenle buluştu. Saadet Partisi adaylarının ziyaretinden memnun kalan, çeltik diyarı seçmenleri “artık değiştirme zamanının geldiğine biz de inanıyoruz ve değiştireceğiz, inşallah” dediler. Gündüz yapılan esnaf ziyaretlerinden sonra akşam da Saadet Partisi İpsala İlçe Teşkilatının iftar programına […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp