MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN, öğretmenler ile bir arada

admin

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Geleceğin Mimarı Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Edirne’ye gelen MEB Müsteşarımız Doç. Dr. Yusuf Tekin, ilimiz öğretmenleri ile bir araya geldi.

Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen buluşmada Müsteşarımıza MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aytekin, MEB Teftiş Kurulu Başkanı Atıf Ala, MEB Müsteşarlık Müşaviri Dr. Ahmet KIZILKAYA, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hüseyin Kaya ile MEB Müsteşarlık Özel Kalem Müdürü Abdulkadir Özkan eşlik ederken, programa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcıları, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri ile Edirneli öğretmenler katıldı.

Program, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yapmış olduğu konuşmasında: “Ben evlad-ı fatihanım! Meskun olduğum topraklardan sürüleli 100 yıl oldu. 100 yıldır yüzüm gülmez kardeşim. Hüznümü tarif edemem sana, bebeğimi yol üstünde bir çalının ardında bıraktım. Sesi 100 yıldır yankılanır durur. Razgat’tan, Prizren’den, Kosavadan duyulur. Ah! Ohri, Gostivar, Üsküp… Alaca Camii! Nakşında bir desen olaydım. Desenler içinde kaybolaydım.

Ben evlad-ı fatihanım! Selanikten arşa çıkan çığlıkların sesiyim. Kırcaali’den esen rüzgârın nefesiyim. Şimdi nerde ovalarım dağlarım! 100 yıl olmuş görmemişim, bahçelerim bağlarım! Ben evlad-ı fatihanım! Meğer ben doğmadan fermanım! 100 yıldır acıyı yar eylemiş bana. 500 yıllık kullarımı serdar eylemiş bana. Bu ne hazin sahnedir ya Rab! Kime kalmış meydan! Bir hainin kılıcından can veriyor canan.

Ben evlad-ı fatihanım! Yanık şarkılar söylemiş dilim, minaresinden kan damlayınca mabedimin; girmeden Murat Paşa Cami’ne, Kurşunlu Han’da yıkanmış ellerim. Ben evlad-ı fatihanım! Ağıtlarım, ağlatır, dillerim söyletir benim.

Ben evlad-ı fatihanım! 100 yıldır Başçarşı’da gezmekte ayaklarım. Gövdem Taş Köprü’de asılı durur. Saat Kulesi’nde Üsküp’ü sayıklarım.  Ben evlad-ı fatihanım! Tek minareli bir diyardanım.

Ben evlad-ı fatihanım! Akıncı cedlerimin bıraktığı ildenim. Üsküp Dağlarında filiz veren gül benim. Her karış toprağımın çizgisi var alnımda. Vardar’ın sularında yıkanmıştır tenim.

Sayın Müsteşarım; Sultan birinci Murat’ın fethine mazhar olan, Fatih’in doğduğu ve eğitimini aldığı, İstanbul’un Fethinde rol oynayan Medeniyetin kurulduğu, Erzurumlu Şükrü Paşa’nın Balkan Savaşlarında canını siper edip düşman önce beni almadan bu toprakları alamaz dediği, Sultanlar Şehri Şehirler Sultanı, Evlad-ı Fatihan diyarı Edirne’ye hoş geldiniz.

Zatıalilerinizi Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye’nin minarelerinin ve kubbesinin gölgesinde serhat şehrimiz Edirne’de ağırlamaktan gurur duyuyoruz.

“Geleceğin Mimarı Öğretmen” projesinin ilkini Edirne’de gerçekleştirip bizleri ve öğretmenlerimizi onurlandırdığınızdan dolayı teşekkür eder saygılarımı arz ederim.” Dedi.

İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ın konuşmasının ardından, MEB Müsteşarımız Doç. Dr. Yusuf Tekin’in özgeçmişi okundu ve Müsteşarı konuşmalarını yapmak üzere sahneye davet edildi.

Müsteşar Doç. Dr. Sayın Yusuf Tekin, yapmış olduğu konuşmasında Edirne’de yaşamanın, Edirne’de öğretmenlik yapmanın ayrıcalıklı, istisnai bir durum olduğunu söyleyerek, Edirne’de görev yapan öğretmenlerimizin bu durumun bilincinde olmaları gerektiğini ifade etti.

Yaklaşık 5 yıl gibi bir süredir Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığı görevini sürdürdüğünü belirten Müsteşar, bu süre içerisinde hemen hemen Türkiye’nin tüm illerinde bu ve buna benzer toplantılar düzenleyerek öğretmenlerle bir araya geldiklerini ve sohbetler gerçekleştirdiklerini, fikir alışverişinde bulunduklarını, bu fikirleri ve önerileri not alarak hayata geçirdiklerini söyledi.

Konuşmasının başında Millî Eğitim Bakanlığının çalışmaları hakkında paylaşımlarda bulunacağını, ardından da programın soru-cevap ile devam edeceğini ve öğretmenlerimizin sorularını not alacağını belirten Sayın Müsteşarımız, programın verimli olacağını temenni ettiğini söyledi.

 

Müsteşar konuşmasının devamında: “Öğretmen arkadaşlarımızın fikirlerini alma hususunda ilk defa bir uygulama yapmıyoruz. Daha öncede öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini değiştirme sürecinde öğretmen arkadaşlarımızın görüş ve önerilerini aldık ve yaklaşık 10 bin öğretmen arkadaşımız fikirleriyle bizlere ciddi katkılar verdi. Sahada çalışan siz değerli öğretmen arkadaşlarımızın problemlerin çözümüne yönelik fikirleri bize son derece faydalı olmaktadır.

Yeni olan bir şey değil, bütün eğitim-öğretim sistemine ilişkin, bütün Devlet Kültürünün, Kamu Kültürünün, Devlet önceliklerinin, gelecek kuşaklara taşınması ile ilgili olarak her dönem her ortamda öğretmen ve öğretmenlerin cabaları, düşünceleri ön plana alınmıştır. Cumhuriyetin devrim anlamındaki vasıfları, öncelikleri, gelecek kuşaklara aktarılmak için sürekli öğretmenler üzerinden başlayarak yürümüş bir süreç; biz de bu anlamda öğretmenlerimizi sadece öğrencilerimize matematik, kimya öğreten birer birey olarak görmüyoruz, biz öğretmenlerimizi öğrencilerimize neslimizi gelecek kuşaklara inşa edecek birer birey olarak görüyoruz ve öyle yaklaşıyoruz. Bu anlamda da bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içerisinde, öğretmenlerimizin bu misyona uygun olarak, hem toplumsal statüleri hem çalışma koşulları bu hedefe uygun bir şekilde dizayn edilsin diye çaba sarf ediyoruz.

Bütün düzenlemelerimizde temel referans olarak öğretmenlerin refahını, sağlıklı ve huzurlu bir ortamda çalışabilmesini temel prensip olarak aldık. Bütün bunların devlet politikası haline gelmesi gerekiyor dedik. Millî Eğitim Bakanlığımız ve Hükümetimiz öğretmenle ilgili, öğretmenlerimizin neleri nasıl yapacağını bir resmi vekisaya döksün diyerek Öğretmen Strateji Belgesi oluşturduk. Ardından bu strateji belgesine uygun bir şekilde öğretmen yeterlilikleriyle ilgili konular kamuoyunda çok tartışıldı, konuşuldu, bütün bunları sizlerle paylaştık.” Dedi.

Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlilik çalışmasının yayımlandığını belirten Sayın Müsteşarımız, bu çalışmaların hazır aşamasında tüm eğitim paydaşları ile paylaşıldığını belirterek, öğretmenlerimizin bu çalışmayı Bakanlığımız web sayfasından indirerek incelemesini ve varsa çalışmaya ilişkin fikirlerini Bakanlığımıza iletmesini istedi.

Müsteşar konuşmasında, Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılan çalışmalar hakkında öğretmenlerimizin sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesi için, çalışmalara ilişkin bilgileri Bakanlık dışı kaynaklardan değil Millî Eğitim Bakanlığımızın yayımlamış olduğu resmi kaynaklardan edinmelerinin önemini vurguladı ve öğretmenlerimizin yayımlanan çalışmalara ilişkin düşüncelerini kendisi ve Bakanlıkla paylaşmalarını istedi.

Program, söyleşi ortamında gerçekleşen soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Programın ardından İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt tarafından MEB Müsteşarımız Doç. Dr. Yusuf Tekin’e, Edirne’ye teşrifleri anısına hediye takdiminde bulunuldu.

 

 253 total views,  2 views today

Next Post

MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin Edirne'de eğitim yöneticileri ile bir araya geldi

Edirne Halk Eğitim Merkezi ve ASO Mimar Kemaleddin Çok Amaçlı Salonnu’nda gerçekleştirilen program, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizin manevi huzurunda Saygı duruşunda bulunması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Programa, MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp