Meriç 1.Tarım ve Hasat şenliği

admin

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-1

 

 

 

 

 

 

 

Meriç ilçesinde bu yıl birincisi düzenlenen 1Tarım ve Hasat Şenliği 22 Ekim tarihinde gerçekleşti. Festivale  Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,Meriç Kaymakamı Ali İhsan Başak, Meriç Belediye Başkanı  Nihat Yörük İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman,Enez Belediye Başkanı  Abdullah Bostancı, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Müjdat Kahve ,Meriç, Küplü,Subaşı Belediye Meclis Üyeleri ,Meriç Ziraat Odası Başkanı, Köy Muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tören yeni yapılan Hükümet Konağı önünden başlayan protokol geçişi ile başladı. Edirne Belediye Bandosu ve İpsala Belediyesi Mehter Takımı protokol yürüyüşüne katıldı. Törene katılanlar oradan belediye önündeki Atatürk Anıtı önüne geldi. Meriç Kaymakamı Ali İhsan Başak ve Belediye Başkanı Nihat Yörük anıta çelenk koydu. Daha sonra Edirne Bandosu eşliğinde saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-4

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Meriç Belediye Başkanı Yörük konuşmasında şunları kaydetti, “ 1 Tarım ve Hasat şenliğine katıldığınız için teşekkür ediyorum. Bizler birlikteliğimizi pekiştirmek çiftçilerimizin ürettiği malların değerinde satılmasını, aynı zamanda bölgede üretilen malların neler olduğunu ilk kez basın yoluyla tüm halkımıza ve ülkemize tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu önde yaptığımız çalışmalar doğrultusunda bu etkinliği gerçekleştirmemizde kaymakamımız bize çok destek verdi kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE BELEDİYE BANDOSU ETKİNLİĞE KATILDI  

Bu arada Ziraat Odası Başkanımız ve muhtarımıza ve basınımıza da şükranlarımı sunuyorum. Biz belediye başkanları sadece yol, su elektrik için göreve gelmedik. Bizler aynı zamanda halkımızın sosyal etkinliklerine, kültürel amaçlı etkinlikler de yapmamız gerektiği inancındayım. Biz ilk kez böyle bir amaç doğrultusunda yaptığımız çalışmada bizlere destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bu arada Edirne Belediye Başkanımızın gönderdiği bandomuz ve İpsala Belediye Başkanımız tarafından etkinliğimize gönderilen Mehter gurubu için teşekkürlerimizi sunarım.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şenliğimizde ilk kez üreticilerimizin ürünlerini sergilediği bir stant açtık. Oraya ilgi gösteren üreticilerimize de şükranlarımı sunarım. Bize destek verdiler.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meclis üyelerimiz de bu etkinliğe destek verdiler. Onlara da minnettarım. Bu etkinlik devam edecek ilk kez bu şenliği düzenledik. Hatalarımız olabilir.

Biz bu hatalarımızı azaltmaya çalışacağız. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Meriç Kaymakamı Ali İhsan Başak bilindiği gibi bir süre önce devletimizin milletimizi cumhuriyetimizi aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş milletin silahlarını halka doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuştur.

Ancak Aziz milletimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sokaklara dökülerek bu hain girişimi başarısızlığa uğrattı. Böylece bir demokrasi destanı yazdı.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-7

 

 

 

 

 

 

 

 

MERİÇ İLÇESİ İLDE ÇELTİK ÜRETİMİNDE İKİNCİ SIRADA   

Bu vesileyle hayatlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı gazilerimize ise acil şifalar diliyorum.

Bugün burada birinci Tarım ve Hasat Şenliklerini başlatıyoruz. Meriç ilçemiz bereketli ve verimli tarım arazilerine sahiptir, özellikle çeltik üretiminde İpsala ilçesinden sonra ikinci sırada çeltik üretimine katkı yapmaktadır.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onun dışında ilçemizde ayçiçeği, buğday kavun karpuz üzüm ve sebze üretimi yapılmaktadır.

Bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz Tarım ve Hasat şenliğinin bölgemize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Gelecek yıllarda birlikte el ele vererek festivalin kapsamını daha da genişleterek, bölgesel ve ulusal düzeyen ulaşacak bir festival olması için üstün gayret gösterileceğine inanıyorum. Bu şenliğin yapılmasında destek verenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-3

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜRETİCİ PAZARI ZİYARET EDİLDİ

Törene katılanlar daha sonra pazaryerinde kurulan üretici pazarını gezdiler ve üreticilerle sohbet ettiler. Etkinliklere daha sonra şenliğin yapılacağı alanda devam edildi. Burada Edirne Belediye Bandosu ve İpsala Mehter Takımı gösteri sundu.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından mahalli müzik gurubu ve Murat Yörük ve ekibinin müzik ziyafetin ile devam eden etkinlikte daha sonra İstanbul’dan gelen öğrenci folklor gurubu gösteri sundu.

meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARİF ŞENTÜRK HALKI COŞTURDU

Yöresel yemek yarışması için oluşturulan jüri yarışmaya katılan yemekleri değerlendirdi. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.  Yapılan ödül töreni sonrası etkinliklere Arif Şentürk konseri ile devam edildi.  Balkan müziğinden örnekler sunan Şentürk’ün konseri gecenin geç saatlerine kadar halkın coşkusu ve halay çekmesi ile sona erdi.
meric-1-tarim-ve-hasat-senligi-2

 93 total views,  2 views today

Next Post

Trakya Üniversitesi törenle açıldı

              Trakya Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılını törenle açtı. Trakya Üniversitesi Balkan yerleşkesinde yapılan açılış törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Başkanı Prof Dr Mustafa Şentop, Edirne Milletvekilleri Rafet Sezen ve Okan Gaytancıoğlu, Edirne Valisi Günay Özdemir Belediye Başkanı Recep Gürkan, T.Ü Rektörü Prof […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp