Merak Ettiğimiz Akil İnsanlar

admin

Aylardır Türkiye gündeminde olan “Akil İnsanlarımızın”  Marmara Bölgesi ekibi ile görüşme imkânımız oldu.

Aralarında filmleri ile yakından tanıdığımız Hülya Koçyiğit hanımefendi ve Mithat Sancar, Mustafa Armağan, Ali Bayramoğlu’nun bulunduğu Akil zatlar. Margi Otel’de mahalli basın karşısına çıktı.

Akiller bu toplantıda kendilerince neden bu görevi kabullendiklerini açıkladılar. Yıllardır terörle cebelleşen ülkede barış umudu yaratacak bir girişime sessiz kalmalarının mümkün olamayacakları bu duygularla akillik görevlerini kabul ettiklerini, aslında kendilerini akil kabul etmediklerini, halka akıl vermenin ötesinde akıl aldıklarını savundular.

Yoğun emniyet gözetimi altında bir toplantıya tanık olduk. Toplantı öncesi otelin çevresinde barikatlar oluşturuldu. Edirne gibi uygar, çağdaş insanların yaşadığı bir ilde bu uygulamayı herkes gibi ben de yadırgadım. O barikatın dışında yüzlerce insanımız ellerinde Türk Bayrakları ile Akil İnsanlarımızı kınayan onlara bu görevi verenleri protesto ettiler.

Başka illerde medyanın görüntülemede izin verdiği oranda görebildiğimiz manzaranın bir benzeri Edirne de yaşandı. Otel içinde yoğun güvenlik altında bulunan akillerin bu tepkiden haberi olup olmadığını bilmiyoruz.

Toplantıda basın mensuplarınca akillere çeşitli sorular yöneltildi. Bunların büyük bölümüne kaçamak cevap verdiler. Kendilerine, PKK’nın çekilmesinden sonraki durum, bu örgüt mensuplarının çekilip çekilmedikleri konusunda endişelerin olduğu sorusuna akillerin verdikleri cevaplar da inandırıcı olmadı. Kendilerinin bu konuda bilgi sahibi olmadığı ifade edildi.

Şehit Ailelerinin bu Akil hareketi konusunda tepkileri sorusunu yanıtlayan Koçyiğit, Şehit Ailelerinin duyarlılığını anladığını,acılarını paylaştığını fakat ülkenin bugün için barışa ihtiyacı olduğunu, bunu en başta Şehit Ailelerinin talebi olduğunu yansıtan filmlerinde olduğu gibi duyguların ön planda olduğu bir konuşma yaptı.

Gördüğüm kadarı ile Koçyiğit bu görevde olmasına karşın kafasında bazı soruların olduğu bu endişelerinin ön plana çıktığı izlenimi edindim.  Bir saat devam eden toplantının son dakikalarında akillere sorulan bir soru içinde yer alan “Siz akıllar olarak, yurdun dört bir yöresinde “akıl hocalığı” yapıyorsunuz. Sizi bu göreve getirenler özellikle gurup toplantının yapıldığı Salı günlerindeki konuşmalarında, siyasi parti liderlerine yakışmayan bir üslup kullandıkları bu durumun kendilerinin çalışmasını nasıl etkilediği konusundaki soruya Akiller, İktidar partisi başta olmak üzere siyasilerin bu tür sert üslubunun barış ortamının olumsuz etkilediği, gittikleri yörelerde halkın da bu yönde şikâyetlerin yoğunlaştığını söylemeleri de ilginçti.

Özet olarak belirtmek gerekirse, Akiller toplantısından farklı bir beklentim yoktu sıradan bir toplantı olacağını umdum. Beklediğim gibi de çıktı. Öyle akılda kalabilecek konuşmalara tanık olmadık. Toplantılar konusunda daha sonra raporlara işlenecek notların alındığı söylendi. Fakat Akil İnsanların toplantı sırasında not aldıklarına tanık olmadım. Belki gurubun dışında biri not almış olabilir.

Bugüne kadar defalarca düşman işgaline uğrayan bir ilde yaşayan bölge insanını milli beraberliğe duyarlılığı konusundaki sorulara da Akiller’den tatmin edici cevap alamadık.

Akiller arasında Trakya’dan birinin yer almaması da toplantıda eleştiri konusu oldu.

Bunlar yine  beylik sözcüklerle geçiştirildi.  Tekirdağ ziyareti ile Akillerin görevleri son bulacak. Daha sonra izlenimlerini başta TMMM Başkanı olmak üzere yetkililere rapor verilecekmiş. Bunun ne derce sorunu çözümde etkili olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.” Dağ fare doğurdu” sözünün gerçekleşip gerçekleşmediğini öğreneceğiz. Bu arada belki Akillerle uygulanan “Cambaza Bak” yöntemi ile başka sorunlar göz ardı edileceği endişemi de belirtmek isterim dilerim yanılmış olurum

————————————————————————————-

EVRAKLARI YAK

Muhasebeci Dursun patronu olan Temel’e sorar,”Efendim fabrikaya ait süresi dolmuş çuvalla evrak bulunuyor, bunlar çok fazla yer kaplıyor. Ne yapalım” der. Patron Temel” Hepsini yakın” diye emreder.

Dursun” Emredersiniz patron” diyerek odadan çıkar. Bir süre sonra patronu dursun, arkasından seslenir. “ Dursun hiç ummadığımız bir anda bir süre sonra bu evraklar lazım olabilir. Sen en iyisi, bu evrakların fotokopilerini çekip ondan sonra yak” der.

 

 

 187 total views,  2 views today

Next Post

Bir Devir Kapandı Edirne Kazandı

  Edirne Ticaret Borsası seçimlerinin galibi Özay Öztürk ve ekibi oldu.  İki listenin yarıştığı Borsa seçimleri Özay Öztürk ve Eski Başkan Mustafa Yardımcı arasında geçti. Üyelerin 474 oyundan 235’inin oyunu alan Özay  Öztürk  Ticaret Borsasının yeni başkanı oldu. Rakibi Mustafa Yardımcı ise 220 oyda kaldı. Dün sabah saat: 09.00’da başlayan […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp