Medeni kanunun yıldönümünde nikâhsız gençlere nikâh

admin

Edirne Belediyesi nikah salonunda düzenlenen toplantıda medeni Kanununu kabulünün 89. Yıldönümü kutlandı. Buradaki toplantıya  Belediye Başkan Yardımcıları Ertuğrul Tanrıkulu, Çiğdem Gegeoğlu, Belediye Meclis üyeleri  Mehmet Özçuhacı,Aydın Koruyan, Erkan Makas Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı  Mine Hepgüllü, Edirne Barosu Yönetim Kurulu Üyesi  Av Tülin Kutlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Eşi, Berrin Gürkan ile bugüne kadar nikahsız olarak yaşayan  Çiçek Örnekli, Ali sert çifti katıldı.  Toplantıda söz alan Tanrıkulu; “Bugün Türk Medeni Kanunun kabulünün 89.  yıldönümü böyle önemli bir günün öncesinde çok acılı günler yaşıyoruz. Bu acılara Belediye Başkanımız Recep Gürkan çok duyarı davranıyor ve şiddetle kınıyor. Bu acı olay karşısında tüm Edirne halkı infial halinde. Biz medeni kanununu kabul gününde hem bu günü kutlamak, hem de kadına şiddete tepki göstermek için burada toplandık. Edirne’de dezavantajlı mahallelerimiz var, bu mahallede yaşanan vatandaşlarımız nikahlanmayı bazı sorunlardan dolayı yerine getiremiyor. Bugün burada sembolik olarak Çiçek Örnekli(21) ile Ali Sert’in(26) resmi nikâhını  kıyacağız. Cumhuriyet kadınlarımızın yöneticileri ve Belediye Başkan yardımcılarımız, Belediye Meclis üyelerimiz ve belediye Başkanımızın eşi Berrin Gürkan ve diğer konuklarımızla burada nikahsız yaşayan  çifte  resmi nikahında şahitlik yapacaklar.

MEDENİ KANUNUN KABULU (1)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Mine Hepgüllü, böyle önemli bir günde burada bir arada olmanın mutluluğu içinde  olduklarını belirterek, medeni kanunun kabulünden bu yana 89 yıl   geçtiğini  belirterek “bize bu hakları sunan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere  emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız. Aradan bu kadar süre geçmesine karşın günümüzde kadın hala şiddete uğruyorsa Mersin’de olduğu gibi vahşice öldürülüyorsa biz bu şiddete hayır diyoruz” dedi.

MEDENİ KANUNUN KABULU (4)

 

 

 

 

 

 

 

CHP Belediye Meclis Üyesi Erkan Makas yaptığı kısa konuşmada kadına yönelik şiddete hayır dedi.

Daha sonra söz alan Edirne Barosu’nda Kadın Hakları Komisyonunda görev yapan Av.Tülin Kutlu kadın hakları ve bu hakların kullanılmasına yönelik açıklamalarda bulundu.

MEDENİ KANUNUN KABULU (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra Çiçek Örnekli –Ali Sert çiftinin resmi nikahları kıyıldı. Nikahı Belediye Başkan Yardımcısı Tanrıkulu  kıydı.

Eşlerin nikah şahitliklerini   Belediye Başkanı Gürkan’ın   eşi Berrin Gürkan, Belediye Başkan Yardımcısı  Çiğdem Gegeoğlu, Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Özçuhacı,  Aydın Koruyan  Erkan Makas  ile   Mine Hepgüllü yaptı. Nikâhın ardından eşlere hediyeler sunuldu.

MEDENİ KANUNUN KABULU (2)

 2 total views,  2 views today

Next Post

Projelerle kamuoyunun karşısına çıkıyor

Yüksek Makine Mühendisi DSİ XI. Bölge eski Müdür Yardımcısı,  bölge sorunları konusunda uzman olan Hüseyin Erkin; CHP’den  Edirne Milletvekili aday adaylığını, Meydan Cafe’de düzenleyeceği basın toplantısı ile kamuoyuna açıklıyor.                     Erkin bugün saat 10.00 düzenleyeceği basın toplantısı ile ilgili olarak; “Edirne […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp