Mehmet ÖZCAN’dan KADINLAR GÜNÜ Mesajı

admin

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Özcan, mesajında, kadınların üretken ve yaratıcı güçleriyle kamusal alana, üretime, yönetime ve yaşamın tüm alanlarına katılma olanağına kavuştuğunu ifade etti.

Keşan Belediye Başkanı Opr. Dr. Mehmet Özcan, mesajında şunları kaydetti:“Kadın hakları alanındaki ilerlemelere karşın, dünyada da en fakir ve eğitim almamış insanların çoğunluğunu kadınların oluşturması, kadınların önemli bir kısmının halen şiddetle karşılaşması, erkeklere göre daha az ücretle çalıştırılması ve kadınlara hak ettikleri değerin verilmemesi gibi sorunların süregelmesi düşündürücüdür.Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak, kadın-erkek tüm yurttaşlarını hak ettiği yaşam düzeyine kavuşturmak hedefiyle Yüce Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, kadın hakları alanında gurur verici atılımlar gerçekleştirmiştir.Türk aydınlanmasında, kadının toplumsal statüsünün yükseltilmesini tüm ulusun yüceltilmesiyle eşdeğer tutan Atatürk, devrimlerle Türk kadınının dönemin koşullarına göre birçok gelişmiş ülkede bile görülmeyen haklar elde etmesini sağlamıştır.Kadınlarımızın karar alma süreçlerinin dışında bırakıldıkları, ayrımcılık, baskı ve şiddet içeren uygulamalarla karşı karşıya kaldıkları üzüntü veren gerçekler olarak karşımızda durmaktadır.Kadınlarımızın kendi sorunlarına sahip çıkmaları, toplumun temel ögeleri, birey ve anne olarak yaratıcı güçlerini ortaya koyarak, daha iyi bir yaşam düzeyine ulaşmak için çaba göstermeleri çağdaş Türkiye özleminin gerçekleştirilmesinin ön koşuludur. Kadınların ekonomik, toplumsal, kültürel ve siyasal yaşamda hak ettiği yeri edinmesi ve cinsiyetten kaynaklanan eşitsizliğin tümüyle ortadan kalkması, devletlerin yanı sıra, uluslararası örgütlerin ve eşitsizliği yazgı olarak görmeyen bireylerin çabasını gerektirmektedir.”

Özcan, mesajının sonunda şunları ifade etti: “Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

 65 total views,  2 views today

Next Post

Gürkan; "Her gün kadınlar; her gün insanlığın günü olmalı"

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Sadece bugün değil her gün kadınların günü, her gün insanlığın günü, her gün sevginin ve hoşgörünün günü olmalı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez.” Dedi.             Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp