Mehmet Özcan “Her Şey Devletten Beklenmemeli”

admin

KEŞAN BELEDİYE  BAŞKANI  MEHMET ÖZCAN: YAŞAM DESTEK ÜNİTESİ İÇİN SADECE DEVLETTEN

BİR ŞEYLER BEKLEMEK DOĞRU DAVRANIŞ DEĞİL:

Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan ve daire amirleri, 13 Mayıs 2013 Pazartesi günü, Ortopedik Engelliler, Zihinsel Engelliler ve Engellileri Koruma derneklerini ziyaret etti.

İlk olarak Keşan Engellileri Koruma Derneği’ne giden ve burada Başkan Fatma Öz ile görüşen protokol, daha sonra Keşan Ortopedik Engelliler Derneği Parkı’nda, Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı Taner Aykut ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez ile görüştü.

 

Burada engelli derneği başkanları ve üyelerine yönelik bir konuşma yapan Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı, engelliler için önemli olanın istihdam ve eğitime yönelik çalışmalar olduğunu vurguladı.

Engelliler için tüm kurumların ortak paydada buluşması gerektiğine işaret eden Dınkırcı, bir insan için yarının bilinmez bir süreç olduğunun herkes tarafından bilinmesi gerektiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, engellilik olgusunun doğum öncesinde ve doğum sonrası çevre faktörlerinin etkisi ile oluştuğunu anlattı.

Doğum öncesinde engellilik oranı azaltılabilecek faktörlerin bulunduğuna işaret eden Özcan, hamilelikte genetik bozuklukların tespit edilebildiğine vurgu yaptı.

Akraba evliliklerinin zararlarının çok iyi halka anlatılması gerektiğini belirten Mehmet Özcan, “Engeli sayısını artıran en büyük faktörlerden birisi trafik kazaları. Bir diğer büyük faktör de farkında olmadan kirlettiğimiz çevremiz. İş dönüp dolaşıp toplumun ortak gelişmişliğine dayanıyor. Şimdi Ergene Nehri’ni düşünün. Böyle bir nehirden suladığımız tarım alanları ve ürettiğimiz ürünler ne kadar sağlıklı? Acaba ne kadar engelliliğe neden oluyor buraları? Suçlu yine biziz. Her şeyi yapıp sonucu Allah’a havale etmek olmaz. Tabi ki her şey Allah’tan. Ancak Allah da bize olumsuzlukları engellemek için akıl vermiş.” dedi.

 

Özcan, “Eğer sosyal bir devletsek, noksanlarımızı yaşam destek ünitesi ile gidermemiz lazım. Bu konuyu tekrar tekrar söylüyorum. Planlamalarda Yaşam Destek Ünitesi için alan ayrılmış olmasıdır. Karar verecek olan kurum işi yapma niyetine girdiğinde gerekli istimlak kararlarını alarak çok rahat işe başlayabilir. Burada bir yumak var ancak ipin ucunu nereden çekeceğimize iyi karar verirsek gerisi çorap söküğü gibi gelir.” şeklinde konuştu.

Sadece devlet yetkililerinden Yaşam Destek Ünitesi ile ilgili mesafe kat etmesini beklemenin doğru bir davranış olmadığına vurgu yapan Mehmet Özcan, ilçedeki tüm idari, siyasi ve sivil toplum örgütlerinin ilgili yerlere baskı kurması gerektiğini bildirdi.

Yaşam Destek Ünitesi ile ilgili ciddi bir mesafe kat edildiğine işaret eden Özcan, Keşan’ın gündeminin en önemli konuları arasında bu ünitenin yer aldığını ifade etti.

 

Mehmet Özcan, şöyle konuştu: “Ölüm haksa ve arkada özürlü bir nesil bırakılacaksa birileri bu duruma el atmalı. Eğer sosyal devletsek bu duruma devlet el atmalı.”

Ziyaret görüş alışverişinde bulunulması ile sürdü.

DSC_0757

 

 159 total views,  2 views today

Next Post

Anadolu Öğretmen Lisesi TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergi Açılışı

Fuarın açılışını Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Çakırlar, Şube Müdürleri Hasan Boz , Ahmet Yaraşır , Okul Müdürü Yusuf Göksel birlikte yaptılar. Fuara Okul Müdürleri , Öğretmenler , öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı. Okul Müdürü Yusuf Göksel fuarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. “Milli Eğitim Bakanlığımız ile Türkiye Bilimsel ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp