Meclis Üyeleri Seçimi Tamam

admin

fikri_yalin_koseEdirne’de CHP Belediye Başkan adayının belli olmasının ardından partilerin belediye ve il genel meclis üyelerinin sıralaması da belli oldu. Bilindiği gibi, 18 Şubat siyasi partilerin meclis üyelerini belirlemesi için son gündü. Partiler il yöneticileri, belediye başkan adayları ile bu listelere son şeklini verdi. Kesinlik kazanan listeler 18 Şubat Salı günü mesai bitiminde Seçim Kuruluna teslim edildi. Daha sonra da basına duyuruldu. Meclis sıralamaları daha önceki seçimlerde olduğu gibi, yine partililer arasında tartışmalara neden oldu. Partililerin ifadesine göre o listelerde bulunmaması gerekenlerin yer bulduğu gibi mecliste yararlı olabilecek, olması arzulanan partiye büyük hizmeti olan kişilerin listelerde yer almaması, veya son sıralarda seçilemeyecek yerlerde olması partilere sıkıntı yaratacak gibi görülüyor. slında bu sorunun köklü çözümü daha çok katılımla, parti üyelerinin de oy kullanacağı eğilim yoklaması ile belirlenmesi itirazları büyük oranda azaltır.

İlçelerde meclis üyelerinin eğilim yoklaması ile belirlenen sıralamalarda listelere karşı itirazlarının daha az olduğunu görüyoruz.

Edirne merkezde her ne hikmetse, daha önce belediye meclisi üyeleri ile il genel meclisi üyeleri sıralamasının eğilim yoklaması ile yapılması kararlaştırılmasına karşın, Genel Merkez kararı ile bu uygulamadan vazgeçildi.

Partililerin meclis üyesi sıralamasındaki esas itirazının nedeni burada odaklanıyor. Parti Yönetim Kurulları ve Belediye Başkan adayının onayı yerine, bu sıralama parti üyelerinin katılımı ile sağlanmış olsaydı,kimsenin başı ağarmayacaktı. Listelere göz attığımızda belediye meclisi ve il genel meclisi gibi şehrimizde çok önemli görevleri üstlenen kimselerin sıralanmasında o göreve layık olanlardan ziyade, siyasi ve oy dengeleri dikkate alınarak sıralama yapılmış görüntüsü veriyor. Bu durum seçimi nasıl etkileyecek.

Seçilip meclise geldikleri zaman üyeler bu yükü nasıl kaldıracak. Görevlerini yeterince yerine getirebilecekler mi? Yoksa daha önceki seçimde gördüğümüz gibi bazıları kararlarda sadece parmak kaldırıp onaylayan türden mi olacak.

Ayni şekilde İl Genel Meclis üyeliği de önemli bir görev bölgemize yapılacak yatırımlarda dengeli dağılımı sağlayacak. Kısaca bölgemizin parlamentosu konumunda olan kimseler.

Böyle görevlere gelecek kimselerin özenle seçilmesi belediye başkanının görevini de rahatlatacaktır.

Bu duruma ne kadar özen gösterildi seçime sonrasındaki uygulamaları ile göreceğiz. İl Genel Meclisi üyelerinin sıralamasında da ilçeler merkezin aksine daha geniş katılımla partililerin katkısı ile meclis üyelerini belirledi. İlçelerdeki itirazlar yok denecek kadar az oldu. Özellikle CHP bu soruna köklü çözüm bulması gerekir. Bir yandan halkın iradesine sahip çıkacak, bunu yerine getirmeyen partilere tavır alacaksın, diğer yandan ayni şeyi kendin yapacaksın.

Bu parti üyelerine, tabanına karşı güvensizlik olmuyor mu?

Listelerde bir dikkati çeken durum ise, kadın üyelerin listelerin son sıralarında yer alması. Partiler, belediye meclislerinde kadınlar için kontenjan belirliyor. Parti örgütleri bu görevlerini kadınları seçilemeyecek sıralara koymakla yerine getiriyor. Bu inandırıcı olmuyor. Ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınlarımıza haksızlık oluyor.AK Partinin belediye Meclisi listesinde üst sıralarda yer bulan adaylara bakıyorum iki, altı, sekiz, onbir ve onikinci sırada bayan adaylar yer almış. CHP belediye meclisi listesinde ise ikinci,on yedinci ve yirmi birinci sırada bayan meclis adayları yer bulabilmiş durumda. DSP meclis listesinde ise birinci, üçüncü ve dördüncü sıralamada bayanlara yer verilmiş. İl Genel Meclislerinde ise CHP ve MHP dışında bayan üyeler yok. Öyle sanıyorum kadınlar İl Genel Meclisi üyeliğinde seçilemeyeceklerini bildikleri için başvuran olmamış. Sadece CHP İl Genel Meclisinde dördüncü ve son sıraya bayan üyeler bulunuyor. MHP İl Genel Meclisi sıralamasında yine 2. Sırada bayan üye yer alıyor. Bu sıralamalarda kadın üyelere yapılan haksızlık, partilerin kontenjanlarının bayanlarda son sıralarda kullanılması parti yönetimlerince çok iyi değerlendirilmesi gerekir. CHP’nin belediye meclis üyeleri sıralamasına bakıyorum son beş sırada kadın üyeler bulunuyor. Erkeklerin sıralamalarda yerlerini bayanlara bırakmaya alışmaları gerekir.

 36 total views,  2 views today

Next Post

İlçe Belediye Başkanlarından Yatırım Talebi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun Edirne AK parti İl Merkezinde yapılan toplantısına katılan Süloğlu Belediye Başkanı Erol Atik ile Lalapaşa Belediye Başkanı Ali Osman Uzman gazetemiz Koordinatörü Fikri AK’a yaptığı özel açıklamada, Çevre Orman Bakanı Veysel Eroğlu’ndan ilçelerine yardım yapması talebini ilettiklerini belirttiler Süloğlu Belediye Başkanı Atik konu ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp